Zwycięzcami w klasyfikacji końcowej u kobiet i mężczyzn zostali zawodnicy Unii Oświęcim. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: 14-15 lat oraz 16 lat i starsi. Zawody podzielono na 3 bloki startowe, a uczestnicy wzięli udział w 19 konkurencjach, w tym w 3 wyścigach sztafetowych. Na oświęcimskiej pływalni można było podziwiać zarówno sprinty, jak i wymagające konkurencje, w których kobiety popłynęły 800 metrów stylem dowolnym, a mężczyźni aż 1500 metrów.
Głównym organizatorem zawodów było Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Oświęcimiu. Organizacja znana jest z wielu inicjatyw, które promują bezpieczeństwa nad wodą. Oświęcimski WOPR szkoli ratowników, wygłasza prelekcje dla dzieci i młodzieży z zakresu pierwszej pomocy oraz zajmuje się zabezpieczeniem medycznym.
Na miejsce zawodów organizatorzy wybrali oświęcimską pływalnię, która może poszczycić się długą i bogatą historią. Obiekt powstał na początku lat 70-tych i był pierwszą olimpijską pływalnią w Polsce. Wielu znakomitych sportowców rozpoczynało tutaj swoją sportową przygodę, między innymi Paweł Korzeniowski - wielokrotny rekordzista i mistrz Polski w pływaniu, mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy i olimpijczyk.
W 2017 roku zakończyła się dwuletnia modernizacja pływalni. Obiekt zyskał nowe oblicze i spełnia wszelkie wymogi sportowe i techniczne, konieczne przy organizacji zawodów pływackich na wysokim szczeblu oraz transmisji sportowych.
Firma Austrotherm wsparła organizację zawodów. Firma wspiera różne kluby młodzieżowe i stara się uświadamiać, jakie korzyści płyną z uprawiania sportu.
źródło i zdjęcia: Austrotherm