Jak dobrać korner do szafki narożnej?

Przy planowaniu dolnych szafek narożnych często zapomina się, że do wyboru są dwa warianty tego mebla. Każdy z nich oferuje nieco inne możliwości, ale wnętrza obu są równie trudno dostępne. Jakie akcesoria wybrać do obu, aby w pełni wykorzystać ich przestrzeń i ułatwić sobie pracę w kuchni?

Jak dobrać korner do szafki narożnej?
REJS Sp. z o.o. Ergonomiczne systemy umożliwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej
Dane kontaktowe:
54 280 56 51
Mławska 61 87-500 Rypin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przy projektowaniu kuchni każdemu zależy, aby była maksymalnie funkcjonalna i ergonomiczna. Typ układu wyznacza ustawienie urządzeń AGD i mebli, które mogą utworzyć linie w kształcie liter: I, II, L, U i G.

Architekci wnętrz są zgodni, że najwygodniejsze są trzy ostatnie układy, ponieważ gwarantują optymalne wykorzystanie przestrzeni, a przy tym zapewniają niewielkie odległości do pokonania na czas gotowania. W tych układach wszystko można mieć pod ręką. Jest tylko jedno ale…

Zabudowy L, U i G mają co najmniej jedną dolną szafkę narożną. To najpojemniejszy, ale i najtrudniejszy do zagospodarowania mebel w kuchni. Wąskie drzwi poważnie ograniczają dostęp do zawartości. Rozwiązaniem, które zlikwiduje ten problem są akcesoria meblowe. Jakie systemy więc wybrać?

Rodzaje narożników

Dolne szafki narożne podzielić można na dwa rodzaje – tzw. proste mające kształt prostokąta i tzw. diagonalne, w których dwa narożne boki mają taki sam wymiar (zazwyczaj 90 cm). Te ostatnie mają kształt kwadratu ze ściętym rogiem lub litery L, w którym zastosowano dwa oddzielne fronty lub jeden front łączony połączony odpowiednimi zawiasami.

Wybór szafki wynika ze specyfiki pomieszczenia i preferencji kupującego. Trzeba pamiętać, że o ile w przypadku narożników prostych można mieć standardowy blat o szerokości 60 cm, to już w przypadku narożnika L blat musi być szerszy, co czasem bywa problematyczne. Z drugiej strony, jeśli w narożniku znajdzie się zlewozmywak lub płyta , wygodniejsza będzie druga opcja.

Odpowiednie akcesoria meblowe

Niezależnie od rodzaju narożnika, aby ułatwić sobie korzystanie z niego warto zdecydować się na zamocowanie odpowiednich akcesoriów meblowych. Jakich? To zależy od wariantu samego naroża.

Do naroży prostych – czyli takich, w których niewielki front otwiera jedynie część korpusu, najlepiej dobrać systemy wysuwne marki REJS. Sprawdzą się np. odpowiednio wyprofilowane półki Corner Optima, które bez problemu wysuniemy z szafki za pomocą dwufazowego, płynnego ruchu. Mocowany do drzwiczek Corner Front pozwoli całkowicie wysunąć z korpusu jeden z dwóch dwupoziomowych koszy, podczas gdy drugi przesuwa się z głębi szafki w kierunku frontu. W przypadku systemu Corner Comfort na zewnątrz szafki wysunąć można oba kosze. - mówi Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS. W szafkach rogowych diagonalnych najłatwiej jest zastosować półki obrotowe.

To dwie ażurowe lub wykonane z płyty półki zamocowane na położonym centralnie drążku. Są one dostępne w kilku kształtach - pełnego koła, ¾ koła i półkola, dzięki czemu łatwo je dopasować do rodzaju naroża.

Innym rozwiązaniem jest wysuwno-obrotowy Corner Combo. System ten obejmuje dwie ażurowe półki, które można wysunąć z narożnika, a także cztery mniejsze półeczki zamocowane po jego bokach, do których możemy się dostać obracając mechanizm wewnątrz korpusu szafki. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni przechowywania. Podobnie jak półki obrotowe i Corner Combo dostępny jest w dwóch wersjach (¾ i D) dostosowanych do frontów łączonych i skośnych. - wyjaśnia Damian Rybak.

źródło i zdjęcia: Rejs