PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Zakup okien do domu pasywnego - czy duże przeszklenia wpłyną na straty energii?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Okna spełniające wymagania budownictwa pasywnego pozwalają na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie, zapewniają bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Czy montaż dużych przeszkleń aluminiowych wpływa na straty energii w domu pasywnym? O oknach do budownictwa pasywnego opowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Odpowiednio dobrane okna z najlepszym parametrem współczynnika przenikania ciepła to niższe rachunki za ogrzewanie - co jest szczególnie ważne w obliczu zbliżającego się okresu grzewczego. Choć w Polsce wciąż najpowszechniejsze są okna PVC, z każdym rokiem rośnie popularność stolarki aluminiowej również wśród właścicieli domów pasywnych.

Odpowiedzią na to rosnące zapotrzebowanie są dostępne w ofercie AWILUX okna Schüco AWS 90.SI+. To aluminiowy system okienny, który spełnia wymagania budownictwa pasywnego.

Podczas budowy domu pasywnego szukamy rozwiązań, które zminimalizują zużycie energii. Odpowiednio dobrane okna pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, zapewniają jednocześnie komfort i bezpieczeństwo.

Stosowanie innowacyjnych rozwiązań z branży stolarki otworowej umożliwia mieszkańcom domów pasywnych montaż dużych przeszkleń, które nie wpływają na straty energii.

Budynek pasywny musi mieć wysokie parametry izolacyjne oraz minimalizować zużycie energii. Pobiera ją nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz, czyli z działających sprzętów domowych, a nawet samych mieszkańców, którzy także są źródłem energii. Prostokątny kształt budynku oraz jedno- lub dwuspadowy dach, a także niskie koszty związane z utrzymaniem domu to niektóre z wyznaczników domów pasywnych. Podczas wyboru okien do takich budynków, należy szczególnie zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który nie powinien przekraczać 0,8 W/(m2·K) - tłumaczy ekspert firmy AWILUX, Rafał Buczek. 

Schüco AWS 90.SI+ (Super Insulation +) z oferty AWILUX to aluminiowy system okienny, który spełnia wymagania budownictwa pasywnego. Przy zastosowaniu pakietu trzyszybowego o współczynniku Ug= 0,5 W/m2K oraz ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, całe okno osiąga standard pasywny na poziomie Uw= 0,77 W/m2K.

Okna aluminiowe Schüco AWS 90.SI+ z oferty AWILUX odpowiadają nie tylko na oczekiwania w zakresie maksymalnej izolacyjności cieplnej, lecz spełniają także najwyższe wymogi architektoniczne w zakresie wzornictwa i możliwości kształtowania wyglądu budynku przy głębokości zabudowy wynoszącej zaledwie 90 mm.

Budynek z oknami Schüco AWS 90.SI+
Budynek z oknami Schüco AWS 90.SI+

Doskonałe parametry osiągnięto dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu uszczelnienia środkowego oraz optymalizacji strefy izolacyjnej z piankowymi przekładkami. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla modernizowanych, jak i nowych obiektów, w których dąży się do obniżenia zużycia energii do standardu niskoenergetycznego i pasywnego.

Schüco AWS 90.SI+ z oferty AWILUX łączy smukłą estetykę uzyskiwaną dzięki niewielkiej szerokości czołowej profilu z wysoką ochroną termoizolacyjną na poziomie wymaganym przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Doskonałe parametry współczynnika przenikania ciepła gwarantuje płetwowe uszczelnienie środkowe i dodatkowa ochrona wrębu podszybowego. System pozwala także na wykonywanie skrzydeł o ciężarze nawet do 160 kg. Co więcej, zamontowanie rozwiązania spełniają kryteria ochrony antywłamaniowej w klasie RC3 - wyjaśnia ekspert AWILUX. 

Optycznie wąskie profile, zaopatrzone w ukryte okucia, pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczenia i na dodatkowe oszczędności wynikające ze skrócenia czasu działania sztucznego oświetlenia. Dodatkową zaletą okien z tej serii jest dostępność w szerokiej palecie kolorystycznej RAL, kolorach anodowanych, drewnopodobnych, jak i lakierach strukturalnych. 

Rodzaj stolarki otworowej wybieramy już na etapie projektowania inwestycji. Natomiast zamówienia i zakupu okien możemy dokonać w momencie postawienia ścian - są one konieczne do wykonania precyzyjnego pomiaru. Jednakże pierwszym krokiem do zakupu właściwych rozwiązań jest wybór odpowiedniego salonu stolarki. Kompetentna obsługa oraz szeroki asortyment pozwoli nam wybrać system idealny dla naszego domu i taki, który odpowiada potrzebom wszystkich domowników. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że okno nie zrealizuje swoich właściwości termoizolacyjnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją - dodaje Rafał Buczek, ekspert AWILUX. 

Wraz z rozpowszechnieniem idei budownictwa pasywnego, wzrosła popularność rozwiązań gwarantujących najlepsze parametry izolacyjne. Stąd też rosnące zainteresowanie ciepłymi oknami - na przykład takimi jak Schüco AWS 90.SI+ z oferty AWILUX.

Jest ono widoczne nie tylko w przypadku aluminiowych okien pasywnych, ale także innych, nieco tańszych, choć o zbliżonych parametrach izolacyjnych rozwiązań, oferowanych przez firmę AWILUX zarówno w technologii ALU, jak i PVC

Źródło i zdjęcia: AWILUX Polska

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum