Wertykalne zielone ściany, kwietniki czy donice - to sposoby na zwiększenie ilości zieleni w przestrzeniach miejskich. Każdy zielony punkt jest ważny, bo wszystkie razem tworzą atrakcyjną przestrzeń na oddech. W miastach ramy dla zieleni i skuteczną ochronę roślin zapewnią elementy małej architektury.
Współczesne miasta cechują się zwartą i gęstą zabudową, dlatego planiści i architekci nieustannie poszukują rozwiązań, które pozwolą na zwiększenie obecności zieleni w naszym otoczeniu i na jej właściwą ekspozycję oraz ochronę.
Doskonale do tego zadania nadają się elementy betonowe, z których możemy zbudować małe enklawy dla roślin w mieście. Możliwości, jakie stwarzają, są naprawdę bogate. Z ich pomocą wzniesiemy wertykalne zielone ściany, kwietniki lub po prostu zaaranżujemy zieleń w gazonach czy w donicach.
Zielone ściany wertykalne
Zielone ściany wertykalne są jednym ze sposobów na radzenie sobie z deficytem roślin w mieście. Będą idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na duże powierzchnie zielone.
Sprawdzą się również w miejscach, w których potrzebna jest efektowna bariera akustyczna. Ściany wertykalne zbudujemy z gazonów, takich jak na przykład Abax. Można to zrobić na kilka sposobów.
Jednym z nich jest umieszczenie roślin w gazonach na szczycie ściany wzniesionej z prefabrykatów. Inną opcją może być ułożenie części elementów prostopadle do lica muru i zasadzenie w nich pnączy, ziół, kwiatów czy ozdobnych traw. Ściana z gazonów Abax zaprezentuje się świetnie w wielu aranżacjach.
Gazon Abax pasuje w szczególności do nowoczesnych kompozycji. Ma prostokątny kształt, drobnoutwardzaną fakturę, krawędź z wysuniętymi co drugi element pionowymi pasami i jest dostępny w klasycznych kolorach - szarym, grafitowym oraz brązowym.
Ścianę zbudujemy również z donic Tigela. Są to elementy małej architektury o minimalistycznym designie, w kształcie zbliżonym do sześcianu. Ściany zewnętrzne donic Tigela są gładkie i posiadają zdobienia w postaci poprzecznych, regularnych żłobień. Tigela występuje w dwóch odcieniach szarości: stalowym i grafitowym.
Donice te nie mają dna, dzięki czemu łączą się bezpośrednio z gruntem. Można tworzyć z nich kaskadowe ściany, ale równie efektownie prezentują się w punktowej aranżacji. Gazony i donice nie są jednak jedynym sposobem na zazielenienie przestrzeni miejskich.
Zielony kącik w dużym mieście
Coraz częściej rośliny stają się integralnym elementem mebli miejskich. Przykładem takiego rozwiązania jest Zielony Kącik, który stworzono pomiędzy dworcami autobusowym i kolejowym w Kielcach. To zielona mikrostrefa wypoczynkowa, która została w całości zbudowana z elementów betonowych.
W kieleckim Zielonym Kąciku pomiędzy ławki wykonane z pustaków Neo z drewnianymi siedziskami wkomponowano donice Tigela. Zasadzono w nich karłowate iglaki oraz trawy ozdobne.
Ciekawym rozwiązaniem jest również użycie pnącza, które z czasem pokryje metalową pergolę, zacieniając miejsca przeznaczone do odpoczynku. Oczywiście użycie donic Tigela i elementów Neo nie jest jedyną opcją, aczkolwiek połączenie to prezentuje się niesłychanie efektownie i nowocześnie.
Tego rodzaju kąciki można stworzyć z pomocą elementów Neo, ponieważ pozwalają one na wzniesienie nie tylko siedzisk, ale też donic o różnych rozmiarach i wysokościach. Dzięki temu można rozbudować taką strefę o dodatkowe przestrzenie zielone oraz zasadzić większe rośliny, takie jak na przykład karłowate drzewa.
