Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Świąteczne dekoracje z betonu kreatywnego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-12-02

Co można zrobić z betonu? Wszystko to, co można sobie wymyślić - zaczynając od niewielkich dekoracji, a kończąc na najbardziej ambitnych projektach. Ultrament przedstawia najciekawsze pomysły oraz radzi, jak krok po kroku wykonać ozdoby z betonu kreatywnego oraz dekoracyjnego.

Z betonu można zrobić zarówno niewielką ozdobę, jak i dużą donicę czy misę dekoracyjną. Do zabawy wystarczy masa betonowa, którą kupimy w każdym markecie budowlanym, odpowiednia ilość wody i oczywiście dobry pomysł.

Dla tych, którzy lubią majsterkować, a beton do tej pory nie znajdował się na ich liście DIY, przedstawiamy najprostsze do wykonania, a przy tym ciekawe przedmioty, które warto zrobić przy użyciu tego materiału.

STOP! Odlewasz czy modelujesz?

Zanim przystąpisz do realizacji swoich pomysłów, zwróć uwagę, że z masami betonowymi pracuje się na dwa różne sposoby.

Beton dekoracyjny ma płynną konsystencję, dlatego można z niego odlać dowolną formę. Z kolei beton kreatywny jest wysoce plastyczny i służy do modelowania kształtów. Poza tym oba rodzaje mas betonowych po wyschnięciu można poddawać dalszej obróbce, szlifować dla uzyskania gładkiej struktury, ozdabiać czy malować przy użyciu np. farby w sprayu - wyjaśnia Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

WAŻNE! Oprócz właściwego rodzaju masy betonowej, do prac będą potrzebne takie przedmioty, jak:

 • Naczynie do zmieszania masy betonowej z wodą.
 • Szpachelka lub stara, drewniana łyżka.
 • Miarka.
 • Gumowe rękawiczki.
 • Olej kuchenny i pędzelek.
 • Waga kuchenna.
 • Papier ścierny.

Pomysły na DIY z betonu kreatywnego

Jeżeli chcesz wymodelować przedmiot, sięgnij po beton kreatywny. Taka masa, po zmieszaniu z wodą, zyskuje plastyczne właściwości, pozwalając na formowanie, ugniatanie, odciskanie, wycinanie i modelowanie dowolnych kształtów.

Przy użyciu betonu kreatywnego można więc stworzyć np. filigranowe rzeźby oraz pełne detali ozdoby.

Bożonarodzeniowe dekoracje

UWAGA! Oprócz przedmiotów wskazanych wcześniej, będziesz potrzebować foremki do ciasta z motywami świątecznymi (choinka, gwiazdka, renifer, bałwanek etc.) oraz wałek.

 • Przełóż odpowiednią ilość masy betonowej do naczynia (plastikowego lub szklanego) i wymieszaj z wodą, zgodnie z proporcjami wskazanymi na opakowaniu. Do mieszania wykorzystaj szpachelkę lub starą, drewnianą łyżkę. Sprawdź czy masa jest wystarczająco plastyczna, ugniatając ją dłońmi (uprzednio załóż gumowe rękawiczki).
 • Wysmaruj blat olejem roślinnym lub rozłóż folię, a następnie rozwałkuj masę betonową na odpowiednią grubość.
 • Przy użyciu foremek odciśnij kształty, usuwając nożem nadmiar materiału.
 • Odczekaj 24 godziny aż masa stwardnieje i ciesz się własnoręcznie zrobionymi ozdobami świątecznymi.
Miseczka z świątecznym motywem

Misa na owoce z motywem botanicznym

UWAGA! Oprócz przedmiotów wskazanych wcześniej, będziesz potrzebować duży liść (naturalny lub sztuczny) oraz dużą misę o zaokrąglonym dnie.

 • Przełóż odpowiednią ilość masy betonowej do naczynia (plastikowego lub szklanego) i wymieszaj z wodą, zgodnie z proporcjami wskazanymi na opakowaniu. Do mieszania wykorzystaj szpachelkę lub starą, drewnianą łyżkę. Sprawdź czy masa jest wystarczająco plastyczna, ugniatając ją dłońmi (uprzednio załóż gumowe rękawiczki).
 • Za pomocą pędzelka posmaruj liść warstwą oleju kuchennego.
 • Umieść liść na odwróconej misie i obłóż go betonem, dociskając materiał do misy.
 • Uformuj i odłóż do wyschnięcia.
 • Po ok. 24 godzinach zdejmij zastygłą masę z misy i ciesz się piękną, własnoręcznie wykonaną dekoracją.
Miseczka z motywem botanicznym

Pomysły na DIY z betonu dekoracyjnego

Jeżeli chcesz stworzyć odlew danego przedmiotu, sięgnij po beton dekoracyjny. Wykorzystując zwykłe przedmioty, jak np. foremki do wypieku babeczek, jednorazowe rękawiczki lateksowe, różnej wielkości szklanki, miski czy nawet wiadra, możesz stworzyć piękne świeczniki, półmiski, wazy, wazony czy donice.

Designerskie litery betonowe

UWAGA! Oprócz przedmiotów wskazanych wcześniej, będziesz potrzebować foremki liter do wypełnienia masą (można je zrobić samodzielnie np. ze sztywnego papieru kartonowego).

