Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Panele

Jak stosować kolory roku 2021?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-12-21

Instytut Pantone ogłosił, że rok 2021 w świecie mody, designu i wzornictwa przebiegnie pod znakiem odcieni Ultimate Gray oraz Illuminating.

Pierwszy z nich to jasna szarość symbolizująca opanowanie i stabilne fundamenty. Drugi, cytrynowa żółć, wyraża radość i słońce. Razem mają nieść obietnicę lepszego jutra. Jak łączyć te barwy we wnętrzu, by spełniły swoje zadanie i tchnęły w cztery kąty powiew optymizmu?

- Już po raz 21. Instytut Pantone wskazał motyw kolorystyczny roku. Tym razem wybór padł na dwa odcienie. Jest to odniesienie do potrzeby tworzenia wspólnoty i utrzymywania więzi, czyli aspektów, które dziś zyskują szczególne znaczenie. Szarość, jako barwa skały twardej i mocnej, ukazuje niezachwianą podstawę. Żółć, żywa i energiczna, wnosi ciepło i witalność. Ten wyjątkowy mariaż można z powodzeniem przełożyć na pole aranżacji wnętrz. Przestrzeń mieszkalna, utrzymana w tym duecie barw, stanie się nie tylko modna, ale też zyska przesłanie nadziei i hartu ducha – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Żółte i szare elementy dekoracyjne
Żółte i szare elementy dekoracyjne

Zrównoważony wystrój

Stosując dwa kolory we wnętrzu, możemy zdecydować, czy ich poziom nasycenia ma być zbliżony, czy jedna z barw ma dominować. W przypadku Ultimate Gray i Illumimating ważne jest zachowanie równowagi. Te dwie tonacje czują się bowiem doskonale w swoim towarzystwie, ale ostateczny efekt zależy od ich odpowiedniego zbalansowania. Zbyt wiele szarych elementów niesie ryzyko uzyskania przygnębiającego wyglądu aranżacji, natomiast żółć w nadmiarze może okazać się męcząca dla oczu i wywoływać rozdrażnienie.

Żółte schody są mocnym akcentem we wnętrzu
Żółte schody są mocnym akcentem we wnętrzu

– Chęć wprowadzenia do przestrzeni mieszkalnej kolorów roku 2021 nie oznacza, że powinniśmy się trzymać tylko tych dwóch barw. Śmiało możemy sięgać po inne odcienie (np. brąz i biel), które stonują wystrój i pozwolą odpowiednio wyeksponować elementy w żółci i szarości. Jeśli natomiast zaproponowane przez Pantone kolory nie do końca wpisują się w nasz gust, warto wybrać ich jaśniejsze lub ciemniejsze tony. Potraktujmy wybór instytutu jako wskazówkę, a nie sztywną zasadę. Najważniejsze, by we własnych czterech kątach czuć się komfortowo – dodaje Katarzyna śliwińska.

Kolory roku pasują do każdego wnętrza

Połączenie barw żółtych i szarych doskonale odnajdzie się we wszystkich pomieszczeniach. Możemy więc kierować się tym motywem w przypadku aranżacji całego domu lub tylko w wybranych wnętrzach. Szarość jest odcieniem neutralnym i doskonale sprawdza się jako baza wystroju, natomiast żółć warto stosować w formie mniejszych lub większych akcentów.

Kuchnia z elementami dekoracyjnymi w żółci i szarości
Kuchnia z elementami dekoracyjnymi w żółci i szarości

Dobrym pomysłem jest więc utrzymanie ścian i podłóg w szarości (np. za sprawą płytek kompozytowych Ceramin Vario Tadelakt Creme od RuckZuck). Ten odcień nie musi jednak pokrywać wszystkich płaszczyzn. Warto pokusić się o zastosowanie na reprezentacyjnej ścianie salonu fototapety przedstawiającej np. kompozycję żółtych kwiatów. W kuchni i łazience efektownie zaprezentują się z kolei kafle, wśród których znajdzie się kilka sztuk w cytrynowej barwie.

Istotną rolę odgrywają meble. Słoneczny odcień kanapy, półek, kloszów lamp czy drzwi (te ostatnie dostępne są na specjalne zamówienie w wybranych kolekcjach firmy RuckZuck, np. SENTIS Inez) rozpromieni wygląd wnętrza i roztoczy w nim ciepłą, przyjazną aurę. Podobne zadanie spełnią dodatki: poduszki, zasłony, dywany, wazony i osłonki doniczek. Umiejętne dobieranie elementów w żółtej i szarej kolorystyce sprawi, że aranżacja stworzy przyjemną, bezpieczną oazę, napawającą domowników siłą i pozytywnym myśleniem.

źródło i zdjęcia: RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o.

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum