PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Jak prawidłowo zareagować na awarię ogrzewania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli wystąpi awaria ogrzewania w środku zimy, potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Nie zawsze jednak trzeba od razu wzywać instalatora, ponieważ z niektórymi problemami poradzimy sobie sami.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakie mogą być przyczyny awarii ogrzewania?
 • Jak można rozpoznać, czy chodzi o usterkę elementu eksploatacyjnego?
 • Jak zareagować na awarię ogrzewania?

Przyczyny awarii ogrzewania

W przypadku awarii ogrzewania, może dojść do albo stopniowego zmniejszania mocy grzewczej, albo nagłego, całkowitego zawieszenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny awarii ogrzewania:

 • Brak paliwa - czasami przyczyna jest całkiem prosta. Brak paliwa może być jedną z przyczyn awarii systemu ogrzewania olejowego lub na gaz płynny. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie poziomu paliwa w zbiorniku. Jeśli zbiornik jest pusty, najlepiej jak najszybciej zamówić nowe paliwo.
 • Powietrze w układzie grzewczym - ogrzewanie nadal działa, ale w pomieszczeniach nie jest odpowiednio ciepło? W takim razie w instalacji grzewczej może znajdować się powietrze. Zwróć uwagę na to, czy słyszalne są bulgoczące odgłosy. W takim przypadku należy wyłączyć pompę obiegową. Po odczekaniu 30 minut stopniowo otwierać zawory poszczególnych grzejników za pomocą klucza do odpowietrzania. Dzięki temu powietrze może się wydostać na zewnątrz.
 • Awaria elementów eksploatacyjnych - jak w każdym urządzeniu technicznym, również w urządzeniu grzewczym, tj. piecu czy pompie ciepła, mogą ulec awarii elementy eksploatacyjne. Do tej naprawy potrzebny jest specjalista.

Aby uniknąć problemów z elementami eksploatacyjnymi, a tym samym awarii ogrzewania, należy przeprowadzać przeglądy okresowe urządzeń grzewczych (piec, pompa ciepła) i zatrudniać do tego specjalistów od ogrzewania z autoryzacją producenta. Pozwoli to zaoszczędzić niepotrzebne koszty i nerwy.

Usterka wynikającą ze zużycia na co zwracać uwagę?

Należy zwracać uwagę na następujące oznaki:

 • Pompa ogrzewania lub palnik nie działają
 • Z układu ogrzewania wciąż dochodzą stuki, trzaski lub piski
 • Obie oznaki występują równocześnie

W takich przypadkach należy natychmiast skorzystać z porady instalatora.

Będąc najemcą musimy najpierw poinformować wynajmującego, administrację domu lub dozorcę o awarii ogrzewania. Wówczas powinni oni zlecić naprawę specjaliście od ogrzewania. Jeśli nie możemy skontaktować się z żadną z tych osób, mamy prawo, pod pewnymi warunkami, samodzielnie zlecić to specjaliście.

Jeżeli pełnomocnicy nie zareagują bezzwłocznie trzeba wyznaczyć im termin. Jeśli po upływie tego czasu nie zostanie dokonana naprawa, należy samemu wezwać instalatora. Jeżeli jesteśmy właścicielami to w przypadku awarii ogrzewania musimy:

 • Sprawdzić czy grzejniki są zimne? W takim przypadku należy sprawdzić napełnienie zbiornika.
 • Jeśli napełnianie zbiornika jest w porządku, należy sprawdzić zawory termostatyczne na grzejnikach.
 • Jeżeli one również są w porządku, należy sprawdzić ciśnienie wody w instalacji grzewczej. Musi ono wynosić co najmniej 1,0 bar. Jeśli jest zbyt niskie, uzupełnić wodę.
 • Czy poziom wody jest w porządku? Czy dolewanie wody nie rozwiązało problemu? W takim razie należy sprawdzić, czy grzejniki bulgoczą i/lub są ciepłe tylko w dolnej części. Jeśli tak jest, należy odpowietrzyć grzejniki.

źródło i zdjęcie: Wolf Technika Grzewcza