Dlaczego rekuperacja?
Powodów jest wiele! Dzięki rekuperacji w swoim domu czy biurowcu odzyskujesz zimą pozyskane naturalnie ciepło oraz wtórnie wykorzystujesz ciepło zużytego powietrza nawet do 95%. Latem służyć ona może jako klimatyzacja. W domu - lepiej śpisz, gdyż odczuwalny jest niski, zbliżony do zewnętrznego, poziom dwutlenku węgla. Świeże, aksamitne powietrze to jej efekt. Dzięki tej nowoczesnej instalacji utrzymujesz w pomieszczeniu również korzystne parametry energetyczne. Rekuperacja aktywnie oczyszcza powietrze z wirusów i bakterii, ściany są bez grzyba, okna zawsze suche, nawet nie trzeba ich otwierać, by wywietrzyć pomieszczenie chociażby z zapachów powstających przy gotowaniu. Jest to także bardzo funkcjonalne rozwiązanie w wysokich biurowcach, gdzie zwyczajnie, ze względów bezpieczeństwa, okna są nieotwieralne. Przede wszystkim jednak rekuperacja to zmniejszenie wydatków. W okresie zimowym dzięki rekuperacji możemy zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku.
Czy wiesz, że…?
W źle wentylowanym pomieszczeniu jakość powietrza może być kilkukrotnie gorsza niż powietrze w dużym zanieczyszczonym mieście. Można mieć w pokoju świeże powietrze o każdej porze roku bez wychładzania pomieszczeń zimą i bez przegrzewania ich latem. Posiadając rekuperator wzbogacasz powietrze w budynku o przyjazne dla człowieka jony ujemne występujące naturalnie na łonie natury. Osoby szczególnie wrażliwe na obecność w powietrzu kurzu i zanieczyszczeń, np. alergicy, mogą przebywać bezpiecznie w domu czy biurze bez ataków choroby. A w domu? Lustro w łazience w domu z rekuperacją po intensywnej kąpieli zostanie czyste, bez śladu parowania, a w garderobie, w której nie ma dużego okna, a drzwi są najczęściej zamknięte, powietrze jest pachnące, a co a tym idzie nasze ubrania pozostają świeże.
Must have!
Obecnie kontrolowana wentylacja pomieszczeń to już konieczność. We właściwie klimatyzowanym pomieszczeniu powstaje zdrowy mikroklimat sprzyjający pracy i odpoczynkowi. Cały proces przebiega bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii. Idealnym rozwiązaniem jest przewidzieć jej instalację już na etapie projektu budynku. W Stiebel Eltron wiemy jak!
źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska