Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak sprawić, żeby na poddaszu było ciepło zimą i chłodno latem?

Projektowanie dachu skośnego wymaga uwzględnienia wielu czynników, by zapewnić maksymalną efektywność energetyczną i komfort użytkowania. Oto kluczowe aspekty, które pomogą Ci osiągnąć najlepsze wyniki w izolacji termicznej i optymalizacji przepływu powietrza.

Jak sprawić, żeby na poddaszu było ciepło zimą i chłodno latem?
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
www.paroc.pl
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
Dane kontaktowe:
61 468 21 90
Gnieźnieńska 4, 62-240 Trzemeszno
Zobacz firmę w innym dziale: Izolacje techniczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wszystko zaczyna się od dobrego projektu

Projektowanie dachu skośnego z myślą o izolacji termicznej i przepływie powietrza wymaga kompleksowego podejścia łączącego w sobie zarówno właściwy dobór materiałów, jak i precyzyjne projektowanie konstrukcji.

Przekrój przez dach skośny z poddaszem użytkowym - ciepłym i nieużytkowym - zimnym. fot. Paroc
Przekrój przez dach skośny z poddaszem użytkowym - ciepłym i nieużytkowym - zimnym. fot. Paroc

Firma Owens Corning PAROC oferuje nie tylko wysokiej jakości materiały izolacyjne, ale również wsparcie techniczne pomagające w optymalizacji projektów pod kątem efektywności energetycznej i komfortu użytkowania. Rozwiązania producenta są odpowiedzią na potrzeby współczesnego budownictwa, gdzie priorytetem jest praktyczność rozwiązań i zrównoważony rozwój.

Wełna mineralna - niezastąpiony materiał do izolacji termicznej między krokwiami

Wełna mineralna to skuteczny sposób na zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej dla dachów skośnych. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na niską przewodność, ale i elastyczność samego materiału.

Sprężysta wełna kamienna PAROC dokładnie wpasowuje się pomiędzy krokwie od strony poddasza. fot. Paroc
Sprężysta wełna kamienna PAROC dokładnie wpasowuje się pomiędzy krokwie od strony poddasza. fot. Paroc

Sprężysta wełna dokładnie wpasowuje się pomiędzy krokwie, wypełniając puste przestrzenie i minimalizując przy tym największe zagrożenie, jakim są mostki termiczne. Eliminując je, zdecydowanie łatwiej jest kontrolować temperaturę, zachowywać wewnątrz ciepło zimą i utrzymywać chłód latem.

W obrębie dostępnych rozwiązań warto rozważyć wełnę kamienną, która w porównaniu do odmiany szklanej cechuje się większą stałością wymiarową oraz lepszymi właściwościami ogniochronnymi.

Jak sprawić, żeby na poddaszu było ciepło zimą i chłodno latem?

Projektując przestrzeń poddasza, ważne jest, aby wziąć pod uwagę konieczność wykonania cofniętej ścianki kolankowej. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko lepsze wykorzystanie przestrzeni, ale również optymalne rozmieszczenie izolacji termicznej.

Powinna być ona mocowana zarówno na stropie, jak i na ściance kolankowej, tworząc ciągłość termiczną z izolacją wewnątrz fasady. Dzięki temu możliwe jest stworzenie bufora termicznego, chroniącego budynek przed nadmiernymi stratami ciepła oraz przegrzewaniem.

Dobór optymalnej grubości izolacji jest bardzo istotny dla zapewnienia odpowiedniej efektywności energetycznej budynku. W tym celu należy korzystać z narzędzi obliczeniowych, uwzględniających specyfikę konstrukcji dachu skośnego oraz parametry materiałów izolacyjnych.

Obliczenia te powinny być przeprowadzane zgodnie z aktualnymi normami, takimi jak PN-EN ISO 6946:2004. Pozwalają one na wyznaczenie z dużą dokładnością wymaganej grubości izolacji, aby osiągnąć optymalny współczynnik przenikania ciepła U.

