Jak skutecznie kontrolować zużycie energii za pomocą ekosystemu Nice Smart Home?

Kontrola zużycia energii stała się dziś nie tylko metodą na oszczędności w domowych budżetach. Stała się koniecznością i wyzwaniem w czasach kiedy wiele europejskich krajów szykuje scenariusze działania na wypadek blackoutu. Problem oszczędzania energii znalazł swoje miejsce również w opublikowanym niedawno przez Nice Raporcie Zrównoważonego Rozwoju. Warto zatem przyjrzeć się urządzeniom ekosystemu Nice Smart Home, dzięki którym będziemy mieli kontrolę nad zużyciem energii w naszych domach.

Jak skutecznie kontrolować zużycie energii za pomocą ekosystemu Nice Smart Home?
Nice Polska Automatyka do bram i rolet
Dane kontaktowe:
22 759 40 00
Parzniewska 2 A 05-800 Pruszków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nice On/Off-Control - to moduł, który montuje się w puszce pod klasycznymi włącznikami oświetlenia, albo w gniazdkach elektrycznych. Nice Plug-Control to inteligentna wtyczka, którą podłącza się do gniazdka, by z drugiej strony podłączyć do niej dowolne urządzenie elektryczne o maksymalnej mocy 2500 W.

Dzięki takim urządzeniom po podłączeniu do centrali sterującej, takiej jak Yubii Home, możemy w sposób automatyczny zarządzać oświetleniem czy uruchamianiem sprzętów pobierających prąd, a dzięki temu możemy generować oszczędności. Tego rodzaju urządzenia po prostu włączają i wyłączają dopływ prądu. Może się to wydawać pozornie mało znaczące, ale zbudowanie dzięki centrali poszczególnych "scen" czy funkcjonalności może dać znakomite rezultaty.

Przykładowo: lampka nocna w pokoju dziecięcym, może się wyłączać o wskazanej porze – jeśli dziecko lubi zasypiać przy zapalonym świetle. Możemy mieć wówczas pewność, że światło nie będzie się paliło całą noc – generując koszty. To samo może dotyczyć np. gniazdka, do którego dzieci mają podłączony komputer, bądź internet. Możemy zaprogramować, że komputer zasilany będzie w godzinach 17:00 - 20:00.

System może odpowiednio wcześniej poinformować graczy, że za np. 10 minut komputer się wyłączy i trzeba skończyć i zapisać rozpoczętą grę. System może również nas – jako rodziców, poinformować o sabotażu – czyli nieautoryzowanym odłączeniu wtyczki Nice Plug-Control z systemu. Takie rozwiązanie da nam nie tylko kontrolę nad zużyciem kosztów, ale również nad tym co robią nasze pociechy.

Nice On/Off-Control                      Nice Plug-Control
Nice On/Off-Control                      Nice Plug-Control

Bardzo funkcjonalne są również czujniki ruchu, które automatycznie włączają, bądź w przypadku braku ruchu przez określony czas - wyłączają oświetlenie w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa. Włączanie świateł może też być połączone z czujnikiem otwarcia drzwi.

Nice Door/Window-Control. Możemy ustawić dzięki temu taki scenariusz dotyczący kuchni: otwarcie drzwi zostaje wykryte przez czujnik zamontowany na drzwiach kuchennych.

Czujnik ruchu – Nice Motion-Control, ma wbudowany sensor natężenia światła, więc jeżeli jest ciemno po prostu pozwoli na włączenie światła, a jeśli jest jasno - oświetlenia nie włączy. Zatem warunkiem uruchomienia tej sceny jest otwarcie drzwi. Jeśli po 10 minutach nikogo już w pomieszczeniu nie ma, światło wyłączy się automatycznie. Jeśli zależy nam np. na tym, aby w nocy nikt nie włączał górnego światła w kuchni, to możemy ustawić centralę tak, aby na to nie pozwoliła, zostawiając tylko dostępne światło boczne.

Dzięki ekosystemowi smart home użytkownicy mogą być świadomi swojego zużycia energii, a następnie zmieniać swoje zachowania i rutyny w celu jej oszczędzania.

Nice Door/Window-Control                 Nice Motion-Control
Nice Door/Window-Control                 Nice Motion-Control

W Polsce bardzo dynamicznie rozwija się rynek fotowoltaiki. Wydaje się, że efektywne wykorzystanie prądu produkowanego przez posiadaczy takiej instalacji może być w dzisiejszych czasach kluczem do płacenia mniejszych rachunków za prąd. Do efektywnego wykorzystania instalacji fotowoltaicznych niezbędne jest posiadanie miernika zużycia energii elektrycznej, który raportuje ile energii zostało wyprodukowane.

Dane takie może zbierać centrala Yubii Home, a następnie w zależności od tego czy mamy dodatni, czy ujemny bilans, odpowiednio jego zużyciem sterować. Jeśli prądu mamy za dużo, to żeby nie kierować go do elektrowni, nasz system może zacząć podgrzewanie wody w basenie, ładowanie hulajnogi czy samochodu w garażu.

I odwrotnie, jeśli produkcja prądu jest niewystarczająca, centrala może automatycznie wyłączyć jakiś obwód światła. Zatem, aby system połączony z fotowoltaiką mógł sprawnie pracować to potrzebujemy centralę smart home – np. Yubii Home z zainstalowaną specjalną wtyczką od danego producenta systemu fotowoltaiki, potrzebujemy paneli fotowoltaicznych i tzw. inwertera, który poprzez sieć WiFi łączy się z naszą centralą.

Centrala Yubii Home

Centrala zbiera dane o tym, ile wyprodukowano energii, przetwarza je, przechowuje lub wysyła na specjalną aplikację – Yubii App, którą możemy mieć w telefonie i dzięki niej zobaczyć, ile prądu aktualnie mamy do dyspozycji.

Warto pamiętać, że wszystkie wspomniane urządzenia, czyli moduły montowane w puszkach, tak do włączania lub wyłączania oświetlenia albo do włączania lub wyłączania urządzeń podłączonych pod gniazdko elektryczne, na bieżąco raportują zużycie prądu. Oczywiście, im więcej takich urządzeń będziemy mieli, tym zbierane przez nas dane będą rzetelniejsze, aczkolwiek jeżeli nie będziemy mieli centralnego miernika zużycia energii elektrycznej, to będziemy mieli dane tylko z pojedynczych urządzeń.

Centrala Yubii Home
Centrala Yubii Home

Gdyby w całym mieszkaniu lub w całym domu zamontować inteligentne moduły, wtedy będziemy mieli pełen raport. Informacja o realnym zużyciu energii pozwala też budować oszczędności. Możemy np. ustalić sobie górną wartość miesięcznego zużycia, po przekroczeniu której zaczynamy bardziej oszczędzać zużywaną energię.

Jak skomplikowane jest zaprogramowanie centrali Yubii Home? – pytamy Piotra Głowackiego - szefa Działu Wiedzy i Szkoleń Nice Polska i FIBARO.

- "Według mnie nie jest skomplikowane i zdecydowana większość użytkowników sobie z tym poradzi. Natomiast dla tych, którzy z jakiegoś powodu obawiają się lub najzwyczajniej w świecie nie mają czasu, istnieje rozbudowana sieć instalatorów, którzy doradzą, zainstalują i skonfigurują system Nice Smart Home".

źródło i zdjęcia: Nice Polska