Budynek Intop Warszawa z fasadą Cor-Ten

Budynek przy ul. Łukasza Drewny 70 w Warszawie już z daleka przyciąga uwagę - w dzień interesującą formą i kolorystyką, w nocy oświetleniem, które dodatkowo podkreśla architekturę obiektu. To siedziba spółki Intop Warszawa działającej w branży budowlanej i jednocześnie najlepsza wizytówka tej firmy. Obiekt, którego elewacja stanowi połączenie stali Cor-Ten z Ruukki, betonu oraz kamienia, zdobył już kilka wyróżnień i cieszy się uznaniem w świecie architektury.

Budynek Intop Warszawa z fasadą Cor-Ten
Ruukki Polska Pokrycia dachowe z blachy
Dane kontaktowe:
46 85 81 600
Jaktorowska 13 96-300 Żyrardów
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy rynnowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Stal, beton i szkło - idealna równowaga

Projekt budynku biurowego Intop opracowała pracownia JM Studio s.c. Klient, znana firma budowlana z długim stażem i doświadczeniem w roli generalnego wykonawcy, wiedział dokładnie, czego oczekuje i na co zwracać uwagę. W końcu budowy to jego specjalność. Ważna była jakość materiałów, ich trwały i naturalny charakter, a przy tym możliwość uzyskania nowatorskiego i ciekawego efektu wizualnego.

Stal Cor-Ten, którą dostarczyła firma Ruukki Polska, doskonale odpowiada takim wymaganiom. Stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne ma surowy, prosty charakter, a starzejąc się zmienia nieznacznie swój kolor dzięki wytwarzającej się warstwie patyny, która chroni materiał przed czynnikami zewnętrznymi.

Budynek Intop nocą

Architekt Jacek Kunca z pracowni  JMSA mówi:

- "Wszystkie materiały na elewacji nawiązują do działalności inwestora – firmy zajmującej się budownictwem inżynieryjnym. Blacha Cor-Ten bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z płytami betonowymi oraz gabionami. Jest materiałem trwałym,  szlachetnie patynującym się , nie wymagającym konserwacji, "żywym" i zmieniającym kolor w zależności od pogody. Jest łatwa w obróbce."

Arkusze blachy płaskiej ze stali Cor-Ten wyprodukowane zostały przez SSAB Poland w Obornikach. Projekt Intop stanowi przykład świetnej współpracy międzydywizyjnej - pomiędzy Ruukki i SSAB.

- "Ta inwestycja jest także wzorowa pod względem projektowym i wykonawczym. Znakomicie pracowało się z głównym projektantem, a jednocześnie inspektorem nadzoru, Jackiem Kuncą, który dopytywał o podobne rozwiązania na innych budowach i konsultował nasze możliwości produkcyjne. Wszelkie uzgodnienia dotyczące produkcji, dostaw i montażu przebiegały wyjątkowo sprawnie. A efekt cieszy wszystkie strony" - mówi Lucjan Janowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży, Ruukki Polska.

Elewacja budynku przyciąga uwagę

Cor-Ten zdobywa nagrody i popularność

Prosta, czytelna forma kilkukondygnacyjnego budynku, w którym zachowano odpowiednie proporcje różnych materiałów, spotkała się z dużym uznaniem wśród fachowców. Budynek Intop jest laureatem nagrody miesięcznika Builder, która wyróżniła go jako wzorcową realizację w kategorii Inwestycje. Wyróżnienie wręczone podczas jubileuszowej X Gali Top Builder w marcu 2018 r. obejmowało stal Cor-Ten jako przykład produktu umożliwiającego nowoczesne budowanie.

Stal Cor-Ten ma wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Świetnie sprawdza się jako materiał dla elewacji zewnętrznych, na których pod wpływem przemiennie mokrych i suchych warunków atmosferycznych w naturalny sposób starzeje się, nie wymagając żadnej konserwacji.

Jest jednak odpowiednia także dla ścian wewnętrznych, podkreślając industrialny charakter wnętrz. Przykładem może być Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie stal o rdzawym kolorze dominuje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu.

Ze stali Cor-Ten można tworzyć duże powierzchnie elewacyjne przy użyciu różnorodnych kasetonów czy paneli, ale również małe i nietypowe formy, np. rzeźby czy pomniki. Łatwość obróbki, możliwość perforacji i plastyczność materiału sprawia, że architekci chętnie wykorzystują go w swoich projektach.

źródło i zdjęcia: Ruukki Polska