PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Na co zwrócić uwagę przy wymianie pokrycia dachowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy pokrycie dachowe przestaje być szczelne, pora na jego modernizację. Wymiany pokrycia dokonujemy też wtedy, kiedy rozbudowujemy dom i chcemy zaadaptować nieużytkowe poddasze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie takich prac? Jak je sprawnie przeprowadzić?

Kiedy zgłaszać wymianę pokrycia dachowego?

Jeśli nie planujemy wprowadzenia zmian w konstrukcji więźby, nie musimy zgłaszać wymiany pokrycia dachowego w urzędzie. Powinniśmy to jednak zrobić, kiedy przebudowujemy dom, zmianie ulega jego wielkość, po zaplanowanych pracach będzie zajmował większą część działki, lub kiedy stawiamy nadbudowę.

Do takiego zgłoszenia będzie nam potrzebny projekt wykonany przez specjalistę posiadającego uprawnienia budowlane. Wniosek o pozwolenie na budowę składamy tylko wtedy, kiedy po przebudowie dachu zwiększy się obszar oddziaływania budynku na sąsiadujące działki lub wtedy, gdy przekształcany budynek jest pod nadzorem konserwatora. 

Warto pamiętać o tym, że dokładne i prawidłowe dopełnienie formalności jest kluczowe w przygotowaniach do remontu dachu.

Pokrycie dachowe Handbud
Montaż pokrycia dachowego wykonanego z blachy jest prosty i szybki

Czy pokrycie dachowe można wymienić szybko?

Powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na remont dachu. Pamiętajmy, że zdjęcie starych elementów konstrukcji może być czasochłonne, dlatego przy wyborze nowego pokrycia warto postawić na materiały, które mogą skrócić ten czas.

Jeśli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu modernizacji, wybierzmy lekkie pokrycia dachowe wykonane z blachy. Ich montaż jest prosty i szybki, co przekłada się również na krótszy czas, jaki muszą nam poświęcić fachowcy, i na mniejsze koszty ich zatrudnienia. 

Zmiana konstrukcji dachu to duże wyzwanie, dlatego blachodachówki są trafnym wyborem także wtedy - pokrycia ze stali można w łatwy sposób dopasować do bardziej skomplikowanych projektów, które zakładają wykonanie skosów i załamań, daszków nad balkonami, jaskółek i lukarn czy niewielkich powierzchni wokół okien.

Lekkie pokrycie dachowe
Jeśli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu modernizacji, wybierzmy lekkie pokrycia dachowe

Często rzeczywisty czas trwania remontu można ocenić dopiero po ściągnięciu starego pokrycia, kiedy zobaczymy stan ocieplenia i więźby dachowej. Wtedy następuje wymiana zniszczonych łat i kontrłat, a także wymiana ocieplenia lub uzupełnienie go. Później można układać na nim paropszczepuszczalną membranę zabezpieczającą elementy konstrukcji przed pleśnią i wilgocią. 

Jeśli zmieniamy konstrukcję dachu, musimy wyłożyć warstwą folii i izolacji także nowe elementy. Po zakończeniu tych prac można rozpocząć układanie dachówek.

Specjaliści, których zatrudnia firma Handbud, udzielają wszystkim klientom fachowego doradztwa w zakresie montażu zakupionych pokryć dachowych. Zachęcamy do kontaktu z firmą Handbud i do zamawiania blachodachówek tej marki.

Źródło i zdjęcia: Handbud

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum