Lato to czas, w którym najchętniej wietrzymy pomieszczenia wieczorem i nocą, gdy spadają temperatury powietrza. Odpowiednia temperatura i ilość świeżego powietrza to warunek zdrowego snu, dlatego mieszkańcy często nie ograniczają się do krótkiego wietrzenia, lecz pozostawiają uchylone okna na całą noc. Sprzyja to działaniom włamywaczy, którzy wybierają porę najmocniejszego snu mieszkańców. Z policyjnych statystyk wynika, że w ostatnim czasie wzrosła ilość tego typu przestępstw, a najczęstszą drogą włamania są właśnie niezabezpieczone okna i drzwi balkonowe. Najbardziej zagrożone są zwłaszcza ulokowane na przedmieściach jednopiętrowe budynki jednorodzinne. Zaopatrzone w najnowszy mechanizm okuć VarioTec Air okna Schüco z tworzywa sztucznego mogą być nie tylko uchylane w celu szybkiego wietrzenia, lecz również obwodowo rozszczelniane na całą noc przy zachowaniu optymalnej klasy antywłamaniowej RC2.
Bezpiecznie przez całą noc
Tradycyjne uchylanie okna wiąże się z całkowitą utratą ochrony antywłamaniowej. Dlatego uchylone lub lekko rozwarte okna i drzwi to najsłabsze punkty budynku, których w pierwszej kolejności poszukują włamywacze. Mechanizm VarioTec Air to innowacyjne połączenie nowoczesnej technologii okuciowej z systemem obwodowej wentylacji. Jego istotną zaletę stanowi fakt, że skrzydło nie musi być uchylane, a jedynie odsuwa się równolegle od ramy o 6 mm. W ten sposób powstaje niewielka szczelina, która zapewnia ciągłą wentylację pomieszczenia. Z zewnątrz okno nadal wygląda jak zaryglowane, a dodatkowo posiada takie same właściwości pod względem ochrony antywłamaniowej, jak w pozycji zamkniętej. Co więcej, mechanizm obwodowego rozszczelnienia pozwala zapobiec przedostawaniu się do pomieszczeń hałasu, insektów, a także doskonale chroni przed warunkami atmosferycznymi. Nawet przy silnym wietrze i zacinającym deszczu nie ma ryzyka gwałtownego otwarcia skrzydła okiennego czy przenikania wody deszczowej do wewnątrz.
Zdrowy dom przez cały sezon
Mechanizm Schüco VarioTec Air zapewnia komfortowy mikroklimat w sypialni nawet w chłodniejsze wieczory późnym latem. Wymiana powietrza następuje równomiernie na całym obwodzie i nie jest tak gwałtowna, jak w sytuacji, gdy okno jest uchylone. Pozwala to uniknąć zjawiska nieprzyjemnego przeciągu lub zbyt mocnego wychłodzenia pomieszczenia. W okresie grzewczym takie rozwiązanie przekłada się na oszczędność kosztów ogrzewania. Ponieważ powietrze przenika do pomieszczenia laminarnie na całym obwodzie, a nie miejscowo jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, para wodna nie skrapla się na ścianach, co eliminuje prawdopodobieństwo uszkodzeń i rozwoju pleśni.
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska