Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne domu, czyli jak obniżyć rachunki za prąd

Zależy Ci na obniżeniu rachunków za prąd w domu jednorodzinnym, ale nie chcesz rezygnować z niektórych udogodnień? Zastanawiasz się nad wyłączeniem oświetlenia zewnętrznego? Nie rób tego chociażby ze względów bezpieczeństwa - po prostu ogranicz jego zużycie i włączaj je wtedy, kiedy naprawdę jest Ci potrzebne. Jak to zrobić? 

Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne domu, czyli jak obniżyć rachunki za prąd
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak ograniczyć zużycie energii przez oświetlenie zewnętrzne domu? To pytanie zadaje sobie teraz wielu inwestorów. Co możemy zrobić, że faktycznie je zmniejszyć? Możemy na przykład używać oświetlenia tylko wtedy, kiedy naprawdę go potrzebujemy i dopasować je do naszych rzeczywistych potrzeb. Co może nam w tym pomóc? Nowoczesna technologia.

Na nowoczesną technologię, ograniczającą zużycie energii przez oświetlenie zewnętrzne domu, składają m.in.:

  • czujniki zmierzchu,
  • czujniki ruchu,
  • możliwość wykorzystania światła bazowego,
  • oświetlenie solarne, które działa dzięki energii słonecznej.

Nie musimy od razu wymieniać wszystkich opraw przed domem. Możemy zamontować same czujniki do zainstalowanych wcześniej lamp. Przykładem czujnika, który świetnie sprawdza się na zewnętrz, jest np. Sens IQ S EVO lub IS 3180 firmy Steinel.

Nowoczesna technologia lamp zewnętrznych umożliwi nam korzystanie ze światła tylko wtedy, kiedy faktycznie go potrzebujemy
Nowoczesna technologia lamp zewnętrznych umożliwi nam korzystanie ze światła tylko wtedy, kiedy faktycznie go potrzebujemy

Dzięki najwyższej czułości, wykryje osobę wchodzącą na naszą posesję i utrzyma włączoną oprawę przez cały czas przebywania jej w zasięgu czujnika. Wbudowany czujnik zmierzchu pozwoli na włączenie światła dopiero wtedy, gdy będzie ciemno, a nad ranem, gdy będzie jasno, automatycznie się wyłączy.

W obu czujnikach możemy dodatkowo włączyć światło na stałe (przy wykorzystaniu pilota lub aplikacji), np. wtedy, kiedy urządzamy przyjęcie na dworze czy grill, a po zakończeniu zabawy ustawić tryb automatyczny.

Czujnik ruchu Steinel SensIQ EVO antracyt
Czujnik ruchu Steinel SensIQ EVO w kolorze antracytowym

Przy zakupie nowych opraw wybierajmy modele, które mają możliwość włączenia światła bazowego - załączy się o zmierzchu i będzie świeciło delikatnym strumieniem do rana. Jeśli wykryje ruch, przełączy się na pełną moc. Warto również zainwestować w oświetlenie solarne, które pozwoli nam naprawdę sporo zaoszczędzić.

Jeśli chcemy kupić lampy solarne, zwróćmy uwagę na jakość ich panelu i akumulatorów - jest istotna, jeśli chcemy, by lampy solarne działały także wtedy, kiedy nie ma słonecznej pogody, a ich akumulatory mogły ładować się także przy zachmurzeniu.

Lampy solarne Steinel są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe z możliwością ładowania ich w dowolnym czasie - bez skrócenia ich żywotności. Dzięki temu działają zawsze, niezależnie od pogody. Zainwestujmy w lampy solarne, które oferują nieco więcej funkcji, ponad standardowy tryb świecenia po zmroku.

Jest wiele modeli, które np. mają zainstalowany czujnik ruchu. Niektóre lampy solarne mają także funkcję światła bazowego (lampa delikatnie się żarzy, a po wykryciu ruchu rozpala się do 100%).

Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie lamp, które ułatwia nam ich montaż. Większość lamp solarnych Steinel ma poziomicę w płytce montażowej - dzięki niej prosto zamontujemy je na elewacji. Model lampy solarnej STEINEL XSolar L-S ma dodatkowo kompas, który pomoże nam poprawnie ustawić urządzenie w stronę południa, drugi uchwyt oraz 6-metrowy przewód.

Model lampy solarnej STEINEL XSolar L-S
Model lampy solarnej STEINEL XSolar L-S z czujnikiem ruchu, poziomicą, kompasem, z dodatkowym uchwytem i długim przewodem

Dzięki temu możemy rozdzielić panel solarny od elementu świetlnego - pierwszy z nich zamontować w stronę południa, a drugi np. pod zadaszeniem. Oba elementy połączymy za pomocą 6-metrowego przewodu dołączonego w zestawie. To doskonałe rozwiązanie!

Źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k