Jak działa termostat do ogrzewania podłogowego?
Termostat do ogrzewania podłogowego kontroluje temperaturę w pomieszczeniu lub bezpośrednio w podłodze, aby zapewnić komfort i efektywność energetyczną. Używa czujnika temperatury do monitorowania aktualnych warunków i aktywuje system ogrzewania, gdy temperatura spada poniżej ustawionej wartości.
W systemach wodnych, termostat otwiera zawór dla ciepłej wody przepływającej przez rury w podłodze, natomiast w systemach elektrycznych włącza elementy grzewcze. Po osiągnięciu pożądanej temperatury, ogrzewanie jest wyłączane, aby zapobiec marnowaniu energii.
Nowoczesne termostaty często oferują dodatkowe funkcje, takie jak zdalne sterowanie, programowanie i integracja z inteligentnymi systemami domowymi, co umożliwia bardziej zaawansowaną i wygodną kontrolę.
Na rynku dostępne są zarówno termostaty bezprzewodowe, jak i przewodowe. Termostaty bezprzewodowe komunikują się drogą radiową lub w nowocześniejszej wersji - przez centralę systemu inteligentnego domu.
Warto wybrać urządzenie wyposażone w czytelny wyświetlacz, licznik czasu pracy i inteligentny tryb pamięci cykli załącz/wyłącz. Przydatnymi funkcjami są także automatyczne dostosowanie temperatury do określonej pory dnia oraz możliwość komunikacji i działania na wypadek awarii internetu czy odcięcia w dostawie prądu do mieszkania.
Regulatory z wbudowanym akumulatorem lub zasilane za pomocą baterii, będą działać nawet w przypadku braku prądu. Te wyposażone w zapasową komunikację radiową, pozwolą utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu nawet w przypadku przerwania dostępu do sieci.
Gdzie zamontować termostat w ogrzewaniu podłogowym?
Dla poprawności działania systemu duże znaczenie ma miejsce, w którym zostanie zamontowany termostat. Bez wątpienia powinien się znajdować w pomieszczeniu, w którym ma mierzyć temperaturę. Ważne jest także, aby nie był wystawiony na działanie światła słonecznego lub przeciągów, a zatem nie powinno się go umieszczać blisko okien i drzwi.
Natomiast jeśli mamy do czynienia z bezprzewodową wersją termostatu, przy kotle grzewczym lub piecu instalowany jest sterownik, który w przypadku spadku temperatury otrzymuje sygnał z regulatora o konieczności uruchomienia pieca.
Warto pamiętać, że jeśli zamontujemy termostat w niewłaściwym miejscu, będzie on podawać błędną wartość temperatury, co z kolei negatywnie wpłynie na efektywność pracy systemu grzewczego, komfort cieplny i koszty ogrzewania.
Modele bezprzewodowe - co warto wybrać?
Do ogrzewanie podłogowego warto wybrać takie termostaty, które posiadają kilka istotnych funkcji. Dobrym przykładem jest „automatyka” Auraton, które umożliwiają sterowanie nawet 8 strefami grzewczymi. Co więcej, sterowniki termoelektryczne pozwalają na kontrolę pracy pętli grzewczych oraz kontrolę pracy pomp C.O. i C.W.U. Regulatory Auraton są przy tym intuicyjne w obsłudze, mają podświetlany wyświetlacz LCD, który znacznie ułatwia programowanie ustawień.
W gamie sterowników bezprzewodowych na uwagę zasługuje model AUARTON Pavo R - tygodniowy regulator temperatury, który wyposażony został w licznik czasu pracy urządzenia grzewczego. Oferuje on użytkownikom możliwość precyzyjnego zarządzania temperaturą poprzez 8 oddzielnych programów dla każdego dnia tygodnia, sobót oraz niedziel.
Ta funkcja pozwala na dostosowanie warunków cieplnych do indywidualnych potrzeb w różnych porach dnia. Urządzenie umożliwia również ustawienie odrębnej temperatury na okres urlopowy do jednego tygodnia, a także posiada funkcję ochrony przeciwzamrożeniowej, którą można regulować w zakresie od 4 do 10°C.
Jego wyświetlacz LCD, wyposażony w trzy opcje kolorystycznego podświetlenia, jest idealny do użytku w miejscach słabo oświetlonych. Model ten służy także jako nadajnik radiowy, kompatybilny z odbiornikiem AURATON Fornax i listwą sterującą ogrzewaniem podłogowym AURATON Aries.
Interesujące możliwości daje także model AURATON Libra R, wszechstronny regulator, który obsługuje zarówno systemy ogrzewania, jak i chłodzenia. Użytkownik ma do dyspozycji 7 programów, które można indywidualnie dostosować, a urządzenie posiada również wbudowaną, fabrycznie ustawioną funkcję ochrony przed zamarzaniem. Zawiera unikalny algorytm zapamiętywania cykli włączania i wyłączania, co pozwala na efektywniejszą pracę systemu.
"AURATON Libra R" jest kompatybilny zarówno z odbiornikiem AURATON Fornax, jak i bezprzewodową listwą sterującą ogrzewaniem podłogowym AUARTON Aries. Połączenie to umożliwia korzystanie z zaawansowanego algorytmu, który rejestruje i analizuje parametry pracy odbiornika z ostatnich 24 godzin, optymalizując działanie systemu.
Ona urządzenia wykorzystują tryb pracy PWM, który przez cykliczne włączanie i wyłączanie ogrzewania zapewnia stabilną temperaturę, minimalizując jej wahania. Dzięki temu algorytmowi nie tylko utrzymują optymalny komfort cieplny, ale również pomagają zmniejszyć zużycie energii przez efektywniejsze zarządzanie systemem ogrzewania.
Polecane modele przewodowe
Modele przewodowe znajdują zastosowanie m.in. w nowoczesnych instalacjach podtynkowych. Przykładem może być model AURATON Pictor DS, zaawansowany regulator temperatury z elektronicznym panelem dotykowym, który umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury z dokładnością do minuty. Jest kompatybilny z różnymi systemami grzewczymi, w tym kotłami gazowymi, elektrycznymi, matami grzewczymi, foliami, kablami oraz grzejnikami elektrycznymi.
Użytkownik ma do dyspozycji 6 programów temperaturowych, które można dostosować w ramach 3 różnych harmonogramów tygodniowych. Istnieje również opcja ustawienia osobnej temperatury na czas urlopu oraz możliwość ręcznej regulacji. Zaawansowane ustawienia umożliwiają wybór zakresu kontroli temperatury: od 20 do 70°C dla maksymalnej oraz od 1 do 10°C dla minimalnej temperatury.
Pictor DS jest wyposażony w dwa czujniki temperatury: jeden monitoruje temperaturę w pomieszczeniu, a drugi zapobiega przegrzaniu i ewentualnemu uszkodzeniu podłogi. Dodatkowo, ten innowacyjny regulator oferuje również funkcję trybu chłodzenia, rozszerzając jego możliwości zastosowania.
Producent ma w swojej ofercie także bogatą gamę termostatów natynkowych, takich jak model AURATON Cetus, działający w 24-godzinnym cyklu i zapewniający możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury z dokładnością do 0,2°C.
Urządzenie to oferuje funkcję czasowego zmniejszenia temperatury aż o 5°C na okres do 12 godzin, co jest przydatne, gdy mieszkańcy są poza domem.Ten model jest również wyposażony w specjalny tryb urlopowy, który umożliwia ustawienie odrębnej temperatury na okres do 8 dni.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie: Auraton