Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Przeszklenia jako uzupełnienie nowoczesnego budynku

Dom usytuowany na norweskiej wyspie Karmøy tworzy niezwykle harmonijne połączenie z naturalnym fiordowym krajobrazem. Niezwykły efekt przenikania się wnętrza i otoczenia osiągnięto dzięki zastosowaniu lokalnie występujących kolorów i materiałów, a także fasad, okien oraz drzwi przesuwnych marki Schüco.

Przeszklenia jako uzupełnienie nowoczesnego budynku
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
www.schueco.com
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Dane kontaktowe:
46 858 32 00
Żelechowska 2, 96-321 Siestrzeń

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dom w norweskim stylu 

W tym zachwycającym miejscu zamieszkała pięcioosobowa rodzina, która przez 15 lat mieszkała w centrum Oslo. Zadania podjął się norweski architekt, Tommie Wilhelmsen. Głównym celem było stworzenie projektu pozwalającego w pełni cieszyć się malowniczymi widokami okolicznej natury i klifowego wybrzeża. Ważne, aby zatrzeć granice między wnętrzem, a zewnętrzem budynku. 

Podłogi, ściany oraz meble miały być proste i wykonane z surowych materiałów, żeby w żaden sposób nie odwracały uwagi od naturalnych krajobrazów na zewnątrz. Dla inwestorów niezwykle ważne było, aby przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu zostały zrealizowane w łatwych w utrzymaniu systemach.

Architekt chciał stworzyć efekt wizualnej interakcji pomiędzy stylem budynku a jego naturalnym otoczeniem, dlatego czerpał inspirację z surowców i odcieni występujących w najbliższej okolicy. Zastosował drewno dębowe, naturalny kamień, jasnoszary beton i czarne panele elewacyjne, które miały wchodzić w kontrast ze smukłymi profilami wielkoformatowych drzwi, okien i fasad Schüco.

Przyszłym mieszkańcom zależało na konstrukcjach o wąskich szerokościach czołowych, które umożliwią zwiększenie udziału przeszkleń w elewacji i dzięki temu zapewnią jak najszersze widoki. Ważna dla nich była także trwałość, łatwość utrzymania, wysoka funkcjonalność i bardzo dobre właściwości termoizolacyjne stolarki.

- Wybraliśmy systemowe technologie Schüco w oparciu o ich cienkoprofilowy wygląd w połączeniu z dużą proporcją powierzchni przeszkleń – potwierdza architekt Tommie Wilhelmsen i dodaje, że ze względu na ich efektowny design oraz zastosowanie cieplnie izolowanych profili aluminiowych, systemy Schüco były najlepszym i pierwszym w kolejności rozwiązaniem pozwalającym stawić czoła surowemu klimatowi norweskiego wybrzeża.

Praktyczne rozwiązania

Całość ukształtowała duża liczba funkcjonalnych sekcji otwieranych. W słoneczne dni okna, drzwi przesuwne i składano-przesuwne miały przede wszystkim łączyć główne strefy użytkowe z zewnętrznym otoczeniem. Wysoka jakość termoizolowanego systemu technologii stolarki z potrójnymi szybami miała jednocześnie zapewniać wentylację w miesiącach letnich i ochronę cieplną w zimne dni.

Udało się osiągnąć wszystkie założenia, dzięki przemyślanej kombinacji drzwi podnoszono-przesuwnych serii Schüco ASS 70.HI z systemem fasadowym Schüco FWS 50.HI. Umieszczona na poziomie przyziemia, szeroka na sześć metrów i sięgająca od podłogi do sufitu fasada została ustawiona pod kątem do linii wybrzeża, dzięki czemu zapewnia panoramiczny widok z pomieszczeń na południowy-zachód.

Dodatkowo na poziomie wysuniętego piętra zrealizowano przeszklenie fasadowe okalające róg budynku, które późnym popołudniem wpuszcza do wnętrza światło zachodzącego słońca. Dostęp do światła i krajobrazu zapewniają również znajdujące się na parterze otwarte patia z dużymi przeszkleniami, które zostały zlokalizowane po obydwu stronach budynku.

Optymalną równowagę pomiędzy izolacyjnością cieplną, ochroną przeciwsłoneczną, emisyjnością światła i wymogami bezpieczeństwa zapewniają potrójne, wielofunkcyjne pakiety szybowe. Od zewnętrznej strony pokryto je powłoką przeciwsłoneczną zapewniającą przepuszczalność światła na poziomie 70% i niską transmisję ciepła

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Schüco International Polska