Willa została wzniesiona na wzgórzu, poniżej którego leży miasteczko Tolo. Otoczona jest gajem oliwnym. Budynek wkomponowano w naturalne zbocze, a niektóre jego sekcje wbudowano w skałę, co tworzy "schodkowaną" strukturę.
Architekt domu, Katerina Valsamaki, dążyła do zintegrowania domu z naturalnym środowiskiem. Lokalizacja umożliwiła maksymalne zużytkowanie rozległej perspektywy na Zatokę Argolidzką oraz wyspy Plateia, Psili i Spetses.
Nawiązania do natury można odnaleźć na elewacji i tarasie, które z pokryto lokalnie występującym kamieniem oraz w drewnianych powierzchniach.
Widok na morze
Aby zapewnić najlepszy widok na morze, dom zaprojektowano na planie prostokąta przechodzącego w wydłużoną przeszkloną fasadę. Efekt ten podkreśla rozciągający się na jej całą długość basen.
Efekt przenikania się natury z wnętrzem uzyskano dzięki długiemu na aż dziewięć metrów pasmu przeszklonych elementów przesuwnych zrealizowanych w systemie Schüco ASS 50.
Właściwości statyczne konstrukcji umożliwiły realizację takiej wielkoformatowej struktury przy użyciu zaledwie czterech skrzydeł o imponująco wąskich ramach i wymiarach około 2,3 x 2,9 m. Całkowite zlicowanie prowadnic z poziomem podłogi pozwala na wygodne przejście bez barier.
Czterosegmentowy system zaprojektowano tak, by jego poszczególne elementy poruszały się po osobnych torach. Pozwala to na niezależne przesuwanie ich wzdłuż całego otworu okiennego i zsuwanie na bok w jednej linii, aby maksymalnie otworzyć salon na zewnątrz.
Dostęp światła i oszczędność energii
Zgodnie z obraną koncepcją stylistyczną wielkoformatowe przeszklenia okienne i drzwiowe określone zostały "strategicznymi punktami dostępu światła".
Na górnej kondygnacji umiejscowiono dwie dodatkowe sypialnie i łazienki. Sięgające od podłogi do sufitu, dwumodułowe systemy przesuwne Schüco ASS 50 i wydłużone panoramiczne okno AWS 70 BS.HI otwierają perspektywę z głównej sypialni na morze i okoliczne widoki.
Wysokie na całą kondygnację okno rozwierno-uchylne w tym wstawiono także w łazience na parterze. Wszystkie zastosowane w budynku systemy aluminiowe Schüco zostały wybrane nie tylko ze względu na elegancki design i funkcjonalność, ale także trwałość i efektywność energetyczną.
Bliskość wybrzeża była bardzo ważnym aspektem doboru rozwiązań stolarki ze względu na intensywne promieniowanie UV i korozyjne oddziaływanie środowiska. Użycie izolowanych przeszkleń z powłoką zacieniającą wymagało ponadto zastosowania ciepłych profili.
Oprócz wysoko termoizolowanej stolarki Schüco efektywność energetyczną budynku podnoszą rozwiązania takie jak izolowana fasada, kolektory słoneczne do podgrzewu ciepłej wody użytkowej i zautomatyzowany system klimatyzacji, który zapewnia komfortowy mikroklimat w wyjątkowo upalne dni.
źródło i zdjęcia: Schüco