Wysoka jakość narzędzi na każdy rynek
W przypadku mechaniki w wersji „mikro” nie ma miejsca na choćby najdrobniejsze błędy. „Dlatego ci, którzy na co dzień zajmują się obróbką małych elementów, wiedzą, że nie ma tu miejsca na półśrodki i brak staranności” – mówi Michał Ostrowski, menadżer marki Proxxon w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych i mikroelektronarzędzi.
Oznacza to, że użyto jedynie najlepszych materiałów do produkcji narzędzi, które wykonane były pod rygorystyczną kontrolą jakości.
Nie ma żadnego znaczenia, czy to rynek Europy Zachodniej, czy Polski. W każdym razie na pewno nie dla niemieckiego producenta, który od dziesięcioleci zajmuje się tworzeniem mikroelektronarzędzi (pod nazwą Proxxon Micromot) i profesjonalnych narzędzi ręcznych (Proxxon Industrial).
Mikromaszyny na jubileusz
Przez 20 lat firma Proxxon Micromot wprowadziła na rynek frezarki, wiertarki, szlifierki, polerki, grawerki – w sumie ponad 50 różnych mikromaszyn, które mają sprostać każdemu zadaniu z zakresu mikromechaniki. Są one kompatybilne, a często jedno urządzenie potrafi wykonywać wiele zróżnicowanych operacji – wystarczy dobrać odpowiednie oprzyrządowanie.
„Wyspecjalizowany osprzęt to jeden z najważniejszych elementów spójnego systemu stworzonego przez Proxxona” – wyjaśnia Michał Ostrowski.
„Musi być tak różnoraki, jak potrzeby posługujących się nim osób. A są to zarówno modelarze, jak i złotnicy czy protetycy” – zaznacza. Urządzenia te ułatwiają pracę, nie męczą użytkownika i zapewniają mu gwarancję jakości efektu końcowego.
Wspólne cechy, którymi je obdarzono to:
- Niewielka waga ułatwia operowanie urządzeniem
- Ergonomicznie ukształtowane obudowy (wykonane z najwyższej jakości poliamidu) zapewniają pewny chwyt. Przy okazji wyróżniają się niezwykle estetycznym wyglądem.
- Głowice są tworzone z ciśnieniowego odlewu aluminium, a napęd stanowią wysokiej jakości japońskie silniki (oznaczają się wysokim momentem obrotowym, precyzją działania oraz stabilną, cichą pracą i brakiem wibracji).
Narzędzia odporne na warunki atmosferyczne
Wygoda, jakość i trwałość są również cechami wspólnymi narzędzi i kluczy warsztatowych ze znakiem „Proxxon”. Podstawowym składnikiem służącym do wyrobu wszelkich elementów jest specjalna stal chromowo-wanadowa z wysoką zawartością związków węgla (co gwarantuje odpowiednią twardość).
To zapewnia kluczom i nasadkom odporność na działanie przenoszonych sił. Żeby zaś skutecznie opierały się zakusom czynników atmosferycznych i agresywnej chemii, są dwukrotnie niklowane, a potem jeszcze raz chromowane matową powłoką.
"Co bardzo ważne, grzechotki kluczy są wykonywane z jednego elementu – bez spawania. Poza tym dysponują dużą liczbą zębów, które jednocześnie się zazębiają, co gwarantuje stabilność i możliwość przenoszenia ekstremalnych momentów" – wyjaśnia ekspert branży narzędzi ręcznych z Lange Łukaszuk.
"Dlatego realne wartości przenoszenia momentu obrotowego są w ich przypadku znacznie wyższe niż te wymagane przez europejskie normy DIN/ISO" – podkreśla Michał Ostrowski.
Opracowanie: redakcja IRBJ
Źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk, LŁ