Antywłamaniowość okien i drzwi - co to znaczy?
Okna i drzwi antywłamaniowe, mimo iż nie są całkowicie odporne na włamanie, są zaprojektowane tak, aby maksymalnie utrudnić działania przestępców. Czas niezbędny do pokonania zabezpieczeń i rodzaj narzędzi, jakie należy użyć w tym celu, decydują o tym, jak bezpieczne jest dane okno czy drzwi. Im dłużej trwa próba włamania, tym większa szansa na wykrycie sprawcy i ochronę naszego dobytku.
Konstrukcja okien i drzwi antywłamaniowych
Podczas wyboru okna lub drzwi antywłamaniowych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Szyba, będąca najbardziej oczywistym celem dla włamywacza, powinna być wykonana w specjalny sposób, aby zwiększyć jej odporność na próby sforsowania. Ponadto, okucia powinny mieć odpowiedni kształt i dodatkowe elementy, które zwiększają ich wytrzymałość na próby wyważenia.
- "W przypadku okien antywłamaniowych stosuje się pakiety zespolone oparte o szkło hartowane, a także specjalne folie. Dzięki temu szyba po roztrzaskaniu w dalszym ciągu będzie stanowić spójną warstwę, a tym samym barierę utrudniającą przedostanie się do środka. Ponadto w oknach od klasy RC2 stosuje się specjalne połączenie szkła z konstrukcją okna. Elementy te są zespolone ze sobą za pomocą masy klejąco-uszczelniającej. Ten zabieg ma utrudnić przestępcom wepchnięcie szyby do środka" - wyjaśnia Michał Marcinowski, dyrektor rozwoju systemów budowlanych firmy Aluprof.
Drzwi antywłamaniowe posiadają specjalną konstrukcję, w tym skrzydła obudowane wytrzymałą blachą i często dodatkową kratownicę wewnątrz. Kluczowe dla ich skuteczności są również wzmocnione ościeżnice i bolce antywyważeniowe.
Klasy antywłamaniowe - co oznaczają?
System klas antywłamaniowych, zgodny z normą PN-EN 1627:2012, pomaga konsumentom w wyborze odpowiednich produktów. Składa się on z liter R i C oraz cyfry od 1 do 6. Im wyższa klasa antywłamaniowa, tym większe poczucie bezpieczeństwa.
- "W przypadku rozwiązań dla klientów indywidualnych stosuje się zabezpieczenia do poziomu 4. RC5 oraz RC6 to już produkty ze specjalnymi rozwiązaniami do budynków, w których musi panować szczególny poziom bezpieczeństwa, na przykład w bankach" - podkreśla Michał Marcinowski z firmy Aluprof. Im lepsza klasa antywłamaniowa, tym większe poczucie bezpieczeństwa.
Najniższa klasa, RC1, nie gwarantuje minimalnego czasu, jaki będzie potrzebny przestępcy na sforsowanie drzwi czy okna. Z drugiej strony, produkty o klasie RC4 są odporne na zastosowanie prostych elektronarzędzi akumulatorowych przez kwadrans.
Inwestycja w okna i drzwi antywłamaniowe to krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa domu. Choć żadne zabezpieczenia nie są w stanie całkowicie zablokować możliwości wtargnięcia przestępcy do budynku, mogą one skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy i dać nam dodatkowy czas na reakcję. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze okna i drzwi spełnią swój cel tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo zamontowane.
źródło i zdjęcia: Aluprof S.A.