W zależności od tego, co nam doskwiera lub jakie dolegliwości stają się dla nas dokuczliwe, mamy do wyboru szereg zabiegów z użyciem wody, które możemy wykonać w zaciszu swojego domu.
Potreningowe bóle mięśni
Lekceważenie bólu mięśni po wysiłku fizycznym może skutkować znanymi wszystkim zakwasami. Dlatego też niezwykle istotne jest zapobieganie tego typu boleściom i zaraz po treningu wykonywanie odpowiedniego zabiegu hydroterapii.
- "Bardzo korzystna dla naszego organizmu, szczególnie po intensywnych ćwiczeniach, jest hydroterapia kontrastowa. Polega ona na naprzemiennym traktowaniu swojego ciała ciepłymi i zimnymi strumieniami. Możemy wykonać ją samodzielnie, zmieniając uchwytem baterii temperaturę wody. Najefektywniejszy będzie jednak natrysk z wbudowanym specjalnym programem, który samodzielnie modyfikuje temperaturę, uruchamiając strumienie w odpowiednich sekwencjach. To niezwykle nowoczesne urządzenie, które wykonuje profesjonalne zabiegi i dostosowuje program do indywidualnych potrzeb użytkowników. Czas pod prysznicem może być zatem regenerujący, relaksujący czy np. dodający energii" - mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras, producenta armatury sanitarnej.
Kłopoty ze snem
Sen, choć nierzadko bagatelizowany zwykle przez młodych ludzi, jest bardzo istotny. Korzyścią płynącą z przespanej nocy jest nie tylko trzeźwe myślenie i dobre samopoczucie. Podczas snu organizm wydziela melatoninę, czyli antyoksydant, który spowalnia procesy starzeniowe, wzmacnia układ immunologiczny i jednocześnie zapobiega rozwijaniu się chorób cywilizacyjnych. Jak zatem zapewnić sobie zdrowy i relaksujący 8-godzinny sen? Jednym ze sposobów jest gorąca kąpiel na godzinę przed spaniem z wykorzystaniem np. olejku lawendowego, który działa niezwykle uspokajająco. Wyciszy nas też olejek różany, lipowy czy np. rumiankowy. Poza tym, już samo ochłodzenie organizmu po gorącej kąpieli to wyraźny dla niego sygnał, że to idealna pora na sen.
Przeziębienie
Objawy przeziębienia, takie jak ból głowy czy katar, można zwalczać nie tylko lekami przeciwbólowymi, ale także metodami naturalnymi. Również w przypadku naszego złego samopoczucia spowodowanego chorobą, woda ma działanie lecznicze. Wystarczy bowiem zanurzyć stopy w misce wypełnionej ciepłą wodą. Dzięki temu przepływ krwi do stóp zwiększa się, a ciśnienie kumuluje się w obrębie nóg, zmniejszając przy tym uciążliwe bóle głowy. Taka metoda walki z przeziębieniem jest skuteczna i zdecydowanie zdrowsza dla organizmu, niż stosowanie powszechnych medykamentów.
Pomarańczowa skórka
Z przypadłością tą styka się większość kobiet - bez względu na wiek czy tuszę. Przyczyną jest głównie zła dieta, brak ruchu i siedzący tryb życia. Dobre i drogie kremy nie wystarczą, by pozbyć się cellulitu. Zmienić należy swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić do codziennego grafiku ćwiczenia. Nie można zapomnieć także o regularnych masażach.
- "Również w kwestii nielubianego przez kobiety cellulitu, świetnie sprawdzi się codzienny, naprzemienny prysznic ciepłymi i zimnymi strumieniami. Zasada jest prosta - wybieramy odpowiedni program, dzięki któremu woda o zmiennej temperaturze wypływa w odpowiednich sekwencjach i wykonujemy dodatkowo masaż np. szorstką gąbką. Tak pełny zabieg wspomaga krążenie krwi, a także odprowadza wodę i limfę z tkanek skóry" - radzi ekspert Oras.
źródło i zdjęcia: Oras Olesno