Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Chcesz mieć dom? Sprawdź te 7 rzeczy przed zakupem działki!

Marzysz o własnym domu? Pierwszym krokiem do jego realizacji jest zakup działki budowlanej. To ważna i odpowiedzialna decyzja, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę przy wyborze działki.

Chcesz mieć dom? Sprawdź te 7 rzeczy przed zakupem działki!
Domikon Domy jedno- i wielorodzinne
domikon.pl
Domikon Domy jedno- i wielorodzinne
Dane kontaktowe:
+48 44 726 04 09
Parkowa 2, 97-216 Czerniewice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kwestie formalne

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić stan prawny działki. W tym celu pobierz wypis z księgi wieczystej. W wypisie znajdziesz informacje o tym, czy działka jest obciążona hipoteką, służebnością lub innymi prawami osób trzecich. Ponadto, sprawdzisz w nim powierzchnię działki i jej właściciela.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy działka posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). MPZP określa przeznaczenie działki i warunki jej zabudowy. Jeżeli działka ma MPZP, to wiesz, jakie budynki możesz na niej wybudować i jakie warunki techniczne musisz spełnić.

Lokalizacja i warunki gruntowe

Oprócz kwestii formalnych, warto również zwrócić uwagę na lokalizację działki. Jeśli planujesz mieszkać w mieście, to sprawdź, czy w pobliżu są szkoły, przedszkola, sklepy, kawiarnie itp. Jeśli planujesz mieszkać na wsi, to sprawdź, czy w pobliżu są sklepy, przychodnie, szkoły i inne niezbędne punkty usługowe.

Warto również sprawdzić warunki gruntowe działki. Jeśli grunt jest niestabilny, to może to wiązać się z wyższymi kosztami budowy fundamentów.

Kształt i orientacja działki

Kształt i orientacja działki również mają wpływ na jej atrakcyjność i możliwości zabudowy. Działki o regularnym kształcie są łatwiejsze do zagospodarowania. Z kolei orientacja działki względem stron świata ma wpływ na ilość słońca w domu i ogrodzie.

Uzbrojenie działki

Przed zakupem działki sprawdź, czy doprowadzone są do niej media, takie jak prąd, gaz, woda i kanalizacja. Jeśli media są doprowadzone, to zapytaj, czy są to media miejskie czy własne. Media miejskie są zazwyczaj tańsze i bardziej niezawodne niż media własne.

Dostęp do drogi publicznej

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest dostęp do drogi publicznej. Sprawdź, czy dojazd do działki jest wygodny i czy droga jest szeroka.

Przed zakupem działki budowlanej warto dokładnie ją sprawdzić. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Pamiętaj, że zakup działki to inwestycja na lata, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jej wybór.

źródło i zdjęcia: Domikon

Fotografia otwierająca: pixabay.com