Minimalizm w aranżacji wnętrz

Czyste barwy, surowe, ale eleganckie formy oraz wysmakowana estetycznie gra dodatkami i detalami to cechy, które charakteryzują styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz. W ostatnich latach zdobywa on wielu zwolenników również w Polsce.

Minimalizm w aranżacji wnętrz
CERAMIKA NOWA GALA Płytki gresowe NOWA GALA
Dane kontaktowe:
41 390 11 71
Ceramiczna 1 26-200 Końskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na początku minimalizm był formą buntu przeciwko secesyjnym formom, jak i sprzeciwem wobec dominanty, jaką stanowiła ornamentacja. Potem sam zyskał dużą popularność w różnych dziedzinach życia, a szczególnie w aranżacji wnętrz. Zaczęto stawiać na wysmakowaną prostotę, perfekcję w każdym detalu i harmonię w przestrzeni.

Przestrzeń a minimalizm

Minimalistyczne wnętrza były ascetyczne, ale nie surowe, gdyż zrezygnowano ze zbędnych ornamentów i zdobień, koncentrując się na funkcjonalności i umiarze. Pomieszczenia stały się przez to przestronne, jasne, a także nabrały lekkości. W minimalistycznej kolorystyce zaczęły dominować biel, czerń, beż oraz różne odcienie szarości, przełamywane niekiedy materiałami wprowadzającymi akcent natury, na przykład drewno.

W przypadku stylu minimalistycznego meble również muszą być przede wszystkim funkcjonalne, proste geometrycznie, najlepiej o gładkich, jednolitych powierzchniach, z dominacją chłodnych barw. Nierzadko łączy się tutaj drewno z metalem. Meble dobierane są często w kolorach kontrastujących do ścian.

Minimalistyczna łazienka

Minimalistyczne detale i dodatki

Chociaż minimalizm nie lubi zbędnych ozdób oraz bibelotów, to w rzeczywistości stawia jednak na detale i dodatki, ale te muszą subtelnie zaznaczać swoją obecność, a nawet być prawie niewidoczne. Jednak prawie niewidoczne nie znaczy, że nieobecne. W harmonijnym wnętrzu nie ma miejsca na detale, które nie są dopracowane do perfekcji. Wszystko powinno być wykonane z materiałów najwyższej jakości. To, co na wierzchu, wydaje się proste, ascetyczne, natomiast pod spodem kryją się detale, w postaci na przykład nowoczesnych technologii, pozwalających otwierać szuflady na dotyk czy włączać światło czujnikami ruchu.

W minimalistycznym wnętrzu można również umieścić różne dodatki, jednak zawsze powinny być one wyrafinowane, subtelne, designerskie. Nie mogą przy tym wysuwać się na pierwszy plan, dominować nad przestrzenią. Powinny być to raczej drobne akcenty, podkreślające kolorystykę wnętrza, czasami lekko ją przełamujące, na przykład industrialne lampy. Nie należy jednak przesadzać w ilości dodatków.

Minimalistyczna kuchnia

Materiały w minimalistycznych wnętrzach

Minimalizm w aranżacji przestrzeni jest prosty, ale nie prostacki. To wyrafinowanie odnajdywane w nieskomplikowanych formach i rozwiązaniach. Jednak, żeby to osiągnąć, trzeba skorzystać z różnych materiałów.

Styl minimalistyczny często stawia na duże płytki gresowe, jak na przykład te z kolekcji Nowa Gala, oraz na kamień naturalny. W związku z tym architekci proponują nierzadko kontrastowanie powierzchni płytek z wąskimi fugami - wszystko w tym samym kolorze. W rezultacie powierzchnia podłogi lub ścian uzyskuje efekt niemal jednolitej tafli, którą można rozświetlić w niebanalny sposób punktowym światłem. Zaletą płytek gresowych jest nie tylko ich trwałość, ale również łatwa pielęgnacja, co wpisuje się w filozofię stylu minimalistycznego.

Inne materiały, na jakie stawia się w minimalizmie, to metal, szkło, plastik, jak również elementy betonowe. Niekiedy dla ocieplenia wnętrza stosowane są akcenty ze skóry, drewna, a nawet z forniru, również w postaci płytek imitujących fakturę tych materiałów.

Mniej znaczy więcej

Oczywiście nie każdy będzie czuł się komfortowo we wnętrzu minimalistycznym. Jednak osoby potrafiące docenić jego walory szybko odkryją niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Bo tutaj mniej rzeczywiście znaczy więcej - a zatem więcej możliwości kształtowania przestrzeni.

źródło i zdjęcia: CERAMIKA NOWA GALA