Jednym z ważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi, jest stopień izolacyjności termicznej. Należy pamiętać, że im wartość współczynnika jest niższa, tym lepszy komfort przebywania w pomieszczeniach oraz mniejsze straty ciepła, co automatycznie przekłada się na redukcję kosztów ogrzewania.
Szczelność i izolacja
Aby okna stanowiły dobrą izolację, należy wybrać jak najbardziej energooszczędny pakiet szybowy oraz profil ramy o odpowiednich wartościach.
- Parametry okien wykonanych na bazie systemu MB-104 Passive przekraczają wymagania najbardziej surowych, obowiązujących aktualnie przepisów i norm. Co ważne, konstrukcja spełnia również wymagania Warunków Technicznych od 2021 r., które dla okien nie mogą przekroczyć wartości 0,9 W/m2K. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest także wysoka izolacyjność termiczna dla okna otwieranego Uw od 0,53 W/(m2K). Tego typu rozwiązania są dedykowane dla obiektów energooszczędnych i pasywnych, co potwierdzają uzyskane certyfikaty Passive House Institute Darmstadt – mówi Michał Marcinowski, menadżer produktu w firmie ALUPROF SA.
W pakiecie z drzwiami
Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto sięgnąć także po drzwi zewnętrzne z oferty ALUPROF. Na bazie wspomnianego wcześniej systemu MB-104 Passive można wykonywać drzwi panelowe, które pozwalają uzyskać nie tylko niebanalną estetykę, ale również wysoki komfort cieplny. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu przez długi czas utrzymują wszystkie swoje parametry.
Podobnie jak w przypadku okien należy zwracać szczególną uwagę na funkcjonalności oraz współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien być większy od UD 1,5 W/m2K. Izolacyjność termiczna dla drzwi zewnętrznych UD w systemie MB-104 Passive jest na poziomie 1,3 W/(m2K). Aluminiowe drzwi energooszczędne cechują się również odpornością na warunki atmosferyczne, a lekka konstrukcja sprawia, że ich codzienna obsługa jest bardzo komfortowa.
źródło i zdjęcia: Aluprof S.A.