Co wybrać – ocieplenie przegrody zewnętrznej metodą ETICS czy tzw. fasady wentylowanej?

Od czego zależy wybór konkretnej metody, co należy wziąć pod uwagę decydując się na konkretną technologię?

Co wybrać – ocieplenie przegrody zewnętrznej metodą ETICS czy tzw. fasady wentylowanej?
Austrotherm Ocieplanie styropianem
Dane kontaktowe:
33 844 70 33-36
Chemików 1 32-600 Oświęcim

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podstawową rolą elewacji jest ochrona cieplna przy jednoczesnym zabezpieczeniu budynku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ale jest to także walor estetyczny nadający atrakcyjny wygląd i niepowtarzalny charakter danemu obiektowi. Budownictwo jest zatem świetną przestrzenią do poszukiwania, doboru oraz realizacji nowatorskich rozwiązań również w tej kwestii.

System ETICS, jest od dziesięcioleci najpopularniejszą metodą termoizolacji ścian zewnętrznych i kształtowania fasad budynków. Możliwość znacznego poprawienia izolacyjności cieplnej ścian, łatwość wykonania i stosunkowo niski koszt realizacji znacząco przyczyniły się do jego popularyzacji. Zdecydowana większość domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych realizowanych jest w oparciu o tę metodę.

Nowe technologie, wyroby czy gotowe systemy pojawiające się w branży budowlanej rzucają nowe światło na problematykę nowoczesnego kształtowania brył obiektów. W przypadku budynków biurowych, usługowych, użyteczności publicznej czy zamieszkania zbiorowego itp. coraz częściej spotykamy fasady wentylowane, jako metodę poszerzającą możliwości kształtowania elewacji obiektu, szczególnie mając na uwadze sporą dowolność w wyborze materiału okładzinowego od różnokolorowych wyrobów kompozytowych przed drewno, na kamieniu skończywszy.

Technologia wykonania fasad wentylowanych jest niestety bardziej pracochłonna, a konieczność przygotowania odpowiednio zaawansowanego projektu wykonawczego wpływa dodatkowo na wzrost już i tak bardzo wysokiego kosztu całkowitego wentylowanego systemu elewacyjnego. Którą technologię w takim razie wybrać? Odpowiedź na to pytanie znać może jedynie inwestor, który wspólnie z projektantem wnikliwie przeanalizuje wszystkie za i przeciw.

źródło i zdjęcie: mgr inż. Grzegorz Jędra, Doradca Techniczny firmy Austrotherm