Na jakim etapie budowy należy montować okna?

Budowa domu to złożony proces, który wymaga starannego planowania i realizacji na każdym etapie. Montaż okien to jeden z najważniejszych momentów, który wpływa na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo budynku. Aby uniknąć problemów i zapewnić trwałość stolarki okiennej, ważne jest, aby przeprowadzić montaż w odpowiednim momencie.

Na jakim etapie budowy należy montować okna?
DMD Producent stolarki okiennej i drzwiowej Okna z PVC i aluminium, drzwi, systemy przesuwne, rolety, moskitiery i bramy, ogrody zimowe
www.dmd.info.pl
DMD Producent stolarki okiennej i drzwiowej Okna z PVC i aluminium, drzwi, systemy przesuwne, rolety, moskitiery i bramy, ogrody zimowe
Dane kontaktowe:
85 719 39 35, 85 719 39 36
Leśna 4, 16-070 Łyski

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Najlepszym etapem na montaż okien jest stan surowy otwarty budynku

- W praktyce oznacza to, że stolarkę okienną należy montować po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed przystąpieniem do prac związanych z układaniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Ten moment jest kluczowy, ponieważ zapewnia optymalne warunki do prawidłowego osadzenia okien i minimalizuje ryzyko uszkodzeń - mówi Michał Gierasimiuk, ekspert DMD, producenta okien i drzwi.

Stan surowy zamknięty

Po osadzeniu okien, budynek przechodzi ze stanu surowego otwartego do stanu surowego zamkniętego. Wnętrza zaczynają wtedy wymagać odpowiedniego wietrzenia, a w razie potrzeby także ogrzewania. Jest to szczególnie ważne w chłodniejszych miesiącach, kiedy temperatura w pomieszczeniach powinna być utrzymywana na poziomie powyżej 5°C, zwłaszcza jeśli zamontowane są okna drewniane.

Przerwy w budowie. O czym warto pamiętać?

- Jeśli z jakiegokolwiek powodu budowa zostanie zawieszona po zakończeniu stanu surowego zamkniętego, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pianki montażowej, taśm rozprężnych, oraz taśm paroszczelnych przed długo trwałym działaniem promieni słonecznych oraz namakaniem deszczem - radzi ekspert DMD.

Montaż okien to kluczowy etap budowy domu, który powinien być przeprowadzony z należytą starannością i w odpowiednim momencie. Wybór właściwego etapu budowy na osadzenie stolarki okiennej zapewnia jej trwałość, funkcjonalność oraz komfort użytkowania budynku. W przypadku przerw w budowie, warto odpowiednio zabezpieczyć otwory okienne, aby chronić inwestycję przed potencjalnymi zagrożeniami.

Redakcja BD