Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pompa głębinowa - jaką wybrać i jak użytkować?

Tam, gdzie niemożliwe lub niekorzystne jest doprowadzenie wody bieżącej z sieci, zwykle stosuje się pompę głębinową, która służy do wypompowywania wody z dużych głębokości. Charakterystyczne dla jej budowy są pionowa oś i niewielka średnica. Kluczowym elementem dla całej instalacji jest dobranie odpowiednich parametrów urządzenia. O czym jeszcze trzeba pamiętać, decydując się na zakup pompy głębinowej?

Pompa głębinowa - jaką wybrać i jak użytkować?
DAB Pumps Poland Sp. z o.o. Pompy obiegowe, cyrkulacyjne, in-line, wielostopniowe pompy wirowe i samozasysające, zestawy hydroforowe, pompy głębinowe, pompy zatapialne
www.dabpumps.com.pl
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na co zwrócić uwagę wybierając pompę głębinową?
  • Jak długo działa pompa głębinowa?
  • Ile prądu zużywa pompa głębinowa?
  • Który hydrofor będzie najlepszy do pompy głębinowej?

Pompa głębinowa - jaką wybrać?

Zwykle pompy głębinowe przeznaczone są do studni o średnicach 90, 100, 125, 160 lub 225 mm. Czy można je stosować w szerszych studniach, np. kręgowych? Tak, ale należy pamiętać o zastosowaniu rozwiązania, które zadba o właściwe chłodzenie silnika. Na rynku dostępne są pompy o różnych średnicach.

Należy wybrać taką, która nie zakleszczy się w studni. Dlatego do studni o średnicy 100 mm montuje się pompę 90 mm (czyli 3,5”). W ofertach producentów znaleźć można pompy średnicach 50 mm (najwęższa) oraz 74 mm, 90 mm, 98 mm i 150 mm. Bardzo istotne w doborze pompy są jej parametry.

Wybór nawet najlepszego i najdroższego urządzenia może okazać się błędem, jeśli zostanie niewłaściwie dobrane pod kątem wydajności studni oraz potrzeb odbiorcy. I tak do systemów wykorzystujących wodę deszczową, systemów zraszaczy, tłoczenia wody ze zbiorników i w innych aplikacjach wymagających wysokiego ciśnienia dobrze sprawdzi się wielostopniowa pompa głębinowa DIVER 6, dostępna w wersjach z 2, 3 lub 4 wirnikami. Pompa wyposażona jest w silnik z zabezpieczeniem termicznym oraz odporny na zużycie wał. Wyjątkowo dobre chłodzenie silnika umożliwia jej pracę w częściowym zanurzeniu.

Ważna jest także jakość wody, bowiem jeśli znajduje się w niej piasek, będzie on szkodliwy dla wirnika pompy. W takim przypadku pomoże wybór pompy o odpowiedniej hydraulice, a zatem takiej, która jest przystosowana do pompowana wody z zawartością piasku. Sprawdzi się tu m.in. model AMEIRA S4, czyli 4” pompa wyposażona w silnik wypełniony wodą lub olejem. Może ona pompować wodę o maksymalnej zawartości piasku do 150 g/m3.

Ile lat wytrzymuje pompa głębinowa?

Głębinowe pompy wody to żywotne urządzenia. Przyjmuje się, że przy prawidłowym użytkowaniu posłużą co najmniej 20 lat. Ważna jest jednak suma trwałości komponentów, z jakich zostało złożone urządzenie. Bardzo dobre parametry w tym zakresie ma m.in. cicho pracujący model DIVER-DIVER HF. To wielostopniowa monoblokowa pompa z częścią hydrauliczną, która umieszczona jest pod silnikiem chłodzonym przez przetłaczane medium.

Jej wirniki oraz dyfuzory wykonane są z Norylu wzmocnionego włóknem szklanym, z odpornym na zużycie pierścieniem oporowym wykonanym ze stali nierdzewnej. Do tego jej płaszcz zewnętrzny, płaszcz stojana, pokrywa górna z przyłączem tłocznym oraz pierścień zamykający wykonane są ze stali nierdzewnej AISI 304, podobnie jak przedłużenie wału rotora.

Urządzenie wyposażone jest w silnik głębinowy, asynchroniczny, 2-biegunowy, suchy, w całości wykonany ze stali nierdzewnej i chłodzony przetłaczanym medium. Jego stojan zamknięty jest w szczelnej obudowie ze stali nierdzewnej AISI 304L. Z kolei rotor pracuje na większych łożyskach kulkowych, smarowanych bezobsługowo, co zapewnia tej pompie niezawodną pracę i trwałość.

Ile prądu zużywa pompa głębinowa?

To, ile prądu zużywa określony model pompy głębinowej zależy przede wszystkim od jej mocy. Niektóre urządzenia pobierają zaledwie 0,25 kW energii, inne potrzebują nawet 10 razy więcej. Warto przy tym postawić na pompy wyposażone w silnik o wysokiej sprawności.

Na rynku dostępne są także modele energooszczędne. W tym miejscu jednak ponownie warto zwrócić uwagę na fakt, że najważniejsze w doborze pompy głębinowej są średnica studni, jej rodzaj, głębokość odwiertu oraz zużycie wody przez mieszkańców. Istotne jest także położenie (głębokość) lustra wody względem urządzenia.

Jaki hydrofor do pompy głębinowej?

Pompę głębinową można wyposażyć w zbiornik ocynkowany lub przeponowy. Dobór odpowiedniego zbiornika uzależniony jest przede wszystkim od tego, do czego ma służyć pompa głębinowa (czy do zasilania domu jednorodzinnego czy ogrodu). W pierwszym przypadku sprawdzi się duży, 150 l zbiornik przeponowy lub 300 l ocynkowany.

Taka pojemność hydrofora pozwoli na rzadsze włączanie się pompy głębinowej, a tym samym mniej odczuwalne wahania ciśnienia wody. Oczywiście będzie ona jednorazowo pracowała przez dłuższy czas, ale finalnie zużyje mniej prądu elektrycznego. Wybór małego zbiornika hydroforowego do pompy głębinowej spowoduje, że urządzenie będzie się uruchamiało często i szybciej się zużyje. Informację dotyczącą tego, ile razy w ciągu godziny pompa może się załączyć, znaleźć można w instrukcji urządzenia.

W drugim przypadku, a zatem w sytuacji gdy pompa głębinowa służy do nawadniania ogrodu, wystarczą mniejsze zbiorniki, o pojemności do 50 l. Warto przy tym ustawić wyłącznik tak, by pompa nie wyłączała się w trakcie, gdy korzystamy z wody. Zbiornik ma tu dodatkową funkcję wyrównywania ciśnienia. Polecanym zbiornikiem będzie tu taki, który ma wbudowany manometr, pozwalający na kontrolę ciśnienia powietrza w zbiorniku.

źródło i zdjęcie: DAB Pumps