Koncepcja nowego kleju montażowego Recybond
Koncepcja nowego kleju montażowego Recybond została opracowana w najdrobniejszych szczegółach z troską o środowisko naturalne. Przy produkcji każdej pojedynczej sztuki Recybond ograniczona zostaje emisja CO2 aż o 81,4 g w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, a wody aż o 900 ml w porównaniu ze „standardowym” klejem wodnym.
Produkt pakowany jest w kartusze pochodzące w 80% z recyklingu, a opakowanie zbiorcze aż w 100% wytwarzane jest z surowców z odzysku.
Nowy „zielony” klej Soudal przeznaczony jest do montażu lekkich elementów dekoracyjnych ze styropianu, drewna itp. do powierzchni chłonnych (np. betonu, tynku, płyt kartonowo-gipsowych), do zastosowania wewnętrznego.
Klej charakteryzuje się odpornością termiczną w zakresie od -20°C do +70°C. Nie zawiera izocyjanianów, silikonów, a także nie emituje lotnych związków organicznych.
Kleje „z zielonej linii” Soudal otrzymały w lipcu 2021 r. nagrodę World Alliance for Efficient Solution przyznawaną przez Fundację Solar Impulse.
Oznacza to, że zespół niezależnych ekspertów uznał kleje z zielonej linii Soudal za komercyjne produkty, przyczyniające się do ochrony środowiska.
„Zielona” strategia Soudal
Strategia rozwoju firmy Soudal opiera się na konsekwentnym rozszerzaniu oferty o produkty o minimalnym śladzie węglowym, między innymi dzięki stosowaniu na coraz większą skalę czystej energii odnawialnej.
Już dziś w największych zakładach koncernu zlokalizowanych w Turnhout w Belgii energia słoneczna zapewnia zaspokojenie 100% potrzeb linii produkcyjnych, a nowe inwestycje z wykorzystaniem również energii wiatrowej i geotermalnej przewidziane są we wszystkich zakładach produkcyjnych.
Soudal promuje restrykcyjne ograniczenie zużycia i odzysku wody użytkowej oraz emisji CO2, zarówno we własnych procesach produkcyjnych, jak i u swoich dostawców. Najlepszym przykładem może być tu linia opakowań aerozolowych Bluemintsteel.
Portfolio Soudal systematycznie poszerzane jest o produkty charakteryzujące się minimalną emisją substancji lotnych, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty, takie jak EC1 Plus. Dbałość Soudal o stan środowiska naturalnego wyraża się również w produkcji ekologicznych opakowań.
Firma chce nie tylko ograniczyć zużycie surowców, ale także ilość generowanych odpadów. Kleje i masy uszczelniające pakowane obecnie w cienkościenne kartusze pozwalają zmniejszyć ilość plastikowych odpadów o około 285 ton rocznie.
Takie proekologiczne kartusze w gamie popularnych klejów z gamy T-REX pojawiły się w Polsce już w 2019 roku, a od 2020 roku na rynku obecne są charakterystyczne wiaderka wyprodukowane w 75% z tworzywa PCR.
Materiał ten powstaje z odpadów postkonsumenckich, co przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia surowców pierwotnych.
Coraz więcej produktów dostępnych jest również w super oszczędnych opakowaniach z folii aluminiowej.
źródło i zdjęcia: Soudal