Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania

Kotły gazowe kondensacyjne to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań w dziedzinie urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Ich wydajność wynika z zastosowania zamkniętej komory spalania, która pozwala na efektywne wykorzystanie energii oraz odzyskiwanie ciepła z wydzielających się spalin. Dzięki temu, kotły te zużywają znacznie mniej gazu niż tradycyjne modele, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za energię.

Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania

Jaki kocioł gazowy jest najbardziej oszczędny?

Oszczędność gazu nie tylko obniża koszty eksploatacji, ale również wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, czyniąc te kotły bardziej przyjaznymi dla środowiska. Stanowią one więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają wydajnego i ekonomicznego sposobu ogrzewania swojego domu, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.

Szukając dobrej jakości kotłów kondensacyjnych, które mogą przynieść największe oszczędności w zakresie zużycia paliwa, warto zwrócić uwagę na kotły firmy De Dietrich. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego sprawność, ale także na dodatkowe funkcje, które wpłyną na komfort użytkowania.

Dużą wygodę w obsłudze oferują kotły wyposażone w konsolę sterowniczą z czytelnym i podświetlanym wyświetlaczem LCD, możliwość sterowania urządzeniem przez Wi-Fi za pomocą smartfona lub tabletu czy współpracę z termostatami pokojowymi modulacyjnymi lub on/off. Co istotne, kotły De Dietrich są bardzo ciche, a do tego wyróżnia je nowoczesny i stylowy design.

Czy kocioł gazowy może spalać wodór?

Tak, kotły gazowe mogą spalać wodór w odpowiedniej proporcji. Obecnie dostępne są nowoczesne kotły gazowe przystosowane do spalania mieszanki gazu ziemnego z 20% wodorem. Testowane są także rozwiązania oparte na spalaniu czystego wodoru.

Wiszący kocioł gazowy Inidens jest przystosowany do spalania wodoru. fot. De Dietrich
Wiszący kocioł gazowy Inidens jest przystosowany do spalania wodoru w odpowiedniej proporcji z gazem ziemnym. fot. De Dietrich

Kotły wykorzystujące mieszankę z wodorem oznaczone jako „H2 Ready”. Można je przestawić na spalanie tego gazu, gdy będzie on już dostępny w powszechnej dystrybucji.

Wodór jest atrakcyjnym paliwem, ponieważ nie emituje zanieczyszczeń - w procesie spalania powstaje wyłącznie para wodna. Dodatkowo, wodór można produkować ekologicznie przez proces elektrolizy wody.

Kotły wykorzystujące wodór można znaleźć w ofercie De Dietrich. Urządzenia te są odpowiednie dla kategorii I2E, I2L zawierających do 20% wodoru (H2).

Czy pompa ciepła może współpracować z kotłem gazowym?

Tak, pompa ciepła może współpracować z kotłem gazowym. Takie połączenie nazywamy systemem hybrydowym.

Hybrydowe systemy grzewcze, łączące w sobie pompę ciepła i kocioł kondensacyjny, to innowacyjne rozwiązanie, w którym - dzięki inteligentnemu zarządzaniu pracą obu urządzeń - system dostosowuje się do aktualnych warunków, wybierając najbardziej efektywną opcję ogrzewania. Hybrydowe rozwiązania są szczególnie korzystne w miejscach, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej.

Urządzenie hybrydowe HPI G HYBRID B200
Urządzenie hybrydowe HPI G HYBRID B200

System grzewczy oparty na kotle gazowym współpracującym z pompą ciepła to idealny wybór dla tych, którzy szukają alternatywy w przypadku problemów z dostępem do gazu. Daje to pewność, że dom zostanie ogrzany, nawet gdy wystąpią problemy z jednym ze źródeł energii. Dodatkowo, taki system pozwala zminimalizować zależność od fluktuacji cen gazu i energii elektrycznej.

W hybrydowym systemie grzewczym to instalacja decyduje o tym, które urządzenie - kocioł gazowy czy pompa ciepła – będzie w danym momencie aktywne, zapewniając optymalne ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Wybór zależy od efektywności i opłacalności danego urządzenia w konkretnych warunkach.

W ofercie firmy De Dietrich znajdują się dwa urządzenia hybrydowe tego typu - HPI G HYBRID B200 oraz HPI G HYBRID V200. To pompy ciepła powietrze/woda typu Inverter, które składają się z zespołu zewnętrznego i modułu hydraulicznego wewnętrznego zawierającego zależnie od modelu stojący gazowy kocioł kondensacyjny o mocy od 3,4 do 35,9 kW, dla ogrzewania i produkcji c.w.u. w podgrzewaczu o pojemności 180 litrów umieszczonym albo obok kotła(po jego lewej lub prawej stronie) albo pod kotłem. Urządzenia pracują w temperaturze do -20°C (-15°C dla 4 i 6 kW).

 

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: BDR Thermea Poland Sp. z o.o.