Okna mogą zostać wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań, które ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury w domu oraz zapewniają wygodną obsługę i bezpieczeństwo. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę zarówno wymagania domowników, jak i usytuowanie okien.
„Możliwość personalizacji sprawia, że klienci otrzymują okna wpisujące się w ich potrzeby i współgrające z konkretnym projektem domu. Dotyczy to zarówno parametrów technicznych i funkcjonalności stolarki, jak również jej wyglądu. Okna można wyposażyć w pakiety szybowe o różnorodnych właściwościach, np. o zwiększonej izolacyjności cieplnej, bezpieczne, dźwiękoszczelne lub przeciwsłoneczne. Rodzaj zastosowanych okuć przekłada się natomiast na poprawę komfortu codziennego użytkowania i bezpieczeństwo. Dostępne są również rozmaite warianty wykończenia profili, co ułatwia dopasowanie stolarki do koncepcji wizualnej wnętrz i budynku” - mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.
Podwyższona termoizolacyjność
Dzięki odpowiedniej konstrukcji nowoczesne okna skutecznie chronią przed stratami energii cieplnej. By zapewnić wysoką termoizolacyjność, stosuje się pakiety szybowe zbudowane z trzech tafli szkła.
Jeśli chcemy dodatkowo poprawić parametry okna, możemy wybrać szyby z powłoką niskoemisyjną. Od strony pomieszczeń są one pokryte niewidoczną warstwą metali szlachetnych, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza domu. Dzięki temu nie ucieka ono na zewnątrz.
Dodatkowo w pakietach szybowych zamiast standardowych, stalowych ramek dystansowych można zamontować tzw. ciepłe ramki. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego, które ma niższą przewodność cieplną. W efekcie termoizolacyjność całego okna wzrasta o około 6 proc. Jednocześnie ograniczone zostaje zjawisko skraplania się pary wodnej na szybach od strony pomieszczeń.
Na parametry cieplne wpływa również to, czym wypełniona jest przestrzeń między szybami. Podstawowe wypełnienie stanowi powietrze. Zamiast niego może zostać zastosowany gaz szlachetny, np. argon, który ma lepsze właściwości termoizolacyjne.
Komfort użytkowania
Okna mogą być wyposażone w różnorodne rozwiązania, które zwiększają wygodę i bezpieczeństwo obsługi. Jednym z nich jest blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła. Funkcja ta występuje w modelach rozwierno-uchylnych. Blokada nie pozwala na przekręcenie klamki do pozycji uchylnej przy otwartym oknie.
Eliminuje to ryzyko wyczepienia się skrzydła z górnego zawiasu. Jednocześnie podnośnik skrzydła ułatwia domykanie okna. Inna przydatna opcja to hamulec w klamce. Umożliwia on zablokowanie otwartego skrzydła, dzięki czemu nie zamknie się ono przypadkowo, np. przy silnym podmuchu wiatru.
Efektywne wietrzenie zapewnia mikrowentylacja i stopniowany uchył. Pierwsza funkcja pozwala na nieznaczne rozszczelnienie okna. Z kolei mechanizm stopniowanego uchyłu daje możliwość uchylenia skrzydła w kilku pozycjach. W ten sposób mamy kontrolę nad ilością powietrza, które dopływa z zewnątrz.
Przydaje się to zwłaszcza w chłodniejsze miesiące, gdy chcemy uniknąć nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń. W stolarce z segmentu premium niektóre funkcjonalności są dostępne w standardowym wyposażeniu. Dla przykładu we wszystkich oknach Vetrex zastosowano blokadę błędnego położenia klamki i funkcję mikrowentylacji, a większość modeli ma również stopniowany uchył.
By wspomóc wentylację grawitacyjną, można zastosować nawiewniki. Jeśli zdecydujemy się na nie przy składaniu zamówienia, zostaną one zamontowane fabrycznie. Dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzenia ram podczas późniejszego montażu nawiewników.
Opcją polecaną do okien w pokojach dziecięcych jest system TiltFirst. Jego konstrukcja sprawia, że dziecko będzie mogło uchylić skrzydło i przewietrzyć pokój. Odpowiednia blokada chroni jednak przed otwarciem okna na oścież.
Większy komfort w domu zapewniają również specjalne pakiety szybowe. W budynkach usytuowanych w hałaśliwej okolicy doskonale sprawdzają się okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Pakiety dźwiękoszczelne mają szyby o różnych grubościach, które dodatkowo mogą zostać przełożone specjalną folią.
Taka konstrukcja sprawia, że dźwięki z zewnątrz są mniej słyszalne. Przykładowo okna dźwiękoszczelne Vetrex osiągają współczynnik Rw do 44 dB. W oknach wystawionych na intensywne działanie słońca można zastosować pakiety przeciwsłoneczne. Zapobiegają one nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, a jednocześnie zapewniają dobre doświetlenie.
Ochrona przed włamaniem
Zabezpieczenia antywłamaniowe przydadzą się zwłaszcza w oknach zamontowanych na parterze. By utrudnić wypchnięcie skrzydła z ościeżnicy, montuje się specjalne elementy antywyważeniowe.
Składają się na nie umieszczone na obwodzie skrzydła rolki grzybkowe, które po zamknięciu okna ryglują się w zaczepach zamontowanych na ościeżnicy. Zależnie od potrzeb stosuje się kilka lub kilkanaście takich punktów bezpiecznych. Dla przykładu w oknach Vetrex V82 ProSafe może być ich nawet 14 w jednym skrzydle.
Warto również wybrać pakiety szybowe, w których po zewnętrznej stronie znajduje się szyba laminowana. Jest ona zbudowana z minimum dwóch tafli szkła połączonych kilkoma warstwami folii PVB, dzięki czemu trudniej ją zbić. Pakiet szybowy może zostać ponadto wklejony w ramę, co zwiększy ochronę przed próbami jego wypchnięcia.
Dodatkową ochronę będzie stanowić klamka z kluczem lub przyciskiem, zabezpieczona blachą antyrozwierceniową. Jeżeli w domu jest przewidziany lub zainstalowany system alarmowy, można zamówić okna z zamontowanymi fabrycznie magnetycznymi czujnikami otwarcia.
Doskonała estetyka
Obecnie okna traktowane są jako jeden z elementów dekoracyjnych domu. Dlatego dużą wagę przykłada się nie tylko do ich parametrów technicznych, ale również do wyglądu. By ramy ładniej się prezentowały, można wybrać ukryte zawiasy. Montuje się je w taki sposób, że nie widać ich po zamknięciu okna.
Rozwiązanie to poza walorami estetycznymi ma tę zaletę, że ułatwia pielęgnację stolarki. Atrakcyjny wygląd zapewniają również narożniki wykonane w technologii V-Perfect. W tym przypadku miejsce łączenia profili jest niemal niezauważalne.
Okna z PVC występują w różnorodnym wykończeniu. Ramy mogą mieć rozmaite kolory i fakturę. Obok gładkich, jednobarwnych profili do wyboru jest cała gama oklein, m.in. drewnopodobnych, metalicznych i Spectral. Okna występują również w wersji dwukolorowej oraz z aluminiowymi nakładkami.
Te pierwsze mają inną barwę od strony pomieszczeń niż na zewnątrz. Z kolei nakładki aluminiowe, umieszczone na elewacyjnej części profili, pełnią funkcję ochronną i dekoracyjną.
źródło i zdjęcia: Vetrex