Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Okna PVC czy ALU? Dylemat inwestora

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Dziś zarówno okna PVC, jak i aluminiowe są na tyle zaawansowane, nowoczesne, funkcjonalne i dostępne, że znacznie trudniej się zdecydować. Aby wybrać optymalnie, warto porozmawiać z doradcą OknoPlus, który pomoże inwestorowi w podjęciu trudnej decyzji. Co ważne dla klienta - nie ma obecnie przepaści cenowej pomiędzy oknami ALU i PVC.

Błędne przekonanie o typowych oknach z PVC

Panuje błędne przekonanie o tym, że okna plastikowe muszą mieć najbardziej typowe i niezbyt pokaźne (w kontekście dominujących teraz trendów) rozmiary (np. 1465 na 1435 mm). To nie do końca prawda. Wybór PVC nie ogranicza się już do klasycznych okien czy drzwi balkonowych masowo stosowanych do niedawna w budownictwie wielorodzinnym.

Dostępne dziś na rynku okna plastikowe przystosowane są, m.in. poprzez specjalne wzmocnienia profili czy mechanizmy ułatwiające operowanie ciężkimi skrzydłami, do znacznie większych gabarytów, charakterystycznych dla współczesnych domów jednorodzinnych.

Dobrą ilustracją tego jest, wykonana z PVC, konstrukcja podnoszono-przesuwna HST Swiss Form, która osiąga imponujące rozmiary 6 na 2,5 metra! Jeśli ktoś jednak czuje niedosyt i marzy mu się jeszcze większe okno, bo w architekturze jednorodzinnej rzeczywiście dominują teraz domy, w których wielkogabarytowych przeszkleń jest coraz więcej (w przeciętnej wielkości budynku może to być 30 i więcej metrów kwadratowych szkła), powinien zdecydować się na konstrukcje aluminiowe.

To one tworzą, tak modne dziś, szklane tafle na całą ścianę, atrakcyjnie łączące wnętrze domu z jego otoczeniem. To zazwyczaj kompozycja elementów stałych i przesuwnych lub rozwieranych. Całość może mieć nawet kilkanaście metrów na szerokość i/lub niewiele mniej na wysokość.

Z aluminium i szkła buduje się nowoczesne fasady. Na bazie metalowych, a zatem niezwykle mocnych, ale i plastycznych profili, powstają przeszklenia XXL - także te o nietypowych kształtach. Jedną z polecanych w tym zakresie propozycji jest system Genesis, który pozwala architektom „bawić się” formą i projektować nawet najbardziej wymyślne okna.

PVC i aluminium - stylizacja bez ograniczeń

Przyjmuje się, że okna plastikowe, które nawiasem mówiąc można dość dowolnie stylizować kolorem i fakturą, stanowią lepszy wybór do domów w stylu tradycyjnym. I rzeczywiście - mogą one idealnie naśladować wygląd okien drewnianych, doskonale wpasowując się w ten sposób w klasykę.

Warto pamiętać jednak, że okna o takim designie świetnie prezentują się również w nieco nowocześniejszej stylistyce - jak choćby w domach czy wnętrzach scandi. Taką uniwersalną opcją jest m.in. SwissForm Art, propozycja polecana zarówno do standardowych, jak i awangardowych projektów architektonicznych.

Okna aluminiowe do nowoczesnych domów

Okna aluminiowe wybierane są zazwyczaj wyłącznie do domów nowoczesnych. Ich smukły, minimalistyczny profil i - najpopularniejszy obecnie - kolor antracytowy faktycznie perfekcyjnie podbijają charakter prostej bryły budynku i podkreślają jego nowoczesny design. Nie oznacza to jednak, że opcja ALU nie sprawdza się gdzie indziej.

Metalowa rama, zachowując zalety metalu, nie musi wcale wyglądać jak metal. Może być w kolorze drewnopodobnym, matowym lub błyszczącym, mieć również dwa różne kolory - inny od wewnętrznej i inny od zewnętrznej strony, co pozwala zachować np. zróżnicowanie stylu pomieszczeń w domu i jego otoczenia. Jedną z ciekawych propozycji w tym kontekście jest aluminiowe okno Star.

Trwałość - plastik i metal obliczone na lata użytkowania

Współcześnie produkowane okna PVC to nie to samo, co okna plastikowe sprzed lat, które szybko się wypaczały i stawały pożółkłe od słońca. Dzisiejsze konstrukcje nie deformują się tak łatwo, a powierzchnia ram zabezpieczona jest przed zarysowaniami i utratą koloru.

Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać Morlite acrylcolor, w którym o „mocy” profilu decyduje najtrwalsze na świecie tworzywo - szkło akrylowe. To dzięki takiemu wykończeniu ramy są jedwabiście gładkie, a jednocześnie odporne na mechaniczne uszkodzenia, brud i... temperaturę.

Okna aluminiowe, jako wykonane z metalu, nie odkształcają się, wytrzymując nawet duże obciążenia rozbudowanych pakietów szybowych. Do tego są one odporne na zarysowania i warunki atmosferyczne. Metalowe profile nie podlegają korozji - są anodowane lub malowane proszkowo, co w pełni zabezpiecza je przed rdzą. Co istotne, okna aluminiowe nie wymagają w zasadzie konserwacji, tak jak m.in. Superial.

Energooszczędność - bez względu na materiał profili okiennych

Okna PVC, kojarzone z energooszczędnością i wstawiane do domów pasywnych, rzeczywiście mają zazwyczaj świetne parametry termoizolacyjne. Dla przykładu SwissForm Activ (6-komorowy profil PVC z trzyszybowym pakietem) może pochwalić się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie U=0,7 W/m2K.

Jednak okna aluminiowe wcale nie ustępują w tym zakresie „plastikom”. Jeśli nawet sam metalowy profil ma nieco gorsze parametry, to całość „nadrabiana jest” odpowiednio ciepłym pakietem szybowym, dzięki czemu U dla całego okna może być równe, jak w przypadku okien Reveal, nawet 0,68 W/m2K, co także czyni je energooszczędnym, doskonałym wyborem do domu pasywnego.

Koszty - coraz mniejsza różnica w cenach okien PVC i ALU

Jeszcze do niedawna okna plastikowe wybierane były przez klientów częściej przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Były one znacznie tańsze niż produkt luksusowy, za jaki uznaje się okna aluminiowe. Rewolucję cenową na tym polu rozpoczęła firma OknoPlus, która wprowadziła w tym roku na rynek aluminiowe okno klasy premium, dostępne teraz od kilkunastu do blisko 40% taniej, niż porównywalne produkty u innych uznanych na rynku producentów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: OknoPlus

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum