Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Proste sposoby na zaparowane zimą okna

W okresie zimowym każdy chce, aby w jego domu było ciepło i przytulnie. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, a także odpowiednia konstrukcja budynku, zapewniają komfortowe warunki zimową porą. Jest to jednak też okres, kiedy pojawia się problem z zaparowanymi oknami. Jak temu zapobiec?

Proste sposoby na zaparowane zimą okna
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
www.adams.com.pl
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
Dane kontaktowe:
89 741 32 48
Leśna Droga 10A, 11-700 Mrągowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wilgotność i temperatura na odpowiednim poziomie

Okna PVC charakteryzują się dużą szczelnością, dzięki czemu ciepłe powietrze nie ulatuje z pomieszczeń, a zimne nie wnika do środka. Nie można jednak zapomnieć o naturalnej cyrkulacji powietrza krążącym po domu.

Powietrze składa się w dużej mierze z pary wodnej i to ona osiada na oknach. Gdy pary wodnej jest za dużo, to przy określonej temperaturze będzie skraplała się na oknach.

Trzeba zaznaczyć, że to różnice temperatur odgrywają dużą rolę w tym procesie. Ciepłe powietrze z wnętrza domu ma większy potencjał do nasycenia się wilgocią. W zetknięciu z zimną szybą ten potencjał błyskawicznie spada, a wilgoć musi się "ulotnić", osadzając się na szybie.

Skutki uboczne zaparowanych okien

Zwiększona wilgotność ma wpływ na zdrowie domowników. Na ścianach i uszczelkach okien może pojawić się pleśń. Mogą też zostawać kałuże na parapetach i w okolicy uszczelek okiennych.

W tych miejscach rozwijają bakterie i grzyby, a sama wilgoć uszkadza uszczelki.

Wilgotność powietrza w domu

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać około 40-50%. Kluczowa jest odpowiednia wentylacja domu - warto otwierać okno podczas kąpieli, gotowania, a także przed pójściem spać. Wywietrzone pomieszczenie będzie świeższe i pozwoli zbalansować temperaturę i wilgotność.

Na co dzień wystarczy rozszczelnić okno lub wyposażenie go w nawiewniki z czujnikiem wilgotności -nawiewnik otworzy się, gdy wilgotność pomieszczenia przekroczy ustalony poziom.

Dobrym rozwiązaniem są także specjalne okucia, które umożliwią rozszczelnienie okien tak, aby delikatnie wentylowały nasze pomieszczenie.

źródło i zdjęcia: AdamS