Naturalna kuchnia w stylu EKO

Kuchnią ekologiczną określa się pomieszczenie, w którym do zaaranżowania przestrzeni wykorzystano materiały naturalne, pochodzące z natury. Kuchnię ekologiczną określa również odpowiedzialny sposób korzystania z niej i wybór elementów wyposażenia, które ułatwiają codzienne dbanie o środowisko.

Naturalna kuchnia w stylu EKO
Oras Olesno Baterie elektroniczne i bezdotykowe
Dane kontaktowe:
800 518 469
Leśna 2 46-300 Olesno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Po pierwsze: estetyka

Wnętrze inspirowane naturą powinno nawiązywać kolorystycznie do ziemi, roślin, drzew. Zatem takie odcienie świetnie sprawdzą się na podłodze czy na ścianach. Zieleń jest idealnym kolorem dla wszelkiego rodzaju dodatków - roślin, ale też doniczek czy drobnej zastawy. Na podłodze najlepsze będą drewniane deski lub gładki kamień. Materiały te, choć naturalne, nadadzą wnętrzu odmiennego charakteru. Drewno ociepli kuchnię, kamień zaś doda nieco industrialnego sznytu.

Dobrym pomysłem jest połączenie tych dwóch materiałów. Kamień na podłodze i drewno na blacie kuchennym stworzą przykuwający wzrok duet.

Należy również pamiętać o materiałach wykorzystanych do stworzenia innego typu elementów wyposażenia. Wiklinowy kosz, gliniane wazony wypełnione gałązkami z liśćmi czy lniane zasłony świetnie pasują do stylu eko. Warto też zastanowić się, czy meble w kuchni wymagają wymiany czy jedynie odświeżenia? Czasem przemalowanie frontów może znacząco zmienić wygląd wnętrza, bez konieczności kupowania nowych mebli. To oszczędność czasu i pieniędzy!

Po drugie: w służbie natury

Współcześni producenci coraz częściej stawiają na modę eko i proponują swoim klientom produkty umożliwiające oszczędność wody i prądu. Czasem są również produkowane z materiałów bezpiecznych dla środowiska, które łatwo można przetworzyć. Jednym z elementów wyposażenia kuchni, który ma znaczący wpływ nie tylko na środowisko, ale także na stan domowego budżetu jest bateria.

– Wybierając baterie do swojej kuchni coraz częściej stawiamy na te, które dzięki zastosowanej w nich innowacyjnej technologii pozwalają oszczędzać wodę, a co za tym idzie - zmniejszyć opłaty za nią. Na rynku istnieją modele baterii ze specjalnymi eko-przyciskami, znajdującymi się u podstawy dźwigni. Stanowią one wstępną blokadę wypływu wody, dzięki czemu na co dzień zużywamy jej zdecydowanie mniej. Aby zwiększyć natężenie strumienia należy jednocześnie podnieść dźwignię i nacisnąć przycisk. Szacuje się, że korzystanie z baterii z eko-przyciskami może generować oszczędności wody na poziomie nawet 57% - w porównaniu do tych modeli baterii z ich standardowym wypływem. Dla czteroosobowej rodziny oznacza to aż 800 zł mniej rocznie - mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

Po trzecie: samodyscyplina

Trzeba pamiętać o tym, że oprócz zaawansowanych technologicznie urządzeń zmniejszyć zużycie wody i energii, warto wdrażać w życie zdrowe nawyki. Nie powinno się rozmrażać produktów z użyciem wody - z lepiej będzie zostawić je na noc w lodówce. Do gotowania potraw w garnku powinno się używać pokrywek - zmniejszają one zużycie energii nawet o 30%!

Tradycyjne żarówki warto zastąpić energooszczędnymi – oświetlenie LED pobiera obecnie najmniej prądu. A przygotowując potrawy w piekarniku najlepiej wyłączyć go 10 minut przed końcem pieczenia - temperatura wytworzona wewnątrz urządzenia sprawi, że przysmak i tak będzie dopieczony.

źródło i zdjęcia: Oras