 • Przełóż odpowiednią ilość masy betonowej do naczynia (plastikowego lub szklanego) i wymieszaj z wodą, zgodnie z proporcjami wskazanymi na opakowaniu. Do mieszania wykorzystaj szpachelkę lub starą, drewnianą łyżkę.
 • Wysmaruj wnętrze foremki olejem kuchennym.
 • Wlej masę do foremki i pozostaw na 24 godziny do wyschnięcia.
 • Wyjmij litery z foremek. Możesz je podać dalszym zdobieniom - wygładzić krawędzie i powierzchnię papierem ściernym lub nadać im kolor używając np. farby w spray’u.
Betonowe literki

Wazon o niebanalnej strukturze

UWAGA! Oprócz przedmiotów wskazanych wcześniej, będziesz potrzebować butelkę o nietypowym wzorze (np. wypukłym lub wklęsłym), szklankę z tworzywa sztucznego do uformowania wnętrza wazonu, kamyki lub inne, podobne wagowo obciążniki oraz taśmę klejącą.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
 • Przełóż odpowiednią ilość masy betonowej do naczynia (plastikowego lub szklanego) i wymieszaj z wodą, zgodnie z proporcjami wskazanymi na opakowaniu. Do mieszania wykorzystaj szpachelkę lub starą, drewnianą łyżkę.
 • Odetnij górną część butelki, a jej wnętrze wysmaruj olejem kuchennym.
 • Do butelki wlej masę betonową, a następnie włóż szklankę z tworzywa sztucznego, której zewnętrzne ścianki zabezpiecz olejem kuchennym. Upewnij się, że beton dokładnie pokrył całą przestrzeń pomiędzy ściankami butelki i szklanki.
 • Dociąż szklankę, aby uzyskać odpowiednią głębokość jej zanurzenia.
 • Zaklej taśmą górną krawędź szklanki oraz formy.
 • Odczekaj 6-8 godzin, po czym rozetnij plastikową butelkę i wyciągnij ze środka szklankę.
 • Po upływie 24 godzin zeszlifuj górne krawędzie przy użyciu papieru ściernego i wstaw do swojego nowego wazonu bukiet świeżych, pachnących kwiatów!
Wazonik z betonu kreatywnego

WAŻNE! Powierzchnia przedmiotu wykonanego przy użyciu betonu dekoracyjnego będzie posiadać charakterystyczne dla tego materiału małe, płytkie otwory. Aby uzyskać gładką powierzchnię, wystarczy tuż po wlaniu w formę masy, delikatnie nią poruszać (zawibrować).

Inne, kreatywne pomysły na betonowe DIY

Przy użyciu betonu kreatywnego możesz zrobić np. uchwyty do szafek. Wystarczy wymodelować dowolny kształt, zatapiając w nim śrubę służącą do przymocowania uchwytu do drzwi. Dzięki plastycznemu charakterowi masy, stworzysz też własną kolekcję mini figurek czy piękną misę o dowolnym, także nieregularnym kształcie.

Zabawa betonem dekoracyjnym może pójść jeszcze krok dalej. Wykorzystując stare wiadro i kilka konarów drzew, możesz zrobić własny stolik czy taboret. Wystarczy wylać masę do wiadra, zatapiając w niej kawałki drzewa, z których powstaną nogi betonowego mebla. Pomysłów na kreatywne wykorzystanie gotowych mas betonowych jest całe mnóstwo.

Beton dekoracyjny i Beton kreatywny od Ultrament

Niemiecka marka Ultrament przedstawiła nową linię mas betonowych umożliwiających samodzielnie tworzenie przedmiotów z betonu.

Beton dekoracyjny Ultrament to szara masa betonowa o płynnej konsystencji, która pozwala na wykonanie odlewu dowolnego przedmiotu. Produkt po zmieszaniu z wodą dokładnie wypełnia formę, precyzyjnie odwzorowując dany kształt.

Uzyskana powierzchnia jest matowa - gładka lub z drobnymi, charakterystycznymi dla tego materiału otworami. Przy użyciu betonu dekoracyjnego można stworzyć np. donicę, wazon, misę, półmisek, płaskorzeźbę. Czas wstępnego twardnienia wynosi 2 godziny. Po upływie 24 godzin powstały element jest już odporny na słońce, wilgoć i mróz.

Beton kreatywny Ultrament to szara masa betonowa, która po zmieszaniu z wodą zyskuje wysoce plastyczne właściwości, pozwalając na formowanie ozdób o dowolnym kształcie. Masę można modelować ręcznie lub przy użyciu foremek.

Można z niej wycinać kształty oraz zdobić jej powierzchnię. Pozwala na tworzenie najróżniejszych dekoracji, np. tac i plater, kwiatów, figurek czy filigranowych rzeźb. Po wyschnięciu przedmioty wykazują się dużą trwałością – beton nie kurczy się, nie pęka, za to jest odporny na słońce, wilgoć i mróz. Czas wstępnego twardnienia wynosi ok. 1 godziny, a całkowitego - 24 godziny. Beton kreatywny Ultrament kosztuje ok. 29 zł, a Beton dekoracyjny Ultrament ok. 43 zł.

Produkty dostępne są w popularnych marketach budowlanych (np. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI).

źródło i zdjęcia: Ultrament

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum