Które elementy stolarki okiennej i drzwiowej będą odpowiednie do budynków pasywnych?

Rosnące koszty nośników energii oraz rosnąca świadomość zmian klimatycznych spowodowanych emisją dwutlenku węgla sprawiają, że budynki pasywne stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów w ostatnich latach. Charakteryzują się one minimalnym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania.

Które elementy stolarki okiennej i drzwiowej będą odpowiednie do budynków pasywnych?
Aluprof S.A. Systemy aluminiowe
Dane kontaktowe:
+48 (33) 819 53 00, +48 (33) 822 05 12
Warszawska 153 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Efektywność energetyczna takich obiektów nie wynika jedynie z wykorzystania ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, ale także z zastosowania wysokowydajnych przegród zewnętrznych, w szczególności okien i drzwi o doskonałych parametrach izolacyjnych. Ekspert z firmy Aluprof, która oferuje różne rozwiązania z zakresu energooszczędnej stolarki aluminiowej, tłumaczy, jakie okna i drzwi należy wybrać, aby sprostać wymaganiom budownictwa pasywnego, oraz dlaczego systemy aluminiowe mogą być korzystnym wyborem.

Nowoczesne okna i drzwi aluminiowe sposobem na wysoką izolacyjność termiczną budynku

Głównym celem budynków pasywnych jest minimalizacja zużycia energii potrzebnej do ich ogrzewania. Aby to osiągnąć, należy odpowiednio ustawić budynek w stosunku do stron świata, aby jak najwięcej wykorzystać energię słoneczną. Właściwe rozmieszczenie okien, czyli umieszczenie ich na południowej stronie, przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia korzystania z oświetlenia sztucznego. Jednak samo wykorzystanie energii słonecznej to tylko część sukcesu w budowaniu pasywnych budynków. Ważną rolę odgrywa również stolarka okienna. Według danych NFOŚiGW, okna odpowiadają za straty ciepła wynoszące od 23,1% do 36,3%. Dlatego tak istotne jest wybieranie rozwiązań najwyższej jakości, które zapewnią doskonałą izolację termiczną.

- "Rozwiązaniami, które pozwalają na zapewnienie budynkowi najwyższego poziomu izolacji cieplnej, są nowoczesne okna i drzwi. Wśród nich na uwagę zasługują systemy aluminiowe, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych posiadają doskonałe parametry przenikania ciepła. Udokumentowane badaniami oraz certyfikatami właściwości izolacyjne tych rozwiązań znacząco minimalizują straty ciepła podnosząc standard energetyczny całego obiektu, co pozwala znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo profilom aluminiowym można nadawać rozmaite kształty, co przekłada się na ich duże możliwości konstrukcyjne i pozwala budować różne rodzaje okien, w tym również szklane fasady, które odpowiednio rozmieszczone będą w stanie optymalnie doświetlić i dogrzać pomieszczenia. Jeśli jednak poziom nagrzania wnętrz okaże się nadmierny, warto rozważyć montaż osłon przeciwsłonecznych, takich jak żaluzje fasadowe, screeny czy rolety zewnętrzne" - podpowiada Michał Marcinowski, Dyrektor Rozwoju firmy Aluprof.

Chociaż okna i drzwi są uważane za kluczowe elementy pod względem izolacyjności termicznej w konstrukcji budynku, budowa domu pasywnego nie oznacza konieczności rezygnacji z dużej liczby przeszkleń, zarówno w postaci okien, jak i szklanych fasad. Odpowiednie usytuowanie okien na południe oraz wybór systemów o doskonałych parametrach izolacyjności termicznej, które powinny być jak najniższe, pozwala inwestorom cieszyć się niezakłóconym widokiem na otaczającą przyrodę. Przykładem takiego produktu, który spełnia najbardziej rygorystyczne normy w tym zakresie, są okna i drzwi w systemie MB-104 Passive firmy Aluprof, których współczynnik izolacyjności termicznej (Uw) dla otwieranego okna wynosi od 0,53 W/m2K. Dzięki temu są one idealne do zastosowania w budynkach energooszczędnych i pasywnych, co potwierdzają certyfikaty Passive House Institute Darmstadt.

- "Passive House Institute Darmstadt jest najbardziej znanym instytutem promującym ideę budownictwa pasywnego, a ustalone przez niego kryteria, jakie należy spełnić, aby uzyskać certyfikat, są uznawane za najostrzejsze na rynku. Wśród produktów posiadających to świadectwo można wymienić nie tylko system MB-104 Passive, ale też ściany słupowo-ryglowe: MB-TT50 oraz MB SR50N HI+, które dają dużą swobodę w projektowaniu konstrukcji przestrzennych i umożliwiają budowanie fasad z widocznymi wąskimi liniami podziału. Obu tym produktom instytut PHI Darmstadt przyznał najwyższą możliwą klasę efektywności A+ dla produktów przeznaczonych do domów pasywnych" - wyjaśnia ekspert firmy Aluprof.

Popularność domów pasywnych wynika nie tylko z chęci obniżenia rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną czy konieczności spełnienia zaostrzających się wymogów budowlanych. To też sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszenie śladu węglowego, a tym samym przejaw troski o środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, energooszczędnych okien i drzwi aluminiowych budynek zyskuje doskonale parametry w zakresie izolacyjności termicznej, a dodatkowo nabiera nowoczesnego, eleganckiego charakteru, co wpływa na podniesienie prestiżu inwestycji.

źródło i zdjęcia: Aluprof S.A.