Poznańskie "Żelazko" po renowacji
W nowej części budynku zastosowano m.in. zaawansowane technologicznie systemy aluminiowe ALUPROF. Kultowa poznańska kamienica może poszczycić się bogatą historię. Okazały neorenesansowy budynek, który mieści się przy zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza powstał w 1900 roku na charakterystycznej trójkątnej działce.
Przez lata uważany był za architektoniczną dumę Starego Miasta, a dzięki podobieństwu bryły do nowojorskiego wieżowca Flatiron Building zyskał przydomek „Żelazko”.
W 2011 roku w związku z prowadzeniem prac rozbiórkowych w sąsiedztwie, doszło do uszkodzenia kamienicy. Niestety straty były na tyle poważne, że zdecydowano się rozebrać również zabytkowy budynek. Po sześciu latach rozpoczęto odbudowywanie zabytkowego budynku.
Na zlecenie lokalnego dewelopera Constructa Plus pracownia architektoniczna CDF Architekci pod kierownictwem Karola Fiedora przygotowała projekt, który zakładał powstanie wiernej repliki kamienicy z końca XIX wieku i rozbudowę kompleksu o dodatkowe skrzydło mieszkalne.
Po dwóch latach intensywnych prac „Żelazko” znów zachwyca – oryginalną kubaturą, precyzyjnie zrekonstruowanymi detalami, nowymi funkcjonalnościami i szeregiem współczesnych rozwiązań architektonicznych.
Spotkanie współczesności z historią
Historyczna część kompleksu, uwieńczona rozpoznawalną wieżyczką, doskonale współgra z nowoczesnym stylem apartamentowca. W obu częściach budynku będzie można zamieszkać. Całość dopełnia dwupoziomowy podziemny parking i lokale handlowo-usługowe.
Świetny efekt dają lokalne mieszkalne z tarasami, które usytuowane są na dachu kamienicy, w miejscu podniesionego strychu, których zieleń koresponduje ze zrewitalizowanym skwerem.
Dzięki ogólnodostępnej strefie zieleni, która sprzyja wypoczynkowi, obiekt robi wrażenie jeszcze bardziej przyjaznego. Nie bez znaczenia jest także dobór nowoczesnych materiałów architektonicznych, w tym systemów aluminiowych.
– W zupełnie nowej części budynku zastosowano m.in. aluminiową stolarkę okienną, drzwi balkonowe i tarasowe. Na potrzeby projektu zarekomendowaliśmy jeden z naszych najnowocześniejszych systemów okienno-drzwiowych, jakim jest MB-70. Dzięki znakomitym parametrom izolacyjnym i akustycznym system pozwala tworzyć wiele wymagających elementów zabudowy zewnętrznej, w tym okien, drzwi, witryn i konstrukcji przestrzennych, zapewniając mieszkańcom komfort, ciepło i ciszę.
Dzięki jego wykorzystaniu udało się też znacznie ograniczyć całoroczne straty ciepła, nie tracąc przy tym nic z estetyki wykonania. Kształt profili pozwala bowiem uzyskać smukłe, a jednocześnie wytrzymałe konstrukcje drzwi i okien o wysokiej odporności na włamanie nawet w klasie RC4 (wersja MB-70RC4).
Częścią tego systemu jest ponadto system MB-70 Ukryte Skrzydło, który pozwolił na montaż skrzydeł niewidocznych od zewnętrznej strony zabudowy. Uzyskana w ten sposób lekkość konstrukcji doskonale wpisała się w historyczny charakter sąsiadującej zabudowy – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR ALUPROF SA.
O bezpieczeństwo mieszkańców "Żelazka" zadbają systemy MB-60E EI, na bazie których powstały drzwi przeciwpożarowe dwuskrzydłowe. Uwagę zwraca również, aluminiowa fasada „półstrukturalna” nowego budynku z efektem jednolitego obrazu gładkiej, szklanej ściany. To właśnie dzięki aluminiowym systemom typu MB-SR50N EFEKT od Aluprof, udało się nie tylko uzyskać imponujący efekt estetyczny, ale też doświetlić wnętrza, nadając im niepowtarzalny klimat.
Równie ważne są także parametry fasady w zakresie izolacyjności termicznej – dzięki szczelności konstrukcji energochłonność budynku jest zdecydowanie mniejsza. Projekt fasady uzupełnił system MB-86 z drzwiami wpinanymi w fasadę, z szybą naklejoną na skrzydło.
Projekt już dwa razy otrzymał wyróżnienie przyznane przez grono ekspertów. Jedną z nich jest Architecture Budma Award 2020. Konkurs we współpracy z targami BUDMA organizuje rokrocznie Izba Architektów RP, którego Jury doceniło nowe „Żelazko” za wyróżniającą się estetykę budynku, jakość wykonania i funkcjonalność obiektu.
Z kolei wyróżnienia TOP Builder 2020 w kategorii „Inwestycje” (przyznawane przez miesięcznik branżowy „Builder”) dla budynku mieszkalno-usługowego powędrowało do pracowni architektonicznej, inwestora i generalnego wykonawcy robót – firmy PORR SA.
Źródło i zdjęcia: Aluprof