Ławki z zielonymi mikrostrefami wypoczynku w zatłoczonym mieście to doskonałe rozwiązanie, które stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców.
Zielone place i dziedzińce
Poza meblami miejskimi wzbogaconymi o zieleń, ciekawym pomysłem na wkomponowanie roślin w miejską przestrzeń jest użycie gotowych elementów, takich jak wcześniej wspomniane gazony Abax czy donice Tigela.
Można ich użyć jako powtarzalne elementy w szerszym założeniu. Na przykład ustawiając je w pewnych odstępach, w formie szpaleru wzdłuż ścieżki, alei czy parkingu lub na ich granicy.
Alternatywą jest ich nieregularne rozmieszczenie w obrębie placu czy dziedzińca. Abax i Tigela to niewielkie elementy aranżacyjne, w których umieścimy ozdobne trawy, zioła, pnącza, kwiaty oraz inne rośliny niepotrzebujące dużych przestrzeni.
Betonowe donice nie muszą jednak pełnić tylko funkcji ozdobnych. Z ich pomocą możemy wygrodzić strefy niedostępne dla samochodów lub wyznaczyć granicę ogródka restauracji czy kawiarni, a zasadzona w nich roślinność z pewnością nada takim przestrzeniom ciekawy design i przytulny klimat.
Obrzeża, palisady i murki w zielonej przestrzeni miejskiej
Betonowa galanteria, taka jak na przykład obrzeża czy palisady, świetnie nadaje się do wytyczania przestrzeni zielonych. Pełnią nie tylko funkcję wizualnej granicy pomiędzy zielenią a strefą pieszą czy jezdnią, ale również bariery, która zapobiega uszkodzeniu zieleni na przykład przez parkujące samochody.
Do nowoczesnych aranżacji miejskich doskonale pasuje betonowy moduł L-ka Tigela. Ma on minimalistyczny design i kształt litery „L”, co zapewnia szerokie możliwości projektowe. Może być obrzeżem, rabatą lub donicą.
W zależności od ułożenia elementu, na krótszym lub dłuższym boku czy na jego krawędzi, można dobrać wysokość aranżowanego obiektu, a co za tym idzie - określić wagę poszczególnych roślin w kompozycji.
Projekt aranżacji przestrzeni miejskiej można wzbogacić o ławkę, której nogi będą wykonane z elementów L-ka Tigela, a siedzisko - z drewna. Możemy ją także wkomponować w projektowaną granicę przestrzeni zielonej. L-ka Tigela pasuje do nowoczesnych aranżacji również dlatego, że występuje w dwóch modnych odcieniach szarości: grafitowym i stalowym.
Nie mniej ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na tworzenie granic, budowę rabat czy miejskich donic, jest palisada Hestra. Ma drobno utwardzaną fakturę i jest dostępna w czterech wysokościach: 40 cm, 60 cm, 80 cm i 100 cm oraz trzech kolorach: stalowym, grafitowym i brązowym.
Pozwala to tworzyć ciekawe kombinacje elementów o różnych wysokościach i kolorach czy budować z niej rabaty i donice o oryginalnym wyglądzie. Różne wysokości palisady Hestra mają jeszcze jeden atut. Świetnie sprawdzą się w nierównym terenie, gdzie do budowy granicy zielonej strefy potrzebne są elementy o różnej długości.
Jak łatwo zauważyć, mała architektura potrafi świetnie współgrać z zielenią w przestrzeni miejskiej. Betonowe elementy użyjemy do budowy wertykalnych ścian, umieścimy w nich rośliny, a także stworzymy z nich granice chroniące zieleń przed uszkodzeniem.
Mała architektura z betonu może być bardzo pomocna w zazielenianiu miast wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie można zastosować innych rozwiązań. Warto o niej pamiętać, tworząc bardziej przyjazną, zieloną przestrzeń miejską.
Źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.