Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Profile okienne i drzwiowe

Dom jednorodzinny z panoramicznym przeszkleniem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-05-21

Obecnie niebanalne rozwiązania architektoniczne są niezwykle popularne. Doskonałym przykładem takiej niecodziennej realizacji jest dom jednorodzinny z panoramicznymi przeszkleniami przesuwnymi.

Panoramiczne okna na świat

Ten nowoczesny, pod każdym względem, budynek jednorodzinny powstał na działce deweloperskiej, na której istniała już wcześniejsza zabudowa. Jednym z życzeń inwestorów było zachowanie harmonii między nowym, a zabytkowym budynkiem. Kolejnym punktem było wpasowanie się w górzystą topografię terenu, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wymagań nowoczesnej architektury bez barier.

Ponadto chcieli mieć widok na zaaranżowany na spadzistym terenie, rozległy ogród. Zgodnie z projektem, żelbetowa struktura została wbudowana w zbocze i posadowiona na działce w taki sposób, by pozostawić jak najwięcej wolnej powierzchni. Dla zachowania prywatności, od strony ulicy widoczna jest tylko jedna kondygnacja budynku.

Wnętrze domu z panoramicznymi oknami
Wysoka ściana z obustronnym kominkiem oddziela salon od strefy przeznaczonej na pracę i relaks na najniższej kondygnacji.

Dopiero od strony ogrodu, dom z dość rozbudowaną, dwupoziomową strukturą otwiera się na świat. Zastosowane zostały wielkowymiarowe przeszklenia od podłogi do sufitu, które tworzą subtelne przejście pomiędzy wnętrzem budynku a naturalnym otoczeniem zewnętrznym. Optyczne połączenie w jedną bryłę, domu z garażem, uzyskano dzięki umieszczeniu w jednej linii dachu i płyty balkonowej na pierwszym piętrze. Podkreśliło to przy okazji wydłużony kształt budynku, który jest dodatkowo akcentowany przez ułożone horyzontalnie na elewacji, białe cegły klinkierowe.

Otwarte strefy użytkowe

Do domu dostać się można z ogrodu przez utworzoną między częścią mieszkalną a garażem zadaszoną strefę wejścia, która z kolei prowadzi na górne piętro. Jest ono przeznaczone na strefę relaksu, która jednocześnie umożliwia wyjście z budynku na ulicę. Na tej kondygnacji znaleźć można funkcjonalnie rozplanowane sypialnie, garderoby oraz łazienki.

Przeszklenie z widokiem na ogród
Na najniższym piętrze drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD.SI tworzą długie na 11 metrów, transparentne pasmo przeszkleń.

Uwagę przykuwają duże przeszklenia, przez które można podziwiać szerokie widoki na ogród. Z każdego pomieszczenia jest bezpośrednie wyjście na balkon biegnący na niemal całą szerokość ściany budynku. Systemy przesuwne o wysokości kondygnacji tworzą oś widokową wzdłuż wszystkich pomieszczeń.

Klatka schodowa zlokalizowana została w środkowej części budynku, a samonośne, jednobiegowe schody, prowadzą do umieszczonej na parterze strefy dziennej z dużą bawialnią, jadalnią, otwartą kuchnią, kominkiem i biblioteczką. Od strony ulicy struktura budynku została zagłębiona w gruncie w taki sposób, że wysoka ściana salonu jest widoczna tylko w górnej części jako jedna kondygnacja, a znajdujące się za nią pomieszczenia na parterze zaaranżowano na bibliotekę i biuro.

Bardziej kameralna przestrzeń jest bezpośrednio połączona ze strefą dzienną, zaś kominek w oddzielającej je ścianie może być użytkowany z obydwu stron. Natomiast z kuchni można przejść bezpośrednio do pomieszczeń gospodarczych, pokojów gościnnych i sypialni dla dzieci, które również wyposażono w wielkowymiarowe przeszklenia zapewniające doskonałe widoki na ogród.

Naturalne światło w całym domu

Przejrzystość i doskonałe doświetlenie budynku od strony ogrodu, zapewniają wielkoformatowe przeszklenia przesuwne z płaskimi progami, które po otwarciu usuwają wszelkie wizualne i fizyczne granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Każde z nich zostało zaprojektowane w systemach Schüco, które pozwalają na elastyczne planowanie różnych typów otwarć.

Samonośne schody
Samonośne schody prowadzą z części dziennej na parterze od strony ulicy do głównych pomieszczeń mieszkalnych na poziomie ogrodu.

Projektant wybrał energooszczędne drzwi przesuwne ASS 77 PD.SI w wersji superizolowanej z potrójnym oszkleniem. Ościeżnice drzwi o wysokości 2,95 metra zostały zabudowane w konstrukcji budynku w taki sposób, że widoczne pozostają tylko wąskie centralne styki skrzydeł lub pionowe profile przesuwanych skrzydeł.

Sprawia to, że tworzą one harmonijnie przeszklone strefy elewacji bez widocznych obramowań, z niewieloma subtelnymi podziałami pionowymi. Pasma przeszkleń przesuwnych o długości 7,98 metra, 2,7 metra i 5,35 metra zostały rozplanowane wzdłuż całego parteru aż do wysokości płyty balkonowej. Na niższym piętrze, z którego można przejść do ogrodu i na patio, zamontowano drzwi o imponującej łącznej długości 32,5 metra w podziale na pięć sekcji o różnych szerokościach. Wszystkie drzwi przesuwne wyposażono ponadto w napędy elektryczne, które podnoszą komfort obsługi.

Dodatkowe doświetlenie strefy dziennej zapewnia świetlik dachowy. Poziom i intensywność nasłonecznienia są dostosowywane w zależności od pory dnia i potrzeb. Naturalne zacienienie gwarantują elementy konstrukcyjne budynku, jak balkony i zwisy dachowe. Dzięki ciepłej powłoce z energooszczędną stolarką aluminiową dom jest ponadto wysoko efektywny energetycznie, dzięki czemu do celów ogrzewania i chłodzenia można było użyć pompy ciepła.

Źródło i zdjęcia: Schüco

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum