Postęp prac modernizujących szwedzką fabrykę ESBE
Rozbudowa fabryki jest jedną z największych i najważniejszych inwestycji w historii ESBE. Przyczyni się ona nie tylko do sprawniejszego przepływu materiałów (a tym samym wzrostu wydajności produkcji), lecz także do wzrostu ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Duża powierzchnia produkcyjna to potencjał do rozszerzenia produkcji ESBE i dodatkowego rozwoju. Obecny czas to okres ekspansywnego wzrostu ESBE, która pomimo pandemii COVID-19 osiąga rekordowe poziomy sprzedaży w 2021 r.
W czerwcu i lipcu 2021 r. rozbudowa postępowała w szybkim tempie. Zamontowano izolację hydroizolacji i samonośny dach z blachy, a także wszystkie lekkie ściany betonowe. Na początku lipca, tuż przed rozpoczęciem wakacji, zakończono wylewanie posadzki na powierzchni 2700 metrów kwadratowych. Intensywne prace trwały od godziny 5:00 rano do 22:30 i polegały na wypełnieniu podłogi bezszwowym betonem zbrojonym włóknami. Wykorzystanie metody, w której nie stosuje się prętów zbrojeniowych, pozwoli zapewnić trwałą i elastyczną warstwę podłogową bez spoin. W sierpniu, w miejscu budowy stawili się wszyscy fachowcy: elektrycy, hydraulicy, instalatorzy wentylacji i specjaliści od malowania ścian, aby razem przystąpić do dokończenia budowy. Po 9 sierpnia rozpoczęły się prace nad stworzeniem pomieszczenia technologicznego (m.in. dla większej centrali wentylacyjnej).
Obecnie produkcja odbywa się na stosunkowo małej powierzchni. W ostatnich latach znacznie wzrosło tempo produkcji np. na linii grup pompowych, jednak powierzchnia użytkowa pozostała bez zmian. Na przeprowadzkę w nowe miejsce pracy z niecierpliwością czekają więc monterzy, którym większa przestrzeń pozwoli wypracować bardziej indywidualne działania logistyczne. Pracownicy odpowiedzialni za rozładunek towarów również dostrzegają wiele zalet nowej lokalizacji. Oczywiście nie brakuje też pewnych wyzwań m.in. odnośnie przeniesienia dużych wind magazynowych, a także ich przyszłej lokalizacji poza centrum produkcji i wpływu na dobrą komunikację pomiędzy działami. Wszyscy pracownicy z niecierpliwością czekają jednak na znaczny wzrost wydajności pracy (będący głównym efektem przeprowadzki do dwóch magazynów towarowych). Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowcy ciężarówek będą mogli samodzielnie dokonywać załadunku towarów, a pracownicy ESBE będą przygotowywać kolejne zamówienia na większej powierzchni.
W nowym układzie pomieszczeń odbiór towarów dla zakupionych podzespołów będzie odbywał się bezpośrednio przy działach montażowych, co znacznie ograniczy długość transportu wózkami widłowymi na terenie zakładu. Większa powierzchnia do odbioru towarów i krótsze odległości przełożą się też na wyższy poziom bezpieczeństwa. Zmiany to odpowiedź na oczekiwania pracowników odpowiedzialnych za różne zadania logistyczne.
"Przeprowadzka" obejmie nie tylko poszczególne działy ESBE, ale również elementy budowlane. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zmniejszyć koszty i pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska jest przeniesienie na zewnątrz nowo powstającego budynku ośmiu sekcji okiennych i mniejszych drzwi. W miejscu dotychczasowych okien i drzwi pojawi się z kolei nowa ściana wewnętrzna.
W ostatnim czasie zatwierdzony został również plan przestrzenny nowej fabryki dla działów montażowych. Pozwoliło to rozpocząć się szczegółowe planowanie terminów przeprowadzek działów montażowych. Zgodnie z planem po zatwierdzonej inspekcji końcowej, która odbędzie się na początku lub w połowie listopada 2021 r. pierwszy dział zostanie przeniesiony maksymalnie w ciągu jednego tygodnia.
Wszystkie działania związane z przeprowadzką są dla nas prawdziwym wyzwaniem, ponieważ jednocześnie musimy utrzymać ciągłość produkcji w związku z tym, że odnotowujemy rekordowo wysokie poziomy sprzedaży - zauważa Christian Sjöö, Lean Coordinator.
Plan zakładający, że przeprowadzka zakończy się w pierwszym kwartale 2022 r., pozostaje aktualny. ESBE zakłada także, że rozbudowa fabryki będzie dalej szła w parze z pozytywnym odbiorem produktów ESBE wśród klientów.
źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems