Jak zwiększyć zasięg pilota do bramy?

Zdalne otwieranie bramy to wielkie ułatwienie dla kierowców. Niestety, prędzej czy później każdy właściciel bramy automatycznej zetknie się z problemem, gdy pilot przestanie działać. Nie zawsze jest to fizyczna awaria - należy wykluczyć zakłócenie zasięgu pilota.

Jak zwiększyć zasięg pilota do bramy?
Beninca Napedy do bram wjazdowych i garażowych. Automatyka do użytku rezydencyjnego i przemysłowego. Szlabany, słupki automatyczne RISE
Dane kontaktowe:
798 859 859
Holenderska 1 05-152 Czosnów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak często należy wymieniać baterię w pilocie do bramy?

Jeżeli widzisz, że zasięg działania pilota do bramy maleje z dnia na dzień, prawdopodobnie winna jest słaba bateria w pilocie. Bywa, że nie przychodzi nam do głowy to proste rozwiązanie, a właśnie wyczerpane baterie są najczęstszą przyczyną kiepskiego działania pilota. Na żywotność baterii wpływa przede wszystkim czas użytkowania oraz temperatura, w jakiej pracuje pilot do bramy. Pierwsze sygnały osłabienia baterii będą najpewniej widoczne po około 6 miesiącach używania baterii. Jeżeli trzymasz auto na mrozie lub w upale, a pilot zostawiasz w kabinie, bateria może się wyczerpać szybciej. Wtedy problemy z pilotem pojawią się rzecz jasna wcześniej.

Jak rozwiązać problem? Sprawdzajmy stan rozładowania baterii i pamiętajmy, aby nie zostawiać pilota w samochodzie. Zwróćmy też uwagę, czy pilot nie został uszkodzony mechanicznie.

Pilot do bramy TO.GO2AK
Pilot do bramy TO.GO2AK fot. Beninca 

Jakie urządzenia zakłócają pracę pilota?

Czy inne urządzenia mogą wpływać na zasięg pilota do bramy? Okazuje się, że tak. Każdy z nas ma w domu mnóstwo urządzeń elektronicznych. Wiele z nich działa w częstotliwości 433 MHz, a to może wpływać na piloty wykorzystujące taką częstotliwość, zakłócać sygnał radiowy oraz pracę pilota. Problematyczne mogą być różne sprzęty:

  • bezprzewodowe stacje pogodowe
  • kamery monitoringu
  • linie energetyczne,
  • stacje transformatorowe,
  • sieć Wi-Fi
  • słuchawki bezprzewodowe.

Zależność jest prosta: im więcej urządzeń (a co za tym idzie zakłóceń pomiędzy pilotem a odbiornikiem), tym mniejszy zasięg pilota. Warto o tym pamiętać zanim zaczniemy szukać nowych baterii do pilota, kiedy urządzenie odmówi posłuszeństwa.

Jak rozwiązać problem? Jeśli na co dzień korzystamy z urządzeń w paśmie częstotliwości zbliżonym do częstotliwości klasycznego pilota 433,92MHz, rozwiązaniem może być pilot 868 MHz, na przykład odbiornik radiowy ONE.2QB od Beninca.

Pilot do bramy IRI.TX4VA
Pilot do bramy IRI.TX4VA fot. Benica

Czy odbiornik można zamontować nieprawidłowo?

Problemy mogą być też skutkiem złej instalacji odbiornika. Kiedy na jednej posesji mamy kilka bram od różnych producentów, często dostajemy od instalatorów jeden pilot do każdej z nich. Monterzy umieszczają często odbiornik na transformatorze centrali albo bezpośrednio na silniku napędu. W ten sposób powstałe pole elektromagnetyczne drastycznie obniża zasięg pilota. Wystarczy umieścić odbiornik parę centymetrów dalej i problem z zasięgiem znika.

Jak rozwiązać problem? Nie instalujmy ani nie zmieniajmy położenia odbiornika na własną rękę, jeśli nie masz doświadczenia – skorzystajmy z usług sprawdzonych monterów.

Pilot do bramy TO.GO2A
Pilot do bramy TO.GO2A fot. Beninca

Czy trzeba używać wyłącznie pilotów oryginalnych?

Nieoryginalne zamienniki pilotów do bram nie gwarantują stabilnej pracy. Pilot może mieć znacznie mniejszy zasięg, a sama konstrukcja ma gorszą jakość anteny i wykonania obudowy. Zamienniki nie są też objęte gwarancją producenta systemu, dlatego jeśli nie mamy oryginalnego pilota, serwis nie pomoże nam z usterką.

Jak rozwiązać problem? Wybierajmy oryginalne piloty do bramy, unikajmy podróbek od nieautoryzowanych dostawców.

Jak poprawić zasięg pilota do bramy?

  1. Pierwszym krokiem powinna być wymiana baterii na nowe.
  2. Lepiej też nie zostawiać pilota w samochodzie, gdzie będzie narażony na skrajne zmiany temperatury.
  3. Działanie odbiornika może też zakłócać pogoda – śnieg czy jesienne wiatry i spadające liście. W takim wypadku warto sprawdzić, czy czujnik na bramie nie jest zakryty warstwą śniegu lub liści.
  4. Być może właśnie mechaniczne przeszkody uniemożliwiają automatyczne otworzenie bramy.

Kiedy inne dostępne sposoby zawiodą, warto skontaktować się z serwisem. Profesjonalista sprawdzi odbiornik i znajdzie przyczynę problemu. Zasięg pilota zależy też od jakości samego urządzenia, dlatego warto wybierać piloty do bram garażowych od zaufanych producentów.

źródło i zdjęcia: Beninca