Stworzenie wielkowymiarowych, przeszklonych konstrukcji stanowiących pomost pomiędzy stroną zewnętrzną a wewnętrzną budynku to zadanie wymagające zastosowania ciepłych, a zarazem stabilnych rozwiązań stolarki otworowej. Dlatego do realizacji tak ambitnych zamysłów projektowych coraz częściej stosowana jest energooszczędna ślusarka aluminiowa o estetycznie wąskich profilach i doskonałej termoizolacyjności. Dzięki specjalnemu szkłu niskoemisyjnemu takie rozwiązanie może nie tylko zapobiegać stratom energii cieplnej, lecz również pozyskiwać ją z promieni słonecznych, znacznie poprawiając bilans energetyczny budynku.
Szerokie możliwości kreacji
W realizacji "przeszklonych kurtyn" otwierających budynek na naturę pomogą ultraciepłe fasady aluminiowe z serii Schüco FW 50+.SI. Zamontowane na fragmencie elewacji lub jako ściana osłonowa, nadadzą obiektowi ultranowoczesnego, transparentnego charakteru. System pozwala ponadto na tworzenie szczelnych konstrukcji świetlików dachowych o kącie nachylenia od 2 do 75°, które wykazują odporność na obciążenia wiatrem i przenikanie powietrza oraz wody opadowej.
Ze względu na swoją ponadczasową estetykę aluminium doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami budowlanymi. Wraz z elementami drewnianymi w postaci deskowania stropu czy okładziny tarasu stworzy interesujący, ciepło-zimny kontrast. Natomiast zestawiając je z cokołami w okładzinie z łupków kamiennych można otrzymać intrygującą, eklektyczną kompozycję.
Projekt w pełni przyjazny środowisku
Zastosowanie szkła na powierzchni całych ścian i świetlików dachowych wymaga rozwiązań ślusarki o odpowiednio wysokiej termoizolacyjności. W innym wypadku w okresie letnim wnętrza będą szybko ulegać przegrzewaniu, a zimą – wychładzaniu. W fasadach z serii Schüco FW 50+.SI zastosowano starannie przemyślane izolatory, które podnoszą ich termoizolacyjność do poziomu pasywnego, co zostało potwierdzone certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Konstrukcja z potrójnym pakietem szybowym Ug= 0,7 W/m2K posiada współczynnik przenikania ciepła Ucw= 0,64 W/m2K.
Dzięki temu w pomieszczeniach z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami przez cały rok łatwo utrzymać stabilną, komfortową temperaturę, a czas działania tradycyjnych instalacji ulega skróceniu. Przy zastosowaniu odpowiednich niskoemisyjnych pakietów szybowych wnętrza mogą być również delikatnie ogrzewane drogą pasywnych zysków słonecznych w okresie jesiennym i zimowym. Oszczędne gospodarowanie energią pozwoli nie tylko obniżyć koszty utrzymania budynku, lecz również ograniczyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery.
www.schueco.pl
źródło i zdjęcia: Schüco