Dyrektywa obejmuje m.in. popularne klasyczne żarówki halogenowe, których bańki są zazwyczaj wykonane ze szkła, emitują równomierne światło, mają trzonki gwintowe E27 lub E14 i nie wymagają transformatora. Nowe regulacje dotyczą również niektórych bezkierunkowych lamp halogenowych z trzonkami pinowymi G4 i G6.35. Konsumenci odczują skutki „zakazu" z pewnym opóźnieniem, ponieważ w sklepach te produkty będą sprzedawane do wyczerpania zapasów. Warto jednak już teraz wykorzystać czas i zmodernizować swoje oświetlenie, wprowadzając nowoczesne lampy LED.
Wyniki międzynarodowego badania konsumenckiego zleconego przez firmę LEDVANCE wyraźnie pokazują, że jest ogromne zapotrzebowanie na edukację konsumentów o wprowadzanych regulacjach i ich skutkach. Ponad połowa (54 proc.) respondentów nigdy nie słyszała o zbliżającym się zakazie dotyczącym sprzedaży żarówek halogenowych. Jeśli dodamy do tego liczbę osób, które słyszały o dyrektywie, ale nie wiedziały nic na temat jej skutków, wynik wzrośnie o 13 punktów procentowych, do 67 procent.
Nadchodzący czas to idealna okazja do wymiany starych technologii oświetleniowych na te bardziej wydajne i energooszczędne. Na rynku dostępnych jest dziś dużo innowacyjnych rozwiązań, jak np. lampy LED, które wyglądem nie odbiegają od klasycznej żarówki i mogą być używane bezpośrednio jako zamienniki starszych odpowiedników. Takie produkty mogą być także dostępne w wersji całkowicie wykonanej ze szkła, z funkcją ściemniania, a także jako modele z przezroczystą bądź matową bańką.
Decydując się na zakup oświetlenia LED warto wiedzieć, jakie informacje znajdują się na opakowaniach produktów. Podstawowa wiedza na ten temat da nam pełną informację o właściwościach danej lampy:
- Oznaczenie LED – to nic innego, jak wskazanie technologii, w jakiej wykonany jest produkt
- Moc – mimo, że w przypadku lamp LED ważniejszy od mocy jest nominalny strumień świetlny (podawany w lumenach), producenci ułatwiają klientom zakup umieszczając na opakowaniach informację, jakiej tradycyjnej żarówki dana lampa jest zamiennikiem
- Kształt – np. klasycznej szklanej bańki lub reflektora punktowego
- Trzonek – np. gwintowy E27/E14 lub pinowy (np. G4 lub G6.35)
- Rozsył światła – równomierny (dla klasycznego kształtu żarówki) lub kierunkowy (dla lamp punktowych)
- Trwałość – podana w godzinach i latach, która jest znacznie dłuższa niż w przypadku tradycyjnych, halogenowych „poprzedników”
- Barwa światła – od ciepło białej (2700-3000 K) do zimno białej (5000-6500 K).
źródło i zdjęcie: Ledvance