Biurowiec Nowa Fabryczna w Łodzi - greenbuilding po polsku

Łódź staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem dla przedsiębiorców głównie za sprawą coraz to nowych inwestycji budowlanych. W Nowym Centrum Łodzi, swoistym sercu miasta łączącym biznes z kulturą, przebudowano Dworzec Łódź Fabryczna czy dokonano rewitalizacji sąsiadującej elektrowni EC1. Pierwszym powstałym tam budynkiem komercyjnym jest biurowiec Nowa Fabryczna projektu Medusa Group. Co wyróżnia ten biurowiec na tle pozostałych realizacji?

Biurowiec Nowa Fabryczna w Łodzi - greenbuilding po polsku
Aluprof S.A. Systemy aluminiowe
Dane kontaktowe:
+48 (33) 819 53 00, +48 (33) 822 05 12
Warszawska 153 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Miasto miejscem inspiracji

Biurowiec Nowa Fabryczna to symbol nowoczesnej architektury, czerpiącej z bogatej historii regionu i jednocześnie kreującej nowoczesną tkankę miejską. Powstał z inspiracji filozofią placemaking, czyli z myślą o potrzebach społeczności i użytkownik.ów. Nowa Fabryczna to miejsce przyjazne do prowadzenia biznesu, pracy i spędzania wolnego czasu.

Biurowiec, posiadający certyfikat LEED na poziomie Gold, zaprojektowano zgodnie z założeniami zrównoważonego budownictwa. Użyto więc najlepszych jakościowo materiałów budowlanych, m.in. architektonicznych systemów aluminiowych firmy Aluprof. Rozwiązania marki posiadają karty EPD, czyli deklaracje środowiskowe, potwierdzające wpływ produktu na środowisko naturalne, wpisując się w nurt działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Energooszczędna stolarka

Jednym z głównych kryteriów oceny współczesnych ścian osłonowych w budynkach jest ograniczenie energochłonności obiektów. W przypadku biurowca Nowa Fabryczna do ich wzniesienia użyto systemu słupowo-ryglowego MB-SR50N. Występuje on w tym obiekcie w dwóch wariantach: większość elewacji aluminiowo-szklanych zabudowano fasadą w wersji podstawowej z użyciem tzw. płaskich listew maskujących. Drugi wariant fasady MB-SR50N to ściana "półstrukturalna" MB-SR50N EFEKT w przeszkleniach na parterze.

Kolejnym rozwiązaniem Aluprof SA zastosowanym w obiekcie jest system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-70 w wersji HI, który gwarantuje dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz wysoką szczelność na przenikanie wody i powietrza.

Zaletą systemu jest także różnorodność w zakresie funkcjonalności konstrukcji oraz jej wyglądu zewnętrznego: na bazie MB-70 dostępne są m.in. okna z tzw. ukrytym skrzydłem (US lub SG), okna obrotowe (Pivot), okna otwierane na zewnątrz (Casement), konstrukcje do budynków zabytkowych (Industrial), drzwi z tzw. bezpiecznym przymykiem, oraz szeroka gama rozwiązań antywłamaniowych w klasach od RC1 do RC3, z ciekawostką w postaci okien w klasie RC4 włącznie.

Dzięki powyższym rozwiązaniom, biurowiec zużywa minimum 25% mniej energii w porównaniu z innymi tego typu obiektami.

Prawdziwa wygoda

Do dyspozycji najemców budynku Nowa Fabryczna oddano 21400 mkw. powierzchni handlowo-usługowej oraz zielone tarasy na dwóch ostatnich piętrach, a otwarte patio wyposażono w gniazda elektryczne i WIFI. Wraz z restauracją na parterze jest idealnym miejscem do spotkań biznesowych, czy z bliskimi.

Budynek spełnia także wymagania certyfikatu "Obiekt bez barier" - jest w pełni dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych i seniorów. Z kolei sąsiedztwo Dworca Łódź Fabryczna zapewnia szybką komunikację. Niedaleko znajdują się również m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Uniwersytet i Filharmonia.

Biurowiec Nowa Fabryczna, projektu autorstwa Przemo Łukasika i Łukasza Zagały, w 2018 roku został wyróżniony w międzynarodowym konkursie "Obiekt roku w systemach Aluprof". Budynek należy do szwedzkiego funduszu inwestycyjnego Niam, natomiast deweloperem i generalnym wykonawcą jest firma Skanska.

źródło i zdjęcia: Aluprof