Grzejnik elektryczny czy grzejnik wodny z opcją dodatkowego zasilania elektrycznego?
Grzejniki dekoracyjne i łazienkowe z opcją dodatkowego zasilania elektrycznego oferują elastyczność w wyborze źródła energii. Mogą one pracować zarówno w oparciu o centralny system ogrzewania, jak i niezależnie od niego.
Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w okresach przejściowych, jak wiosna czy jesień, kiedy centralne ogrzewanie często jest przestawione na tryb letni, a temperatury mogą być jeszcze zbyt niskie. W tych chłodniejszych dniach, szczególnie w łazience, dodatkowe zasilanie elektryczne pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury.
Grzejniki elektryczne wyposażone są w grzałkę sterowaną elektronicznie oraz intuicyjny w obsłudze regulator. Dzięki temu mogą być stosowane niemal w każdym miejscu, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem m.in. w starszych budynkach. Bez względu na rodzaj budownictwa, pozwalają na uniezależnienie się od sieci centralnego ogrzewania.
Unikalne wzornictwo grzejników łazienkowych
Wybierając grzejnik elektryczny do małych łazienek, należy zwrócić uwagę na jego wielkość, wydajność, a także design, ponieważ będzie jednym z dominujących urządzeń w pomieszczeniu. Ciekawą ofertę tego typu grzejników przygotowała firma Kermi.
Są tu zarówno ultranowoczesne, minimalistyczne urządzenia, jak i grzejniki o fantazyjnych kształtach (jak model Ideos), które mogą stać się główną ozdobą łazienki.
Dla miłośników prostych linii i czystej estetyki dobrym wyborem może być model Casteo. Zastosowane w nim duże przestrzenie między rurami umożliwiają wygodne zawieszanie np. ręczników w celu ich wysuszenia.
Interesującym pod względem designu jest także model Signo. To modułowy grzejnik łazienkowy składający się z kwadratów, który zachwyca wyważoną lekkością. Na rurze zbiorczej można zamontować do trzech kwadratowych modułów płytowych, które są ukryte pod prostokątną osłoną frontową.
Signo dostępny jest także w wersji dwukolorowej: kontrast kolorystyczny pomiędzy powierzchniami grzewczymi a rurą zbiorczą sprawia wrażenie, jakby moduły unosiły się w powietrzu i nie były przymocowane do ściany.
W ofercie producenta znalazły się także modele dedykowane miłośnikom klasyki, takie jak Basic czy Geneocircleo ponadczasowej, rurkowej konstrukcji oraz korzystnym stosunku jakości do ceny.
Grzejniki łazienkowe i dekoracyjne Kermi dostępne są w stonowanych oraz wyrazistych kolorach RAL i z lakierami Metallic. Warte uwagi są także modele z kolekcji Chrom, wyróżniające się wyjątkowym blaskiem i wyrazistymi, chromowanymi osłonami.
Jak sterować grzejnikiem wodnym z zasilaniem elektrycznym?
Poszczególne modele grzejników dostępne są w kilku zestawach elektrycznych, w skład których wchodzi m.in. ścienne przyłącze elektryczne (stopień ochrony IPX4) wraz z odbiornikiem radiowym. W zależności od wariantu, regulator montowany jest albo w dowolnym miejscu w pomieszczeniu (jeśli jest zasilany bateriami), albo w puszce podtynkowej lub bezpośrednio na grzejniku.
Grzejniki elektryczne Kermi wyposażone zostały w rozwiązania, które umożliwiają zastosowanie różnych wariantów regulacji temperatury, tak aby w łazience zachować komfortową temperaturę, a jednocześnie nie narazić się na niepotrzebne koszty. Regulacja temperatury może polegać na zaprogramowaniu przedziałów czasowych, w których urządzenie będzie się załączało - np. na 15 minut. Korzystną funkcją są także tryby pracy „Obecność” / „Nieobecność” oraz wykrywanie otwartego okna.
Zestawy elektryczne mogą także oferować możliwość przestawienia z funkcji regulacji temperatury w pomieszczeniu na suszenie ręczników. Z kolei tryb pracy booster zakłada 60-minutowe ogrzewanie z wykorzystaniem całkowitej mocy.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie główne: Kermi