Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Produkcja gliny w Lhoist

Glinę produkuje się, korzystając z procesów suchych lub mokrych/z wykorzystaniem szlamu. Procesy te składają się z kilku faz: ekstrakcja, mieszanie (jeśli jest konieczne), kruszenie i suszenie.

Produkcja gliny w Lhoist
Lhoist Zaprawy budowlane z wapnem hydratyzowanym
www.lhoist.com
Lhoist Zaprawy budowlane z wapnem hydratyzowanym
Dane kontaktowe:
77 45 16 200, cok 77 45 16 368, 375, 376, 379
Wapiennicza 7, 46-050 Tarnów Opolski
Zobacz firmę w innym dziale: Wapno, cement, gips

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Aby zapewnić optymalną jakość produktów do różnych zastosowań, na każdym etapie produkcji ważne są konkretne umiejętności i maszyny. Glina jest dokładnie badana podczas produkcji, co ma na celu zapewnienie jednolitych właściwości produktów. Każde złoże składa się z wielu warstw gliny, różniących się wielkością cząstek, rozkładem ich wielkości, składem chemicznym, zawartością minerałów i rodzajem powierzchni. Złoża mogą różnić się od siebie w zależności od położenia geograficznego.

Glina - wydobycie

Prace wydobywcze przeprowadza się za pomocą koparek i ciężarówek transportujących ładunki. Górnictwo odkrywkowe polega na wydobyciu każdej warstwy gliny osobno. Następnie glina jest składowana w magazynach, gdzie poddawana jest procesowi starzenia trwajacego od 3 do 12 miesięcy, w zależności od rodzaju gliny i czasu, w którym nabiera ona najkorzystniejszych właściwości.

W tym czasie zmieniają się jej właściwości plastyczne i reologiczne, przez utlenienie substancji organicznych i nieorganicznych. Wpływa to na właściwości chemiczne i fizyczne gliny. Wilgotność świeżo wydobytej gliny wynosi między 18% i 22%, a po procesie starzenia od 13% do 18%.

Jak przetwarza się glinę?

Surowce poddane procesowi starzenia są mieszane zgodnie z wcześniej określonymi formułami, co zapewnia odpowiednie właściwości i sposób zachowywania się produktu. Pierwszy etap przetwarzania to kruszenie zmieszanej gliny na mniejsze, bardziej regularne bryły. Glina jest sprzedawana w postaci rozdrobnionej i posiada wilgotność około 16%.

Metoda sucha

Metoda sucha polega na umieszczeniu gliny w suszarce fluidalnej, co zmniejsza wilgotność do 10–12%. Glina jest sprzedawana w postaci suszonej mechanicznie lub przeznaczana do dalszej obróbki w młynie walcowym, gdzie poddaje się ją flotacji powietrznej.

Metoda mokra (kruszenie w zawiesinie)

W metodzie mokrej zmieszana glina nie jest poddawana kruszeniu wstępnemu, ale umieszczana w zbiorniku w odpowiedniej kolejności, aby określić, które warstwy gliny w każdym kolejnym wsadzie były przetwarzane jako pierwsze. Następnie transportuje się ją do mieszalnika za pomocą podajnika taśmowego. Mieszalnik napełniony jest gorącą wodą i określonymi substancjami chemicznymi, w zależności od rodzaju wytwarzanego produktu.

Warstwy gliny załadowane jako pierwsze reagują z substancjami chemicznymi. Umożliwia to rozkład substancji organicznych i ligniny. Następnie materiał jest przekazywany do przesiewaczy sortujących materiał, potem przechodzi przez kilka sit, filtr odżelaziający, a następnie trafia do zbiornika, gdzie jest badany.

Po zbadaniu właściwości materiał jest mieszany, aby był bardziej zwarty. Produkty zawierające 61% lub więcej substancji stałych są transportowane przez ciężarówki lub cysterny.

źródło i zdjęcia: Lhoist