Posejdon - pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o minimalnym zużyciu energii

W Szczecinie powstał pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o niemal zerowym zużyciu energii. Wykorzystano w  nim nowoczesne systemy aluminiowe firmy Aluprof i ekologiczne rozwiązania, które pozwolą mu samodzielnie wytwarzać energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia. Zredukuje to emisję CO2 do atmosfery o 76%.

Posejdon - pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o minimalnym zużyciu energii
Aluprof S.A. Systemy aluminiowe
Dane kontaktowe:
+48 (33) 819 53 00, +48 (33) 822 05 12
Warszawska 153 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Szczeciński Posejdon, który powstał w 1928 roku, przez dziesiątki lat pełnił funkcję domu towarowego. Był znanym i lubianym miejscem na mapie miasta, ale z czasem został zamknięty z braku pomysłu na atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni.

Z inicjatywy nowego inwestora, firmy Porto, ruszyła budowa obiektu, mająca na celu rewitalizację jego historycznej części i dobudowę nowoczesnego segmentu. Posejdon zostanie oddany do użytku w ostatnim kwartale 2019 roku.

Prawie zerowe zużycie energii

Posejdon jest obecnie największym obiektem w kraju o niskim zużyciu energii tzw. NZEB - Nearly-Zero Emission Building.

Zastosowano w nim pasywny układ pozyskiwania energii geotermalnej. Pod płytą fundamentową umieszczono się 48 pionowych wymienników umiejscowionych w 300-metrowych odwiertach gruntowych, połączonych z 900 inwerterowymi, czyli energooszczędnymi pompami ciepła.

To pierwszy w Polsce przykład zastosowania tego rodzaju systemu w obiekcie o charakterze biurowo-usługowym. Dzięki temu Posejdon będzie sam wytwarzał energię potrzebną do jego ogrzewania i chłodzenia.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku dostarczą z kolei moc umożliwiającą sprawne działanie całego systemu. Zamontowano także instalację efektywnego gospodarowania wodą deszczową.

Nienaganna estetyka i funkcjonalność

Powyższe rozwiązania, w połączeniu z termoizolacją, pozwalają zredukować emisję CO2 do atmosfery o 76% w porównaniu z takim samym obiektem powstałym w tradycyjnej technologii. Jednym z kluczowych elementów termoizolacji jest aluminiowy system fasadowy MB-SR50N HI+. Na szczególną uwagę zasługuje strefa izolacji termicznej systemu.

Tworzenie efektownych, budzących zachwyt i przede wszystkim energooszczędnych szklanych obiektów możliwe jest właśnie dzięki systemom aluminiowym. W systemie fasadowym MB-SR50N HI+ zastosowano specjalne dwuskładnikowe izolatory, opierające się na izolatorze HPVC lub zestawie izolatorów o odpowiedniej szerokości, co umożliwia wkręcanie śrub z dużą dokładnością podczas procesu instalacji na placu budowy. Na obu bocznych powierzchniach izolatora mocowane są dodatkowe elementy wykonane z elastycznego materiału, co poprawia izolację termiczną i ogranicza przepływ powietrza w przestrzeni oddzielającej wypełnienia fasady. Tak zbudowany izolator pozwala zachować wygodę i dokładność montażu elewacji, zapewniając jednocześnie uzyskanie bardzo dobrych parametrów izolacji termicznej - mówi Zbigniew Poraj, dyrektor ds. sprzedaży obiektowej firmy Aluprof.

Konstrukcja elewacji powstała w oparciu o system fasadowy MB-SR50N HI+ umożliwia montaż różnego rodzaju wypełnień, w tym oszklenia o dużych gabarytach i dwukomorowych szyb zespolonych. Historycznej fasadzie Posejdona przywrócono oryginalny, przedwojenny wygląd.

Wśród szklanych tafli na elewacji wyróżniają się okna odchylno-wysuwne otwierane na zewnątrz MB-SR50N OW. 

W obiekcie znajduje się też system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-86SI, który jest polecany do budownictwa energooszczędnego ze względu na podwyższone właściwości izolacyjne.

Wykorzystano także przeciwpożarowy system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-78EI firmy Aluprof.

Jego profile mają 3 komory, z których środkowa pełni jednocześnie funkcję izolacji termicznej. System daje możliwość zastosowania dwóch rodzajów wkładów ogniochronnych, pozwalających uzyskać klasy odporności pożarowej od EI15 aż do EI90. Wytrzymała i elastyczna konstrukcja umożliwia wykonywanie przeszkleń o dużych gabarytach, a także montaż okuć, zamków, samozamykaczy i innych akcesoriów. System aluminiowy MB-78EI charakteryzuje się szerokim zakresem zastosowania – może być podstawą ciekawej konstrukcji w postaci np. automatycznych drzwi przesuwnych MB-78EI DPA w klasach EI15 oraz EI30 - dodaje Zbigniew Poraj.

Dzięki innowacyjnym systemom aluminiowym możliwe jest uzyskanie nienagannej estetyki obiektu, będącego zarazem synonimem bezpieczeństwa i funkcjonalności. To konstrukcja profili w połączeniu z lśniącymi taflami szkła ubranymi w nowoczesną, przemyślaną formę tworzą wyjątkowy efekt architektoniczny.

źródło i zdjęcia: Aluprof