Zwróćmy uwagę na szczelność powietrzną dachu

Szczelność powietrzna jest niezbędna dla minimalizacji strat energii oraz zapewnienia komfortu termicznego wewnątrz budynku. Dachy skośne, z uwagi na swoją budowę, są narażone na ucieczkę ciepła i wymagają poświęcenia im szczególnej uwagi.

Zastosowanie folii wiatroizolacyjnej oraz odpowiednich płyt z wełny kamiennej, pozwala na stworzenie ciągłej, szczelnej bariery, ograniczającej infiltrację powietrza. Ponadto, odpowiednie zabezpieczenie połączeń między elementami konstrukcyjnymi ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania wysokiego poziomu szczelności.

Analiza szczelności powietrznej budynków

Analiza szczelności powietrznej budynków zgodna z normą PN-EN 13829, jest elementem w procesie określania ich wydajności. Podczas tego badania ustalany jest wskaźnik n50, mający zasadnicze znaczenie dla oceny zdolności obiektu do zatrzymywania ciepła i ograniczania niepożądanego przepływu powietrza.

Normy techniczne określają, że budynek z systemem wentylacji naturalnej powinien osiągać wartość współczynnika n50 na poziomie nieprzekraczającym 3,0 h-1. W przypadku budynków z wentylacją mechaniczną parametr ten powinien wynosić maksymalnie 1,5 h-1.

Chociaż wytyczne te mają niebagatelne znaczenie dla poprawy efektywności energetycznej, w praktyce pełnią rolę zaleceń. A to pozwala na pewną elastyczność w procesie projektowania, charakteryzującą się braniem pod uwagę unikalnych cech każdego projektu.

Niemniej, wskaźniki te są istotnym wyznacznikiem standardu budynku, szczególnie w obliczu narastającego nacisku na zrównoważone zarządzanie energią. Przy projektowaniu dachu z uwzględnieniem współczynnika n50, niezbędne jest skrupulatne rozważenie wyboru materiałów i metod konstrukcyjnych, mających bezpośredni wpływ na przepuszczalność całej struktury.

Co wpływa na szczelność budynku?

Odpowiednio dobrane technologie izolacyjne, dokładność w realizacji projektu, a także implementacja zaawansowanych rozwiązań, takich jak systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, okazują się decydujące dla zapewnienia wymaganej szczelności powietrznej budynku.

Okiem Eksperta Paroc

- W górnych częściach budynków często występuje zjawisko zwiększonego ciśnienia powietrza. Jest to szczególnie zauważalne w okresie zimowym, gdy różnice temperatur pomiędzy wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym są zdecydowanie największe. Te wahania ciśnienia mogą prowadzić do intensywnego przepływu ciepła oraz problemów z wilgocią, dlatego kluczowe jest zapewnienie hermetyczności miejsc, gdzie elementy konstrukcyjne się łączą – mówi Paweł Stempuchowski, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

- Osiągnięcie odpowiedniej szczelności powietrznej jest możliwe poprzez zastosowanie skutecznych barier, takich jak folie wiatroizolacyjne. Co więcej, specjalne płyty z wełny kamiennej, takie jak PAROC WAS 25, mogą być wykorzystane do wzmocnienia warstwy ochronnej, pełniąc funkcję przedłużenia izolacji termicznej – dodaje.

Pamiętajmy o prawidłowej wentylacji dachu skośnego

W procesie projektowania dachu skośnego, podstawą jest odpowiednie skonstruowanie szczeliny wentylacyjnej. Pozwala ona eliminować nadmiar wilgoci wewnątrz przegrody, dzięki czemu zachowywane są jej oryginalne parametry.

Aby umożliwić prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego, planuje się otwory doprowadzające powietrze w niższej krawędzi dachu, ułatwiające jego przepływ do wnętrza szczeliny.

Przemieszczając się do góry, powietrze nagrzewa się i absorbuje wilgoć, a następnie wylatuje poprzez wywietrzniki zlokalizowane w górnej części konstrukcji dachowej.


źródło i zdjęcia: PAROC