Jednoosobowy dom - przestrzeń bez granic

Dwukondygnacyjny dom zaprojektowany z myślą o jednym mieszkańcu to doskonały przykład architektury modernizmu w nowoczesnym wydaniu. Przestrzeń może elastycznie zmieniać przeznaczenie zgodnie z aktualnymi potrzebami właściciela dzięki otwartym planom pięter. Przeszklenia w systemie fasadowym Schüco FWS 35 PD zapewnią zaś imponujący efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem.

Jednoosobowy dom - przestrzeń bez granic
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Dane kontaktowe:
46 858 32 00
Żelechowska 2 96-321 Siestrzeń

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Połączenie szkła, aluminium i jasnej elewacji to w przypadku tego niewielkiego domu jedynie przedsmak funkcjonalnej struktury, która zyskała modernistyczny charakter w wielu aspektach. Chociaż budynek przylega bezpośrednio do ściany sąsiedniej posiadłości, wyraźnie się od niej odróżnia, ze względu na wysuniętą górną kondygnację i duże przeszklenia na elewacji.

Nowoczesna bryła budynku to wynik połączenia dwóch prostopadłościennych form o zróżnicowanym układzie przestrzeni. Górna kondygnacja, wykonana z drewna, oparta jest na betonowej konstrukcji parteru i wysunięta poza jego obrys.

Dzięki temu częściowo zacienia strefę wejścia i tarasu, pełniąc jednocześnie funkcję zadaszenia wiaty samochodowej. Wszystko to powstało na życzenie właściciela, któremu zależało na stworzeniu otwartej i funkcjonalnej przestrzeni na wszystkich kondygnacjach budynku.

Nowa interpretacja modernizmu

Sugestia inwestora była dla architekta Sergeja Felbera punktem wyjścia do stworzenia stylistycznego rozwinięcia modernizmu w jego klasycznej postaci. Cechami wyróżniającymi projekt to geometryczne kształty, duże powierzchnie przeszklone i zastosowanie minimalistycznych, lecz funkcjonalnych materiałów.

Jednocześnie architekt nadał poszczególnym strukturom jasno określone właściwości i funkcje. Przeszklenia fasady w systemie aluminiowym zapewniają otwarty charakter wnętrz i ich maksymalne doświetlenie.

Betonowe powierzchnie ścian zestawiono z naturalnym drewnem użytym do wykończenia posadzek na wyższej kondygnacji i tarasu. Na parterze położono posadzkę kamienną z naturalnego, ciemnoszarego łupka.

Przejrzystość i harmonijne przejścia

Przejrzystość i otwarte plany pomieszczeń to założenia idei "przestrzeni uniwersalnej" autorstwa Miesa van der Rohe, zakładającej, że wnętrze ma niezauważalnie przenikać się z otoczeniem zewnętrznym.

Rozwiązania okien i fasad Schüco opomogą zrealizować te założenia. Innowacyjne fasady aluminiowe Schüco FWS 35 PD tworzą harmonijne przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu. W rozwiązaniu o panoramicznym designie zredukowano szerokości czołowe profili, co pozwoliło uzyskać maksymalną transparentność.

Dzięki temu wizualne bariery pomiędzy wnętrzem a otoczeniem są zupełnie zniesione. Na parterze można je usunąć również fizycznie, otwierając duże drzwi balkonowe w systemie AWS 75.SI.

Aluminiowe okna i drzwi serii Schüco AWS/ADS 75.SI zostały zastosowane wszędzie tam, gdzie potrzebne było doprowadzenie naturalnego światła i dostarczenie maksymalnego widoku na zewnątrz. W celu zapewnienia właścicielowi prywatności przy jednoczesnym zachowaniu przepływu światła do wnętrz, przeszklenia i drzwi na parterze zostały lekko zmatowione.

źródło i zdjęcia: Schüco