Co mówią na ten temat przepisy?
Zgodnie z polskimi przepisami, zbiorniki na gaz LPG, zarówno naziemne, jak i podziemne, muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zbiorniki były odpowiednio oddalone od budynków mieszkalnych, granic działki oraz innych obiektów.
Dystans ten może wynosić od kilku do kilkunastu metrów, w zależności od pojemności zbiornika i lokalnych regulacji. Przepisy nie nakładają jednak obowiązku ogradzania zbiorników na prywatnych posesjach.
Jakie są zalecenia producenta?
Chemet S.A., jako renomowany producent zbiorników na gaz LPG, zaleca stosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa, takich jak ogrodzenie, zabezpieczenie zbiornika, monitoring lub znaki ostrzegawcze w miejscach publicznych, na terenach przemysłowych oraz w pobliżu budynków użyteczności publicznej.
Na prywatnych posesjach ogradzanie zbiorników nie jest wymagane i nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z budową ogrodzenia.
Jeśli ogrodzenie nie jest potrzebne - co w zamian?
Przestrzeń wokół zbiornika można ciekawie zaaranżować, tak aby estetycznie wkomponować go w otoczenie. Sadzenie różnorodnych roślin wokół zbiornika, takich jak lawenda, hortensje i trawy ozdobne, tworzy naturalną barierę i piękne tło.
Aby teren był łatwo dostępny i miły dla oka, można poprowadzić ścieżkę z naturalnego kamienia prowadzącą do zbiornika i otoczoną roślinnością.
Mała pergola z pnączami, np. winobluszczem, może ukryć zbiornik i dodać ogrodowi romantycznego charakteru, a dyskretne oświetlenie LED wzdłuż ścieżki i wokół roślin wydobędzie urok aranżacji po zmroku i zwiększy bezpieczeństwo.
Na posesjach, na których naziemny zbiornik może zbytnio zdominować przestrzeń, można zastosować zbiornik podziemny. Atutem zbiorników podziemnych jest ich lokalizacja, która w naturalny sposób podnosi poziom bezpieczeństwa przy eksploatacji, jednocześnie nie naruszając struktury terenu (zbiornik jest niewidoczny).
Ze względu na niekwestionowane aspekty bezpieczeństwa oraz walory estetyczne, obserwowane jest obecnie rosnące zainteresowanie zbiornikami podziemnymi.
autor: Damian Żabicki
źródło i zdjęcia: Chemet