Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Dachówki kontra siły natury

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2019-07-29

Wybór materiałów, z których tworzy się dachówki, jest bardzo duży - betonowe, ceramiczne, blacha dachowa czy też gont bitumiczny. Trzeba jednak sprawdzić, który materiał tak naprawdę jest trwały, ponieważ wiele z powszechnie wykorzystywanych pokryć dachowych nie jest jednak w stanie sprostać wymagającym warunkom pogodowym.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązanie, należy ustalić, jakie cechy powinno mieć idealne pokrycie. Dachówki muszą być wytrzymałe i solidne, a jednocześnie lekkie. Dlaczego? Jeśli w remontowanym domu dach okaże się za ciężki, przestarzała więźba dachowa może ulec uszkodzeniu.

Im lżejszy jest materiał, tym mniejsza szansa na naruszenie konstrukcji. Blachodachówka z posypką wulkaniczną jest nawet do 7 razy lżejsza od innych materiałów. Jest również bardzo solidna - specjalny system mocowań sprawia, że elementy pokrycia zazębiają się, tworząc praktycznie jednolitą i nienaruszalną konstrukcję.

Wichura nie straszna

Silne wiatry i huragany to zjawiska, z którymi w naszym klimacie mamy coraz częściej do czynienia. Niestety, wykonanie wielu pokryć dachowych skutkuje tym, że nie są odporne na gwałtowne wiatry.

Powodem tego jest ciśnienie rosnące pod powierzchnią dachu - wiatr dostaje się pod dachówki przez otwory i szczeliny i podrywa je do góry. Zapobiec temu pozwala system montażu stosowany przez firmę GERARD - panele są umocowane horyzontalnie w 8 różnych punktach przy pomocy zapięć lub gwoździ do łat dachowych.

Odporność na opady atmosferyczne

Dzięki zastosowaniu posypki wulkanicznej, która zabezpiecza panele dachowe przed skutkami silnych uderzeń, blachodachówka jest odporna na silne gradobicia. Rozwiązanie jest również odporne na negatywne działanie mrozu.

Dachówki pokryte są specjalną posypką, która sprawia, że powierzchnia dachu jest szorstka. To bardzo ważne w przypadku zalegającego przez zimę śniegu. Zamiast osuwać się i tworzyć zagrożenie dla domowników, śnieg zostaje na dachu, gdzie może spokojnie stopnieć. To świetna alternatywa dla zapór śnieżnych.

Dachówka kontra pożar

A co w przypadku pożaru? Ogień szybko się rozprzestrzenia, często przechodząc właśnie na pokrycie dachowe.W tym przypadku zastosowanie blachodachówki z posypką także okazuje się korzystne.

Przede wszystkim lżejszy dach to mniejsze ryzyko zawalenia się konstrukcji budynku podczas pożogi. Po drugie materiały, z których wykonuje się dachy GERARD, są niepalne i odporne na ogień. Dzięki szczelnemu pokryciu iskry oraz ogień nie dostaną się pod powierzchnię dachówki.

źródło i zdjęcia: Gerard Roofs

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum