Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak prawidłowo zamontować pompę głębinową?

Bezawaryjne użytkowanie pompy głębinowej w dużej mierze uzależnione jest od prawidłowego jej zamontowania. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby urządzenie nie pracowało na sucho, bowiem to doprowadzi do jego uszkodzenia. Jak dokładnie powinien przebiegać montaż pompy głębinowej? Poniżej instrukcja w kilku krokach.

Jak prawidłowo zamontować pompę głębinową?
DAB Pumps Poland Sp. z o.o. Pompy obiegowe, cyrkulacyjne, in-line, wielostopniowe pompy wirowe i samozasysające, zestawy hydroforowe, pompy głębinowe, pompy zatapialne
www.dabpumps.com.pl

Krok 1.

Aby zapewnić bezpieczeństwo montażu, koniecznie upewnij się, że prąd zasilający jest odłączony i nie załączy się bez kontroli. Na rynku dostępne są pompy wody wyposażone w podłączony prąd zasilający. Do takiej pompy należy podłączyć przewód elektryczny przystosowany do pracy w wodzie.

Takie wyposażenie posiadają m.in. pompy głębinowe DIVER 6 z oferty firmy DAB czy pompa MICRA HS, która posiada przewód zasilający odłączalny 1,4 m lub 60 m (opcjonalnie dostępne są także przewody ekranowane 30 m, 60 m, 90 m).

Krok 2.

Wyznacz miejsce montażu pamiętając o tym, że pompa głębinowa musi zostać zamontowana w części nadfiltrowej studni. W zależności od modelu, pompy mogą być montowane na różnych głębokościach zanurzenia - od kilkunastu metrów do nawet 250 m w przypadku modelu AMEIRA S4 z silnikiem wypełnionym olejem i 300 m w modelu o tej samej nazwie, wyposażonym w silnik wypełniony olejem.

Odległość pomiędzy górną krawędzią filtra studni, a dolną krawędzią silnika musi wynosić co najmniej 30 cm. Co więcej, aby zapobiec pracy na sucho, koniecznie zainstaluj ją na odpowiedniej głębokości. Chodzi o to, aby najniższy dynamiczny poziom lustra wody znajdował się co najmniej 2  nad króćcem tłocznym pompy.

Jeśli jednak studnia jest mało wydajna, możesz, a nawet musisz zamontować zabezpieczenie pompy przed pracą na sucho. Niektóre modele pomp mogą być montowane stacjonarny lub przenośny, w pozycji pionowej.

Krok 3.

Po wyznaczeniu miejsca instalacji pompy, możesz ją opuścić do studni. Jeśli jest to nowa studnia upewnij się, że firma, którą ją wykonała, oczyściła ją dokonując spompowania wody. Podczas odwiertu woda wewnątrz rury osłonowej i filtra zanieczyszczona zostaje mułem i piachem.

Jeśli te zanieczyszczenia wraz z wodą będą pompowane, wpłynie to niekorzystnie na żywotność pompy głębinowej. Na rynku znaleźć można modele stosunkowo dobrze znoszące tego typu zanieczyszczenia. Wspomniany model AMEIRA firmy DAB bezawaryjnie pompuje wodę nawet wtedy, gdy zanieczyszczona jest piaskiem na poziomie 150 g/m3 wody.

Pamiętaj także, aby kabel zasilający przytwierdzić do rury tłocznej za pomocą plastikowych opasek, tak aby się nie zerwał. Dodatkowo możesz podwiesić pompę na stalowej lince, co zapobiegnie utopieniu agregatu.

Krok 4.

Tuż nad pompą zamontuj zawór zwrotny, który zabezpieczy ją przed uderzeniami powracającej pompy. UWAGA! Silniki większości pomp głębinowych wypełnione są ekologicznym olejem, który - jeśli dojdzie do awarii silnika - może przedostać się do wody.

Krok 5.

Ustaw wyłącznik ciśnieniowy tak, aby silnik pompy nie włączał się w ciągu godziny częściej, niż jest to wskazane w instrukcji. Zbyt częste włączanie silnika może go przeciążyć i uszkodzić.

Krok 6.

Teraz możesz podłączyć pompę z rurą wodną, najlepiej niebieską rurą z tworzywa PE. To rozwiązanie znacznie ułatwi pracę – do niedawna, kiedy stosowane były masywne sztywne rury ocynkowane, montaż był trudniejszy i kosztowniejszy. Niebieskie rury do wody są elastyczne, lekkie i łatwe w transporcie.

Krok 7.

Do połączenia pompy głębinowej i przewodów wodnych, zastosuj wysokiej jakości złączki PE o wytrzymałości do 16 atmosfer. Dlaczego? Standardowe złączki wytrzymują jedynie do 6 atmosfer, co a to oznacza, że mogą pękać w trakcie drgań, do jakich dochodzi podczas pracy pompy.

To z kolei stanowi spory problem – taką uszkodzoną złączkę musisz niezwłocznie wymienić, co wiąże się z koniecznością wyjęcia pompy i skorzystania z kosztownych usług hydraulika.

Jeżeli montowana będzie mocniejsza pompa głębinowa, możesz zdecydować się na jeszcze inny rodzaj złączki - profesjonalne złącze wykonane z mosiądzu, odporne na ciśnienie nawet 25 barów. Wylot umieszczonej w studni pompy głębinowej za pomocą śrubunków zamkniesz jej głowicą.

Obecnie domy coraz częściej wyposażone są szereg zintegrowanych systemów i instalacji. Powoduje to konieczność odpowiedniego dobrania poszczególnych elementów, takich jak pompy obiegowe, cyrkulacyjne czy pompy służące do odprowadzania ścieków. Wszystkie te urządzenia znaleźć można w ofercie firmy DAB.

źródło i zdjęcie: DAB Pumps