Rewolucja dokonała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Kiedyś okno nie funkcjonowało w świadomości architektów wnętrz jako element wystroju. Miało spełniać swoje podstawowe zadania - zapewnić ciepło, szczelność i wygodę w myciu. Na szczęście dziś możemy już mówić o trendach w stolarce okiennej: modnych kolorach, kształtach i gabarytach, nowoczesnych profilach, nowatorskich okuciach, wielofunkcyjnych szybach.
Minimalizm, czyli... duże, funkcjonalne okna niewidoczne we wnętrzu
Od kilku lat sukcesywnie zwiększa się rozmiar okien, poprawia ich funkcjonalność i komfort obsługi, a design zmierza w kierunku eleganckiego minimalizmu, który doskonale się wpisuje w dominujące dziś style aranżacji wnętrz. Stąd coraz węższe profile (110 mm w Reveal czy Morlite vs standardowe 120 mm), skrzętnie schowane przed naszym wzrokiem elementy konstrukcyjne okien (rozwiązania bezprogowe, ukryte zawiasy czy nierzucające się w oczy klamki), a także płaskie, zintegrowane uszczelki centralne, plus ukryte skrzydła okienne, które wyglądają jak stałe przeszklenie.
Liczy się osiągnięcie efektu akwarium – duża tafla szkła z niewidocznym niemalże obramowaniem, aby zatrzeć granicę między tym, co w środku i na zewnątrz. Te przestrzenie mają się przenikać, a my mamy cieszyć się widokiem zza okna, który „buduje wnętrze”, a nie widzieć to okno. To doskonałe rozwiązania do wszystkich nowoczesnych aranżacji.
Multifunkcyjne szyby i okna pozwalające na więcej w aranżacji wnętrz
Coraz większą popularnością cieszyć się będą okna z aktywnymi szybami grzewczymi (Innowacja OknoPlus). To walor, który daje pełną dowolność w aranżowaniu wnętrza. Decydując się na taką opcję, można zrezygnować z grzejników w danym pomieszczeniu, co w wielu przypadkach może być wręcz bardziej opłacalne niż inne rozwiązania. Wybierając natomiast nieco tańszy wariant szyby, tylko niwelującej jej naturalny chłód, można bez obaw ustawiać stoły, sofy, fotele lub inne meble także blisko okna - będzie tam nie tylko bardzo dobre światło, ale i przyjemna atmosfera niezakłócana zimnem z zewnątrz.
Projektanci wnętrz mają dzięki temu całkowitą swobodę twórczą. Dodatkowo, nowoczesne szklenia dają architektom pewność, że zaplanowane przez nich kolory wystroju pomieszczenia nie będą przekłamane czy zniekształcone przez szybę. Światło słoneczne wpadające przez okno utrzymuje bowiem swoją naturalną barwę, więc nie zakłóca optyki we wnętrzu.
Aluminium - designerskie i ekologiczne okna do każdego wnętrza
Oknem najmodniejszym i najbardziej luksusowym (choć cenowo przystępnym - w OknoPlus nawet 40% taniej niż u innych producentów) jest - niezwykle lubiane wśród projektantów wnętrz - okno aluminiowe, które z pewnością pozostanie hitem w kolejnych sezonach. Pasuje do każdego wystroju, bo może wyglądać dowolnie - jak metal lub jak drewno. Paleta kolorów RAL i wzorów oklein jest ogromna, a do tego, co chętnie wykorzystują architekci, można zaprojektować różny wygląd okien od środka i z zewnątrz, a także zróżnicować kolorystykę poszczególnych okien w domu, dostosowując każde z nich do charakteru danego pomieszczenia - zero ograniczeń.
Poza walorami designerskimi, okna z aluminium mają również świetne parametry techniczne. Są ciepłe, lekkie, statyczne i nie odkształcają się, a co najistotniejsze, mogą tworzyć wielkoformatowe konstrukcje o praktycznie dowolnych kształtach. To prawdziwe pole do popisu dla architekta.
źródło i zdjęcia: OknoPlus