Czy można włożyć wkład do starego komina?

Stare kominy, zbudowane z cegły mogą przysparzać wielu problemów - zwłaszcza przy wymianie źródła ciepła na nowoczesny kocioł gazowy. Korzystne wydaje się w takiej sytuacji wykorzystanie starego pionu i umieszczenie w nim wkładu ze stali kwasoodpornej. Jakie opcje są do wyboru?

Czy można włożyć wkład do starego komina?
Komin-Flex Stalowe systemy kominowe
Dane kontaktowe:
32 210 11 44
Górnośląska 1 43-200 Pszczyna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Problemy starych kominów

Dawniej stosowane kotły na węgiel i koks emitowały bardzo gorące spaliny. Cegła - będąca przecież również budulcem dla samych pieców - doskonale znosiła wysokie temperatury. Obecnie stosowane, nowoczesne systemy grzewcze opierają się na innych technologiach, które powodują, że wytwarzane w nich spaliny są znacznie chłodniejsze. To z kolei prowadzi do wykraplania się wody, która łącząc się ze spalinami, wytwarza bardzo agresywne kwasy.

Można je zaobserwować jako bardzo nieestetyczne wycieki, które pojawiają się na zewnętrznych ścianach kominów, przedostając się z wnętrza przez stare spoiny. To prowadzi do kolejnego problemu, jakie sprawiają stare kominy - ich nieszczelności.

Kominy z cegły najczęściej użytkowane są co najmniej od kilkudziesięciu lat. Po takim czasie, zwykle wymagają solidnego remontu. Dużym ułatwieniem jest możliwość umieszczenia wewnątrz wkładu kominowego, doskonale współpracującego z technologiami współczesnych kotłów grzewczych. To obecnie bardzo często stosowana praktyka, która daje szereg korzyści.

Postawienie całkiem nowego komina może być niewykonalne z powodu architektury budynków. Wiele starych domów i kamienic wpisane jest na listę zabytków, co uniemożliwia ingerencję w ich wygląd.

Wykorzystanie nowego wkładu w starej, ceglanej konstrukcji jest także korzystne ze względu na brak konieczności przebijania się przez strop i kondygnację, co jest bardzo kosztowną i czasochłonną pracą, niezbędną, jeśli zdecydujemy się na postawienie nowego komina wewnątrz budynku. Zastosowanie wkładu w starym pionie pozwala na zaoszczędzenie w budynku miejsca, a także mniej obciąża budżet i jest łatwiejsze w realizacji.

Wkład kominowy - co to takiego?

Wkłady kominowe - co sugeruje już sama nazwa - są elementem montowanym wewnątrz komina. Mogą być stosowane w nowych konstrukcjach, ale stanowią także panaceum na problemy wynikające z długoletniego użytkowania starych kominów z cegły.

Schematy stalowych systemów kominowych do współpracy z kotłami kondensacyjnymi: WSPS, SPS. rys. Komin-Flex
Schematy stalowych systemów kominowych do współpracy z kotłami kondensacyjnymi: WSPS, SPS. rys. Komin-Flex

Zadaniem wkładów jest bezpieczne i efektywne odprowadzanie spalin z kotła. Wyprodukowane na bazie stali kwasoodpornej, nie są podatne na niszczycielskie działanie agresywnych spalin, dzięki czemu zapewniają całkowitą szczelność. Dużym walorem takich wkładów jest także ich szybkie nagrzewanie się, powodujące, że już po chwili od momentu rozruchu pieca lub paleniska, powstaje w nich właściwy ciąg powietrza.

Wkład kominowy a stary komin

Warto wiedzieć, że decydując się na wymianę urządzeń grzewczych na nowe, musimy się liczyć z tym, że nie da się ich bezpośrednio podłączyć do starych kominów, które mają zbyt duży przekrój, powodujący zbyt intensywne schładzanie się spalin oraz słaby ciąg. Montaż wkładu kominowego jest rozwiązaniem polecanym w sytuacji, w której wymieniamy stary piec na nowoczesny, energooszczędny kocioł.

Bardzo istotne jest przy tym, aby wybierając wkład kominowy, dostosować go do rodzaju wybranego przez nas pieca. Do ochrony przed działaniem agresywnych kwasów znajdujących się w spalinach, najlepiej nadaje się wkład ze stali kwasoodpornej. Umożliwia on bezpieczne odprowadzanie spalin i zapobiega powstawaniu groźnych uszkodzeń w konstrukcji komina. Co istotne - takie rozwiązanie niesie ze sobą także sporą oszczędność w ogrzewaniu budynku.

Zamontowanie nowego wkładu kominowego najczęściej nie wymaga rozkuwania pionu na całej wysokości. Dopasowanie rozmiaru wkładu do wymiarów pionu zwykle pozwala ograniczyć prace montażowe do rozkucia pionu na wysokości kotła, umieszczeniu w nim trójnika oraz wyczystki, a następnie wsunięcie pozostałych rur od góry i połączenie ich z trójnikiem za pomocą otworu montażowego. Zdarza się czasem, że otwór komina jest zbyt mały. Wtedy konieczne jest jego mechaniczne rozwiercenie.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Komin-Flex

 

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.