Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wybierz suchą i czystą elewację! Tynk hydrofilowy AquaBalance

Krople deszczu lub rosy pojawiające się na powierzchni tynku AquaBalance w mgnieniu oka spłaszczają się i tym samym zwiększają powierzchnie parowania. To sprawia, że wilgoć niezwłocznie znika ze ściany. Zbyt częste mycie tynkowanej elewacji nie wychodzi jej wcale na dobre. Czy to oznacza, że trzeba się pogodzić z zabrudzeniami? Nie. Wystarczy wybrać tynk hydrofilowy, bo on zdecydowanie dłużej pozostaje czysty i o wiele rzadziej będziemy poddawać go zabiegom konserwacyjnym.

Wybierz suchą i czystą elewację! Tynk hydrofilowy AquaBalance

Wiele z tynków zachwyca swoją nieskazitelną czystością niestety tylko przez kilka lat. Później, obecna na powierzchni ściany woda powoduje, że mogą pojawić się nieproszeni goście – glony lub grzyby. Nowy, innowacyjny hydrofilowy tynk silikonowy AquaBalance marki Weber pozwala chronić budynek przed porastaniem i zachować jego estetyczny wygląd na wiele lat.

Brudni sprzymierzeńcy wilgoci

Deszcz, wiatr, mróz, śnieg, promieniowanie słoneczne, dobowe skoki temperatury powietrza, to tylko część oczywistych czynników, które powoli, ale sukcesywnie osłabiają elewację. Warto też zauważyć, że przez większość dni w roku – od wiosny do jesieni –pokrywa się ona z rana rosą. To właśnie ta cienka warstwa wody, zwana także filmem wodnym, jest główną przyczyną pojawianiasię na ścianie zielonkawych nalotów, będących dziełem glonów. W skrajnych przypadkach, gdy ściana pozostaje długo zawilgocona, do glonów dołączają grzyby. One też nie przydają fasadom uroku, a wręcz przeciwnie, malują na ich powierzchniach nieregularne skupiska plam o szerokim spektrum barwnym. Obaj sprawcy wykwitów powodują też przebarwianie się tynku, a nawet uszkodzenia jego struktury.

Wilgotna powierzchnia tynku działa również jak magnes na niesione przez wiatr pyłki i kurz. Do tego dochodzą zabrudzenia trudne do usunięcia nawet myjką ciśnieniową. Ta zresztą, gdy będzie nieumiejętnie obsługiwana, może nawet wypłukać miejscami tynk, aż do podkładu. Zamiast się męczyć i ryzykować zniszczenie tynku lepiej wykończyć ściany produktem, dla którego deszcz jest tym samym, czym dla nas odświeżający prysznic – tynkiem weberpas silicon AquaBalance.

Tynk hydrofilowy AquaBalance
Tynk hydrofilowy AquaBalance

Fasady odporne na opady

Najlepiej byłoby rozpiąć nad budynkiem wielki parasol i podchodzić do deszczowej pogody bez emocji. Są jednak mniej szalone, a równie skuteczne metody wymyślone po to, by fasada nie chłonęła wilgoci, wprowadzającej brud w strukturę tynku i będącej pożywką dla mikroorganizmów tworzących nieestetycznie wyglądające kolonie. Najtańszą i najkorzystniejszą z nich jest zastosowanie tynku silikonowego, jako powłoki ochronno-dekoracyjnej. Tynk tego typu jest elastyczny, samoczyszczący, trwały i co ważne – paroprzepuszczalny.

Tynk AquaBalance jest właśnie tynkiem cienkowarstwowym z tej kategorii, jednak na tle pozostałych tynków silikonowych wyróżnia go hydrofilowość. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się cecha, sprawiająca, że na wykończonej tym tynkiem fasadzie mikroorganizmy pojawiają się bardzo rzadko, a jeśli już do tego dojdzie, ślady ich bytności są bardzo łatwe do usunięcia. Gdy woda, czy to w formie kropli deszczu, rosy, czy też topniejącego śniegu lub szronu pojawia się na elewacji, może na niej pozostawać – szczególnie na północnych ścianach – przez długie godziny.

Technologia AquaBalance zastosowana w tynku weberpas silicon sprawia, że jest inaczej. Zapewnia mu specyficzną strukturę sprawiającą, że krople szybko ulegają spłaszczeniu i dzięki temu zwiększają swoją powierzchnię parowania. Inteligentna powłoka tynku AquaBalance sama więc reguluje stopień zawilgocenia powierzchni, wykorzystując występujące w naturze zjawisko parowania i zapewnia optymalne zabezpieczenie fasady przed działaniem warunków atmosferycznych.W efekcie ściana wysycha w oka mgnieniu. Trwa to o 80% szybciej niż w przypadku innych tynków. Dodać też należy, że tynk AquaBalance, choć paroprzepuszczalny, nie jest nasiąkliwy. Woda więc nie wnika w głąb jego warstwy.

Tynk wciąż jak nowy

Już wiemy, że dzięki samoregulacji i przepuszczalności pary, elewacja wykończona tynkiem AquaBalance nie porasta algami ani grzybami. Jego nienasiąkliwa powłoka powoduje ponadto, że nie przywierają do niego trwale inne zabrudzenia, w tym nawet tłuszcze. Tynku tego nie uszkodzą ani spaliny, ani alkalia zawarte w powietrzu. Z tego względu, a także z samej natury żywic silikonowych, powłoka tynkarska na długie lata zachowa ładny, intensywny kolor.

Tynk AquaBalance dostępony jest w ponad 320 kolorach, według wzornika Weber Color Navigator. Kolor to nie wszystko – liczy się także faktura, a jest ona wyjątkowa, dzięki zastosowaniu naturalnego kruszywa marmurowego. Jak wszystkie tynki silikonowe, AquaBalance wykazuje wysoką elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczme. Wykonana z niego powłoka zdolna jest kompensować naprężenia termiczne pojawiające się w głębszych warstwach ocieplenia, co zapobiega ryzyku spękań tynku.

Uzupełnieniem oferty jest farba silikonowa AquaBalance, którą można wykańczać elewacje wykonane także z tynków mineralnych, podatnych na zabrudzenia i odbarwienia.

Na styropian i na wełnę

Tynk weberpas silicon AquaBalance może być wykorzystywany w systemach, w których do izolacji termicznej użyta będzie wełna mineralna, styropian biały lub grafitowy albo płyty rezolowe. Wykonana z niego powłoka będzie bardzo odporna na wszelkie szkodliwe czynniki – promieniowanie UV, kwaśne deszcze, duże wahania temperatury, mróz.

Można go również używać do wykańczania podłoży betonowych, murowanych ścian jednowarstwowych, a także stosować na ścianach domów przeznaczonych do odnowienia, pokrytych już tynkiem mineralnym, o ile jest on suchy, czysty i wystarczająco nośny.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber